پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

خبری از شهر زير زمينی در روزنامه جام جم

نوش آباد سفر به اعماق زمين

پنج شنبه 23 فروردين ماه 1386   02:13
http://www.jamejamdaily.net/images/20070412/nooshabad.jpg 
جام جم:ايران ، 8 کيلومتري شمال کاشان ، منطقه تاريخي نوش آباد، آدرس ناحيه کوچکي است که بسيار ديدني و پرجاذبه است. اين منطقه بيش از 10 اثر ملي ثبت شده دارد و از اين رو مردمانش که آدمهايي بس خونگرم و مهماندوست هستند، به خود مي بالند.
ارزش و توجه مردم اين ناحيه براي منطقه شان و تلاش آنها براي حفظ آثار تاريخي و باستاني آن ، واقعا ستودني است.
اين نکته را زماني بهتر دريافتيم که به همراه يک گروه از گردشگران کوير از اين ديار ديدن کرديم...

اين شهر تاريخي از سمت شرق از طريق بلواري به طول 3 کيلومتر با شهرستان آران و بيدگل ارتباط دارد. نوش آباد درون جلگه اي واقع شده که اين جلگه در کنار کوير مرکزي ايران قرار دارد و آنقدر چشم اندازهاي وسيع از رملها و تپه ماهورهاي فراوان در اختيارمان مي گذارد که فقط بايد رفت و از نزديک ديد. از حوالي نوش آباد به سمت شرق همه جا ريگزار و شن است. طبق لغتنامه دهخدا «انوشه» به معناي خوش و خرمي است و نوش آباد نيز از اين لغت گرفته شده.
اين شهر تاريخي 5 پنج محله دارد. هسته اصلي هر محله حسينيه آن است که معمولا در مقابل هر حسينيه ، ميداني هم قرار دارد و اطراف آن ميدان ، بازار محل محسوب مي شود.
شهر زيرزميني نوش آباد از زيباترين آثار باستاني ايران است که در چند سال اخير کشف شد. زماني که يک معلم ساکن منطقه ، در حياط خانه اش چاهي حفر مي کند و در عمق 10-12 متري آن به يک شهر زيرزميني مي رسد. شهري با وسعت چند هزار متر و در چندين طبقه. البته گرچه تاکنون محدوده کمي از آن قابل بازديد است ؛ ولي همين فضاي محدود هم انسان را به وجد مي آورد. قدمت اين شهر را به اوايل دوران اسلامي و حتي پيش از آن مربوط مي دانند.
تمام فضاي آن به وسيله حفاري هاي ظريف و دقيق در زيرزمين ايجاد شده و شامل دالان هايي با ارتفاع 180 و در برخي نقاط 90 سانتيمتر و عرضهاي متفاوت است که در 2 طرف آنها اتاقهايي با ابعاد مختلف ايجاد شده. انتهاي راهرو با چاهک هايي به طبقه و راهروي بعدي متصل مي شود و ورودي هاي اين شهر که هنوز کاملا کشف نشده اند، به وسيله پله هاي دست کن متعدد، ما را به درون شهر مي رسانند. گويا کاربرد اين شهر براي مواردي همچون پنهان شدن از دست مهاجمان و يا عبادت در آيين ميترايي بوده است و به هر حال نظرات گوناگوني هم در اين باره موجود است. بعدها بر اثر بروز سيلاب هاي مکرر در بسياري از نقاط، مسدود و محلي از خاک و گل شده است.
 

نشانهايي از تاريخ

در نوش آباد در حدود 5مسجد وجود دارد که هر يک قدمت فراواني دارند. مسجد جامع عتيق از بناهاي مربوط به دوران سلجوقي است و پس از مسجد جامع کاشان و قلعه جلالي ها، ديرينه ترين اثر تاريخي دوران اسلامي در کاشان است.
مردم محلي عقيده دارند که قدمت آن حتي به پيش از اسلام مي رسد و مي گويند اين محل ، آتشکده اي بوده که بعدها به مسجد تبديل شده است. مسجد جامع در محله بالاده قرار دارد و علاوه بر زيارتگاه و آب انبارهاي قديمي که در دوره هاي بعد به آن اضافه شده ، شامل مناره ، صفه جنوبي و شمالي شبستان و سردر تاريخي نفيس مي باشد. مناره اين مسجد با آجر ختابي ساخته شده و بسيار شبيه مناره غار در شهر اصفهان است.
وجود 7 زيارتگاه در منطقه نوش آباد، از ديگر جاذبه هاي آن به شمار مي رود: زيارتگاه هاي شاهزاده محمد، شاهزاده حسن ، سيدفاضل ، اقباليه ، فيض آباد و شاهزاده اسحاق که اين آخري ، از زيارتگاه هاي ديدني دوران قاجار بوده و اثر تاريخي و زيباي آن ، ضريح مشبک چوبي اش است که به دليل قدمت و ظرافت قابل توجه مي باشد. جاذبه هاي تاريخي نوش آباد به همين جا ختم نمي شود.

آريايي هايي که روزگاري ساکن سيلک بودند

http://www.jamejamdaily.net/images/20070412/nooshabad2.jpg

زماني که شهر سيلک به دست مهاجران آشوري ايران دستخوش حريق شد، ساکنان آن براي زندگي به چشمه سارهاي پيرامون منطقه پناه آوردند و يکي از نقاط مورد توجه اين مردم هراسان و وحشتزده ، همين جلگه نوش آباد بود. اهميت اين منطقه در اين نکته بوده که در گذشته يکي از منزلگاه هاي راه ميان ري و اصفهان بوده و جالب است بدانيد در تذکره هاي زيارتگاه هاي اين شهر و حتي در تذکره زيارتگاه امام زاده محمد هلال که در آران واقع شده ، از نوش آباد به عنوان دارالخلافه انوشيروان ، پايتخت خاقان انوشيروان و شهر انوشيروان ياد شده است و همواره به عنوان يک نقطه حساس مرکزي مورد توجه بوده است

چند قلعه و تپه تاريخي و باستاني را هم بايد به همه ديدني هايش اضافه کرد. از آن جمله ، قلعه سي زان که بزرگترين قلعه تاريخي کاشان است يا قلعه مورچان که قلعه اي است متعلق به دوران صفويه. در تاريخ آمده که چون در دوران صفوي در درون لانه مورچگان در اين قلعه ، گنجي مشتمل بر سکه هاي دوران کيخسرو ابن کيکاووس به دست آمده ، آن را قلعه مورچان ناميده اند. از قلعه هاي ديگر مي توان به قلعه فخرآباد و قلعه شجاع آباد نيز اشاره کرد.
آب انبارهاي مرکزي ، در بريگ و چاله سي هم از نقاط ديدني نوش آباد هستند.

آداب و رسوم نوش آبادي ها

ساکنان اين منطقه تاريخي ، مردماني اند با فرهنگ و داراي آداب و رسومي جالب.
يکي از اين رسوم ، هوربابايي نام دارد که در شب نيمه ماه رمضان انجام مي گيرد. به اين ترتيب که کودکان و نوجوانان نوش آباد دسته دسته شده و به در منزل اهالي مي روند و با خواندن اشعاري عاميانه از صاحب خانه طلب هديه مي کنند. در گذشته ، معمولا بچه هاي هر محلي در يک گروه قرار مي گرفتند و به خانه اعيان نوش آباد مي رفتند و خوراکي هايي مثل آجيل دريافت مي کردند. اما امروزه تعداد دسته ها زياد است و به تمام خانه هاي محل مي روند.
رسم جالب ديگر نوش آبادي ها، مراسم کتل نام دارد. خانواده ها معمولا پيش از تولد نوزاد نذري مي کنند و اسب يا مادياني را با پارچه هاي زيبا و قاليچه تزيين مي کنند و کودکي را که نماد کودکان کاروان حسيني است روي آن مي نشانند. چند نوجوان هم به عنوان شاطر و با لباسهاي سبزرنگ کتل را حرکت مي دهند و با اشعاري آن را همراه مي کنند. 45 سال پيش هم شخصي به نام سيدعلي مستوري رسمي را از خراسان به اين منطقه آورد که کشته نام دارد. اين مراسم ، نماد شهيد عاشوراست.
پيکر مردي بر فراز تابوت طوري قرار مي گيرد که مانند جنازه اي بر سر نمايان شود و طبيعي به نظر برسد و آن را در جلوي هيات حمل مي کنند.
سقاخواني هم مراسمي است که در روز عيد غدير در محلات صورت مي گيرد و سقاخوان ، خبر نزديک شدن به ايام محرم را به گوش مردم مي رساند.
قاليبافي ، از صنايع رايج در نوش آباد است که وجود آن در طول ساليان دراز سبب شده که آداب و رسوم و باورهاي فرهنگي و معنوي نيز از رهگذر اين صنعت به انديشه و رفتار مردم اين ديار وارد شود. مثلا مردم در هنگام شروع بافت قالي جديد، همواره نگرانند که چه کسي براي اولين بار پس از بافت قالي ، قدم به خانه شان مي گذارد تا جايي که به دنبال فردي مي روند که به باور آنها قدم سبک دارد و از او مي خواهند تا دور دار قالي شده و چند ريشه اي ببافد تا از اين قدم او بهره مند شود. نوش آبادي ها براي روز چهارشنبه که به اعتقاد بعضي از آنها روز خلق جهنم است ، حرمت خاصي قائلند و در آن روز دست از کار مي کشند.علامه محمد زمان ، سيدعلي اکبر نوش آبادي ، شمس آبادي و محمدي شاعر از مشاهير نوش آباداند که بر غناي فرهنگي منطقه افزوده اند. ضرب المثل هاي: «فکر نان کن که خربزه آب است»، «بز کچل از سرچشمه آب مي خورد» و «مثل برج زهرمار است» ضرب المثل هايي اند متعلق به ديار نوش آباد.


ليلا ملا

وقایع مهم هفته ای که گذشت

برگزاری رزمایش پیامبر اعظم توسط گردانهای عاشورا و الزهرا شهرستان آران و بیدگل در چند نقطه از شهرستان به مدت ۳ شبانه روز جهت آمادگی نیروهای بسیجی در غالب حوادث طبیعی و کمک و امداد رسانی به زلزله زدگان در مواقع احتمالی  به اجرا در آمد.نیروهای تشکیل دهنده این رزمایش در زیارت فیض آباد نوش آباد و در کمپ منابع طبیعی آران و بیدگل مستقر شده بودند.اجرای مانور امداد به زلزله زدگان با حضورو نیروهای مردمی  و بسیج و آتش نشانی ؛هلال احمر؛بنیاد شهید وامور ایثار گران و شهرداری؛در داخل شهر آران و بیدگل به اجرا در آمد.سطح آمادگی و توانایی نیروها و امکانات  در موا قع حوادث احتمالی سنجیده شد.در این مانور فرماندار و فرمانده   سپاه پاسداران شهرستان و دیگر مسولین حضور داشتند و از نزدیک شاهد این مانور بودند.

جلسه وداع با شهردار شهرمان نوش آباد

روز چهار شنبه جلسه ای توسط شورای شهر  در کتابخانه عمومی با حضور تعدادی از مسولین و مردم جهت خداحافظی و اعلام رسمی پایان کار شهردار و شورا و پرداختن به عملکرد چند ساله شان ؛به اجرا در آمد.

شنیده ها حاکی از رای گیری اعضا جدید شورای شهر برای تعیین رئیس جدید می باشد.در حال حاضر ترکیب شورای جدید ۳ به ۲ می باشد .شورای قبلی هم ۳به ۲ بود که بی عدالتی های گسترده ای را در طول مدت کاریشان شاهد بودیم.امان از این ریاست طلبی ها ببینید چه کارهایی که نمی کند.در این گیر و کش زمو نه....مردم سرشون بی کلاه می مونه.به رای مردم احترام بگذارید.وعده های تو خالی انتخاباتیتان را برای کسب حتی ۱ برگه رای و زبونی و التماسهایتان را بیاد بی آورید اینقدر بر سر کرسی ریاست بر هم نمی جهید.

عدم مدیریت شهری شهردار شهر بر ساختار زیر بنایی شهر خسارت وارد میکند.

هر چه از زمان اجرای پروژه های نیمه تمام شهرداری در طول این ۴ سال می گذرد.شاهد رسوایی هایی به خاطر بی توجهی عدم نظارت کافی؛ظاهر سازی ها و عوام فریبی هایی که مردم را گریبان گیر شده بود ؛ هستیم.تنها پروژ ه ای که میتوان به عنوان تمام شده تلقی کرد ؛کمربندی دور شهر به صورت بلوار که چند ماهی از آسفالت کاری آن نمی گذرد؛قدم به قدم آن چاله و برکه ای پر از آب شده که با آن همه صرف هزینه جهت زیر سازی و آسفالت کاری شاهد حضور کارگرانی هستیم که مشغول پر کردن چاله ها و وصله وپینه آسفالت های کمربندی هستند.جالب اینجاست که فضای سبز بلوار را درخت کاری کردند ؛تیر های تلسکپی کار گذاشتند.حالا یادشان آمده برای انتقال سیم برق تیر ها در بلوار لوله گذاری نکردند.الان برای کندن جای سیم مشغول کندن یا زخمی کردن درختان کل بلوار که چند ماه است که ریشه دوانده و سبز شده اند.شهردار در چند نوبت که شنیدم  می گفت تا جایی خراب نشود آبا نمی شود.هنوز فرق خرابی و آبادانی را نمی داند یا اینکه فکر می کند با این تو جیهات می تواند لاپوشی بر اشتباهاتش بگذارد .آسفالت جاده کاشان هم همان حال و روزی را دارد که کمربندی دارد.حالا این گوشه ای از عملکردهاست صبر داشته باشید سر فرصت به نقد مابقی  می پردازیم.


بازديد از اويی در برنامه های تورهای داخلی

ابتدا توصیه ای به دوستانی که قصد بازدید از این اثر تاریخی را دارند باید عرض شود اولا بدون هماهنگی هیچ اقدامی در راستای بازدید از این شهر تاریخی نکنند ثانیا هنوز اقداماتی اساسی در راستای فراهم شدن بازدید نیاز می باشد.در حال حاضر بیش از ۳هزار متر وسعت این مجموعه کمتر از ۱۰۰ متر آن آماده سازی نه برای بازدید برای شناسایی انجام گرفته الان هم در صدد انجام مراحل بعدی هستیم پس منتظر اعلام رسمی ما برای بازدید باشید تا از این فضای تاریخی کمال استفاده را ببرید .مشکلاتی در زیر زمین هست که تا مرحله بازدید هنوز فاصله دارد . 

در وبلاگی به مطلبی بر خورد کردم که خیلی جالب بود .یک شرکت گردشگری  بازدید از شهر زیر زمینی را در برنامه های سفر خود قرار داده این هم عین عبارت:

برنامه های طبیعت گردی گروه پردازندگان" جهت دریافت لیست کامل یکساله برنامه های طبیعت گردی اینجا را کلیک کنید"

30 فروردین ماه ، سفر به کویر مرنجاب( بيكران رنگ رنگ افق درطبيعت پر راز و رمز كوير ، درياچةنمك، تپه هاي ماسه اي وكاروانسراي شاه عباسي مرنجاب) و شهر زیر زمینی اوئی و بازدید دیر گچی ساعت حرکت 6 صبح- ساعت برگشت 20 شب 31فروردین

7 اردیبهشت، راهپیمائی از آدران به برقان جاده چالوس ساعت حرکت 6 صبح- ساعت برگشت 20 شب همان روز

13 اردیبهشت ، دیدار از آبشار گزو و بهشت گمشده و چشمه دلاسره در منطقه سواد کوه قائمشهر ساعت حرکت 6 صبح- ساعت برگشت 20 شب 14 اردیبهشت

20 اردیبهشت راهپیمائی در منطقه جنگلی الیمستان آمل ساعت حرکت 6 صبح- ساعت برگشت 20 شب 21 اردیبهشت

27 اردیبهشت راهپیمائی از روستای چلاجور به دریاچه ولشت در منطقه کلاردشت ساعت حرکت 6 صبح- ساعت برگشت 20 شب 28 اردیبهشت

4 خرداد، دماوند - سفر به دریاچه تار و غار رودافشان ساعت حرکت 6 صبح - ساعت برگشت 21 همان روز

جهت حضور در برنامه های گروه پردازندگان در ساعات اداری با ما تماس بگیرید 88336488-88336487-88004967

برنامه های دو روزه شامل برپائی چادر در کنار دریاچه بصورت کمپینگ با امکانات ویژه میباشد

صبحانه - ناهار و شام و ورودی و و سیله ایاب و ذهاب مناسب و بیمه و راهنمای تور جزء خدمات گروه پردازندگان میباشد


يادداشت های یک بلاگراز شهر زير زمينی

در وب گردی به مطلبی در یک وبلاگ برخوردم که دیدم بی ربط به این وبلاگ نیس شما هم بخوانید:

همیشه در حین سفر فکر میکنی که وقتی بر گردی یه دنیا حرف برای گفتن داری  ولی ... وقتی که برمیگردی سکوت وجودت رو در بر میگیره و هر چی سعی میکنی نمیتونی زیباییها و یا سختیهای سفرت رو به درستی توصیف کنی . شاید این مشکل٬فقط مال من باشه !  اما ٬نه .

این تنها مشکل من نیست چون کبوترهای مهاجر هم درست مثل من هستن .اونها هم بعد از سفر دچار سردرگمی میشن و نمیدونن از کدوم لحظه ی سفرشون باید صحبت کنن .

درسته که سفر یه دنیا خاطره رو توی ذهن آدما به جا میذاره ولی تجسم  بعضی از این خاطره ها  گاهی وقتا غیر ممکنه!

ایندفعه توی سفر به یه جای جالب رسیدم . یکی از اون جاهایی که حتما باید ببینیش تا درکش کنی یه جایی در شهری به نام نوش آباددر ۱۰ کیلومتری کاشان . تا حالا ندیده بودم که یک شهر بتونه یک شهر دیگه رو هم در خودش جا بده ولی در نوش آباد دو شهر وجود داشت یکی روی زمین ٬ مثل همه ی شهرها٬ ویکی هم زیر زمین ! و معروف به شهر زیر زمینی  متعلق به ۱۶۰۰سال پیش خیلی زیبا  و هیجان انگیز بود چون این مکان به تازگی (البته نه خیلی تازه ) پیدا شده و هنوز خیلی گمنامه .

به هر حال برای من خیلی جالب بود...

پ.ن:کاش میشد لحظات رو به عقب یا جلو برد البته شاید اینطوری نظم زندگی به هم میخورد!

نوشته شده دردوشنبه سیزدهم فروردین 1386ساعت 23:11  توسط مریم از وبلاگ http://www.maryamrag.blogfa.com/


زنگ تفريحه

پليس جلو يه ماشين رو مي گيره و ميگه: . چون از صبح اولين كسي هستي كه كمربند ايمني بستي برنده 58هزار تومن پول شدي. . حالا مي خواي باهاش چيكار كني؟ . مرد مي گه: مي رم گواهينامه مي گيرم . . زنش سريع مي گه: جناب سروان اين وقتي اكس مي زنه پرت و پلا مي گه . . بچشون از اون پشت مي گه: بابا نگفتم با ماشين دزدي قاچاق نكنيم؟ . يه صدا از صندوق عقب مي ياد : از مرز رد شديم يا نه؟


توصيه های ايمنی را جدی بگيريد

 در هنگام رانندگی به چند نکته مهم توجه کنید:۱- ابتدا درب ماشین را ببندید بعد حرکت کنید۲- نگاه به چپ و راست نکنید ۳- کمربند ایمنی را حتما ببنید۳- از کلاه ایمی در حال رانندگی استفاده کنید۴ـ هنگام خواب آلودگی پشت فرمان ننشینید۵-ازگوش کردن به نوارهای خواب آور مانند صدای لالایی جدا پرهیز کنید۶- در مسیرو هنگام رانندگی در بیابان از غداهای بین راهی استفاده نکنید توصیه می شوداز بهترین و سالم ترین غذا که شیر مادر است تغذیه کنید.۷- قبل از رانندگی  از خشک بودن مای بی بی خود اطمینان حاصل کنید.۸- با گواهینامه مخصوص راروک پشت وسیله دیگری ننشینید......سفری سرشار از شادمانی را برایتان آرزو می کنیم

                       


تصادف در جاه قدیم آران و بیدگل

روز گذشته در جاده قدیم آران و بیدگل دو دستگاه خورو سواری پیکان و نیسان باری در حد فاصل ۲ کیلومتری کاشان با هم برخورد نمودند که بلافاصله ۲ دستگاه آمبولانس از اورژانس ۱۱۵ آران و بیدگل و کاشان به سر صحنه حاضر و به انتقال مصدومین پرداختند.در این تصادف ۴ نفر مصدوم بر جای گذاشت که ۲ نفر از آنها از اتباع افغانی و حال یکی از آنها وخیم بود.

تصاویر زیر مربوط به تصادف روز گذشته می باشد.جهت دیدن تصاویر بزرگتر بر روی عکسها کلیک کنید

   


نوش آباد در ۱۱۰سال قبل

تا ۳۰سال قبل زمینهای زراعی نوش آباد توسط قنوات آبیاری میشد.البته شرایط آب و هوایی و ایجاد دشت کویر حدودا ۲۰۰سال گذشته دارای چشمه و باغات متعدد بود .به علت خشکی چشمه ها و کم آبی رو به هدایت آب از کوههای کرکرس به وسیله حفر قنات به نو ش آباد و دشت های پایین دست در کویر روی آوردند.در کتاب دهخدا یا فرهنگ لغت معین به ۳۳ چشمه قنات نوش آبا  اشاره شده است از جمله:۱.فیض آباد۲.شمس آباد۳.تقی آباد۴.میرزاتقی۵.محمد آباد۶.قولولو۷.قوام زنگ۸.کوا۹.کدیش۱۰.شجاع آباد۱۱.اسحاق آباد۱۲.تاج آباد۱۳.جلال آباد۱۴.الاغ بند۱۵.غیاث آباد۱۶.مصتوفی۱۷.رحمت آباد۱۸.نور آباد۱۹.معین آباد۲۰.احمد آباد۲۱.دونه گرد۲۲.حسن آباد۲۳.اقبالیه۲۴.حسین آباد۲۵.عبدل آبادو...   

در کتاب قم نامه تالیف مدرسی طباطبایی مهرماه ۱۳۵۶بر گرفته از کتابچه حالات و کیفیت بلده و بلوکات و مزارع دارالمومنین کاشان نوشته شده در سال ۱۲۹۶ ه.ش از مجموعه ناصری ؛اینگونه در باره نوش آباد آمده است:

قریه نوش آباد

از قراءمعتبر بزرگ است که چهار مسجدو شش حمام و چهل ویک دکان کاسبی داردو در جلو بند ریگ واقع است.اگر چه اراضی رشوه خوار دارد رعیت آنجا با سلیقه زراعت می کنندو پنبه کاری خوبی دارند.باغات انار و انجیر دارد.مشروب به دو رشته قنات مخصوص خود است.حاصل جو و گندم و جوزق و کرچک و خربزه و هندوانه داردو کرم ابریشم آنجا بسیار است.

مالیات ـ نقد:۲۲۵۲تومان و ۹هزارو ۳۷۰ دینار؛ جنس :حبه ۱۰ خروارو ۶۵ من/کاه ۹ خروارو ۴۰ من

نقوس : ۲۷۶ خانه/ ـ۳۶۵۴نفر(ذکور : ۱۱۲۸ نفر ؛اناث : ۱۱۹۷نفر ؛اطفال : ۱۳۲۹نفر) 


سالروز شهادت شهيد رضا شمس آبادی نوش آبادی عامل ترور محمد رضا پهلوي

شهيد رضا شمس آبادي


تاريخ تولد :1319

نام پدر :علي اكبر

تاریخ شهادت : 21/1/1343

محل تولد :اصفهان /كاشان /شمس آباد نوش آباد

طول مدت حیات :24

محل شهادت :تهران

 مزار شهید : به یادبودش در گلزار شهداء شهر نوش آباد قبری تهیه شده است

رضا در سال 1319 در روستاي شمس‌آباد حومه نوش‌آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل ( استان اصفهان ) چشم بر جهان هستي گشود. کودکي او در هاله‌اي از فقر و تنگدستي سپري شد. چندي بعد رضا پدر را در امر معاش خانواده ياري رساند و در امر نخ‌ريسي، دروچيني و خوشه جمع‌کني به مادر کمک کرد. تحصيل را به صورت شبانه آغاز کرد و خواندن و نوشتن را فرا گرفت. در سن 14 سالگي پدر خود را از دست داد و بدين ترتيب مشکلات زندگي او بيش از پيش شد. در سال 1339 زماني‌که دکتر اميني، عامل امپرياليسم به کاشان سفر کرد، رضا قصد داشت با شيشه اسيد او را ترورکند. اما شيشه به اتومبيل دکتر اميني اصابت کرد و نقشه او اجرا نشد.
شمس‌آبادي پس از قيام 15 خرداد به سبب تنگدستي، چهار مرتبه از خدمت سربازي معاف شد. اما تقدير چنين بود که صحنه شهادت او در کاخ ظلم پهلوي رقم بخورد.
شمس‌آبادي تلاش زيادي کرد تا در گارد جاويدان شاه استخدام شود ولي به علت دو سانت کوتاهي قد، موفق نشد و به عنوان سرباز لشکر گارد شاهنشاهي به انجام وظيفه مشغول شد. او اعتقاد داشت « فقط مرجعيت شيعه است که مي‌تواند ملت را نجات دهد.»
روز بيست و يکم فروردين ماه سال 1343 تصميم گرفت هنگام ورود « محمدرضا پهلوي » به کاخ مرمر، او را به هلاکت رساند. او در مقابل در ورودي کاخ قرار گرفت، اما به علت تأخير چند دقيقه‌اي شاه، نقشه عملي نشد. استوار بابايي که در پشت يکي از درختان مخفي شده بود، او را مورد هدف قرار داد؛ اما شمس‌آبادي او را به هلاکت رساند. سپس با استوار آيت لشگري روبه‌رو شد. آيت لشگري نيز به سرنوشت بابايي دچار شد. شاه به سمت دفتر خود دويد. رضا نيز به دنبالش رفت و فرياد زد: من بايد اين جلاد را بکشم. اما افسوس که رگبار مسلسل دژخيمان دفتر مخصوص شاه اين قهرمان 24 ساله را خونين پيکر بر زمين انداخت. ايادي رژيم بعد از شهادت او اعلام کردند: «رضا شمس‌آبادي از نيروهاي حزب توده بوده که با اين عمل خواسته است شاه با تدبير و دلسوز ملت را از ميان بردارد؟ » پيکر شهيد رضا شمس‌آبادي در مکاني نامعلوم به خاک سپرده شد تا نشاني از او باقي نماند. اما او با مرگ سرخش؛ درخشان‌ترين پرونده مظلوميت يک ملت را گشود و فرياد حق‌خواهي مستضعفين ايران را به گوش جهانيان رساند.
سنگ يادبود اين شهيد بزرگوار درکنار ديگر شهداي شهر نوش‌آباد در جوار امامزاده محمدبن‌زيد‌بن‌حسن‌مجتبي (ع) مورد علاقه و احترام مردم قرار دارد.

 منبع:خبرگزاري ايرنا

سوء قصد به شاه

با همه کوششهایی که پس از قتل منصور برای حفظ امنیت مقامات مملکت‏به عمل آمده بود، روز 21 فروردین 1344 (10 آوریل 1965) سرباز وظیفه رضا شمس آبادی 22 ساله، یکی از افراد گارد سلطنتی که در کاخ مرمر، مامور نگهبانی بود، محمد رضا شاه را هنگامی که از اتومبیل در مقابل سرسرای کاخ پیاده شد، به رگبار مسلسل بست.شاه باشتاب خود را به داخل ساختمان رسانید، ولی دو تن از درجه داران اسکورت او، مورد اصابت گلوله شمس آبادی قرار گرفته و کشته شدند.شمس آبادی نیز با گلوله درجه داران اسکورت به قتل رسید.

تیر اندازی به شاه، رهبر انقلاب سفید، دو ماه و بیست روز پس از ترور نخست وزیر، نشانه نارضایتی شدید و ناپایداری رژیم بود. نخست‏سعی شد از علنی شدن حادثه جلوگیری به عمل آید، خبر روزنامه‏های عصر روز 21 فروردین حاکی از «نزاع چند سرباز در کاخ مرمر بود که منجر به تیراندازی و قتل دو سه نفر شده بود!» روز بعد، روزنامه‏ها خبر دادند: «هنگامی که اعلیحضرت عازم دفتر کارشان بوده‏اند، یک سرباز وظیفه به علت جنون آنی به ایشان تیراندازی کرده و در نتیجه باغبان و دو تن از مامورین کاخ کشته شده‏اند..» . (13)

دولت، در مورد حادثه کاخ مرمر، چهارده تن را به اتهام کوشش در انجام سوء قصد به جان شاه بازداشت و محاکمه کرد.هر چند دادستانی ارتش نتوانست ادعای خود را در مورد رابطه بین دستگیر شدگان و رضا شمس آبادی به اثبات برساند، ولی این موضوع روشن شد که متهمین در جلساتی که با هم داشته‏اند، و یکی از آنها در هتل پالاس تهران بوده، شاه و رژیم او را محکوم کرده بودند. میانگین سن دستگیر شدگان 27 سال بود.همگی به خانواده‏های متوسط تعلق داشتند، نیمی از آنها معلم یا دانشجو بودند و بیشترشان از ایدئولوژی مارکسیسم - لنینیسم هوا خواهی می‏کردند.پرویز نیکخواه، 26 ساله، که ظاهرا رهبر گروه شناخته می‏شد، استاد دانشکده پلی تکنیک تهران بود و در مسائل سیاسی و ایدئولوژیکی تبحر داشت.

نیکخواه پس از مدتی که از دوره زندان او گذشت، با اعتراف به اشتباه در قبول راهی که انتخاب کرده بود، مورد عفو قرار گرفت. سپس در وزارت اطلاعات به عنوان ایدئولوگ به خدمت رژیم در آمد.وی در مصاحبه اختصاصی با جیمز بیل، استاد دانشگاه، و پژوهشگر آمریکایی در اواخر سال 1349 (1970 میلادی) در دفتر کارش، در وزارت اطلاعات گفته است «اگر در ایران یک تحول سیاسی پایدار صورت نگیرد «انفجار» بزرگی روی خواهد داد» . (14)

نیکخواه، پس از پیروزی انقلاب سال 1357 محاکمه و اعدام شد. از سايت اhowzah.net

این هم لینک مطلبی در همین رابطه در سایت روزنامه کیهانhttp://www.magiran.com/npview.asp?ID=1382141


گویش شیرین نوش آبادی ۱

يادم َاوروزا که وخت وش چيني بود دسته جمعي ميرفتيم صحرا بابزرگمم با خرش پموندا ميومد ميرفتيم سر درگه کردو اوليدَ شرو مي کرديم به کوه گر کردَ يادمَ دم پشه اوليدَ پيشبندرا تو دمنمو ميبسيم کوايي که گر ميکرديم تو پيشبنده ميرختيم آخرا کردو که ميرسيديم دگه پيشبنده جاش نميشد کوارا بازور توش مي آقنديم اوختي ميرفتيم سر درگه وشاي که گر کرده بوديم کلم ميرختيم تا کلاکو ميشد.اونايی که پيشبنده نداشتن وشا را تو دومنشو می رختن. بابزرگم سر درگه  خرشا اونجا به يه اخيه که با ترتری بود تو زمي فرو کرده بود ميبس جادّ خالي يه کتري وقوري دقاله شده و جرقنابه هم دم پرگه داش رو اجاق ميزاش چايي برامو درس مي کر يه اله رو ميکشيد تا يه چيله کلبوت بجورَتا الو کنه ماهم ميرفتيم چيله و پمبه چوق بره زير اجاق گر مي کرديم دورم گر مي شديم يه چايي صحرايي مي خرديم زنا شرو ميکردن به اختلاط کردن دختر بچام ميرفتن تو بيابو اسبندوره گر ميکردن پسربچاهم تخسي ميکردن کوه و کشگلارا تو مخ همدگه ميزدن تو پمبه چوقا قايم ميشديم .تو یه کردو لونه چلو پیدا کردم چنتا جوجه توش بود.زنزنجره می گرفتیم به یه سر چوبش میکردیم می خوندیم زنزنجره بخون بخون می برمد کربلا.لا خاک و خولا بازی میکردیم گوشالنگ و گبله و کوجول هم توش بود.تا دلت بخواد جک و جونور لا خاکا بود.بال رف خونه بابزرگم یه لونه پرسکه بود بهار که می شد میمودند چیله کشی می کردن.

تو این عکس گیوه؛بخچه؛چرخ نخ ریسی؛قبا؛چارقت؛مره مازو چشم؛قلو؛کوزه؛تیومچه؛تووه؛دیزو قمره ای؛

اَخوناقديميا بردو بگم:خونا با دالو به همدگه را داش چنتا خونه يه پاياب توش بود همه دورمي زندگي مي کردن اَ حالو روز هم خبرداشتن مث حالا نبود که همساده همسادرا نشناسَ دیدنایشونا میکردن

يه رو زير سباطه کوچه برقادي بازي مي کرديم رده يه بچاگذاشتم پاش ور خور نيفش دريد کش تمبنشم دررف زلقدونش ورشکاف

يه پَنقروشي مادرم بشم داده بود برم نو بگيرم تو خاکو خلا کوچهدَ گم کردم هوام گرتو دولخي بود بُوِورم نميشد بجورم نونا خريدم جلي بردم خونه تو بخچه بسم بره ايکه مورجه بش نلوله گلو ميخ کل ميکرديم يا بالا رف اوونگون می کردیم

اوروزا مسجد رفتن زنا حکايتي بود وختي نماز ته ميشد بخاطري که کفشاشو همه جفتم بود همش الش ميشدتابتا کفشا هما پا مي کردن يه تکه رنگ قالی بش مّرگ ميزدن تا آلش نشَ

يه رو دگه يه جا زنگ زدم يه پيرزَ گوشيا ورداش سلامش کردم بش گفتم خونه همچي کِسِهِ ايهَ گف فو نه نَنَ جو تَسَدّ ُقِد شَم دوُردبگردم آلشي گرفتي

هنو همشا برادو نگفتم بقيشم بدش خوام گف چشبرا باشيد

اصطلاحات محلي

مرتبوني-گوشالنگ- کوجول- پرسکه-گَِوله-پرپرجه-ققلوچي-اوونگن-فيومه-کشگله- کووِ-قلمبه-


تخریب یا توسعه امامزاده محمد نوش آباد

زیارت امامزاده محمدابن زید ابن الحسن مجتبی (ع)واقع در ضلع جنوب غربی شهر نوش آباد از بناهای دوره صفویه ولی تعمیراتی اساسی در دوران قاجار بر روی این بنا صورت گرفته است. دارای گنبد مخروطی شکل که با کاشی های فیروزه ای مزین شده و دارای دو درب چوبی تاریخی(درب شمالی هنر استاد صفرعلی بیدگلی سنه ۱۲۷۰ه.ش) و هنری و بسیار زیبا و ساختمانی با ۴ ایوان با پوشش ضربی و اطراف بنا را امارت و اطاقهای خشتی با گچ بری های اسلیمی و در پیشخوان ایوان شمالی و جنوبی معروف به حوض خانه وجود داشته که به مرور زمان و بی توجهی از کل بنا الان فقط گنبد آن باقی مانده که آنهم در حال زوال و نابودی است.حال این تقصیرات متوجه چه کسانی است چه دستگاه و مسئولی باید پاسخگو باشد ؛به آن می پردازیم.

این هم تصویری از امامزاده از ضلع شرقی بنا حدودا مربوط به سال۱۳۸۰ می باشد ناگفته نماند تا ۲۰سال پیش در این اطاقها خانواده سید متولی معروف به سید زیارتی به عنوان متولی زیارت زندگی می کردند که نثل در نثل از این ساختمان نگهداری میشد با ترک این خادمین از اطراف زیارت کم کم بر اثر بارندگی و عدم توجه به کاهگل کاری پشت بام و مسدود شدن ناودانها اطاقهای اطراف بنا شروع به ریزش و تبدیل به مخروبه شده بود که چهره زشتی را به زیارت و گلزار شهدا داده بود.نهایتا هئیت امناء جدید در سال۱۳۸۲کارها را تحویل و اقدام به بازسازی و طرح توسعه بنا نمودند.

     em

عکس بالا وضعیت ساخت و ساز در حال حاضر بناست .که روز گذشته متوقف شد

هزینه ای بالغ بر۱۴۰میلیون تومان با کمک های مردمی تاکنون ساختمان جدید و غسالخانه با سرویس بهداستی کامل همراه با سردخانه بالغ بر ۲۸ میلیون تومان در بر داشته است.اینجا شایسته است از همه اعضاهیئت امنا مخصوصا جناب سرهنگ اشرفی کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.میراث فرهنگی کاشان برای حفظ بنای تاریخی زیارت ؛به مخالفت طرح توسعه بنا توسط هیأت امنا بر آمده که جدیدا بر علیه اقدامات صورت گرفته طرح شکایت رسمی در دادگستری شهرستان آران و بیدگل و حکم توقف عملیات را گرفته.صحبت هیات امنا این است که با توجه به تورم و گرانی مصالح ساختمانی مبلغی بالغ بر ۲۷ میلیون تومان تا کنون متضرر شده ایم.مردم و خانواده شهدا هم با طرح توسعه بنا موافقند ولی میراث فرهنگی اعلام داشته که باید هر گونه عملیاتی با کسب مجوز از میراث فرهنگی صورت پذیرد ولی تاکنون هیچ اقدام مالی یا ارائه طرحی را به مرحله اجرا نگداشته در کنار آن انجمن دوستداران میراث فرهنگی نوش آباد اقدام به انعکاس گزارشات تخلف هیأت امنا امامزاده به اداره میراث فرهنگی کاشان بر آمده و این شرایط جو متشنجی را در سطح شهر ایجاد نموده تا جایی که مردم با نوشتن طوماری اعتراض خود را به مسئولین بلند پایه کشوری تنظیم تا راهکاری جهت رفع این معضل صورت پذیرد.در سال ۱۳۸۳ انجمن دوستداران نوش آباد پیگیری در خصوص اضافه بنا ایوان شرقی امامزاده به میراث فرهنگی منعکس نموده و عملا دیوارهایی که با بتونه ساخته شده و مبالغ سنگینی را هزینه کرده بودند به ارتفاع بیش از ۱ متر آن تخریب گردیدو ارتفاع از ۸ متر به ۸۰/۶سانت کاهش پیدا کرد که خسارت زیادی را به کمکهای مردمی که در این راستا هزینه شده بود وارد نمودند.قوانین میراث فرهنگی اینگونه است که هر گونه ساخت و ساز؛ تغییر کاربری؛ تزلزل؛ تخریب در بناهایی که در قهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده وارد شود بدون کسب اجازه از میراث فرهنگی جرم محسوب می شود از طرفی میراث موظف است در خصوص حفظ و احیاء بناهای ثبتی اقدام نماید و از بودجه هایی که در این خصوص در نظر گرفته شده هزینه نماید ولی تاکنون نه بودجه ای ونه طرحی برای ساماندهی این بنا توسط اداره مربوطه صورت پذیرفته است.از قدیم الایام این مکان و این بقعه متبرکه مورد توجه مردم این شهر و شهرهای همجوار و دارالشفاء آنان بوده  معجزات زیادی هم متوسلین به این امامزاده شاهد آن بوده اند.مورد قداست خاصی برای مردم می باشد.داستانی را که مربوط به سیل برزکی حدودا۸۰سال پیش است بازگو از زبان خاندان متولی این زیارت:در آن زمان سید بزرگواری معروف به درویش  آسید اسماعیل جد پدری سید علی متولی خادم این زیارت بود.وقتی که سیل ویرانگر همه شهر را احاطه کرد مردم برای ایجاد سد خاکی و انحراف آب با بیل به سمت این زیارت حرکت کردند که با ناباوری تمام مشاهده کردند آب تا ارتفاع ۱ متری درب زیارت را احاطه کرده ولی به داخل زیارت نفوذ نکرده است وقتی مشاهده کردند دیدند درب ورودی زیارت هم باز و این سید بزرگوار(متولی آن زمان) در جلو درب زیارت در حال خواندن قران است بی آنکه آب حتی حرکتی داشته باشد .مردم هم اقدام به انحراف آب از دور زیارت نموده و این معجزه را برای همه تعریف کردند.ا (آسید اسماعیل که درویش مسلک و از زاهدان و عابدان دوران خود بوده که ایشان تا آخر عمر به خدمتگزاری زیارت امامزاده محمد مشغول بود.داستان دیگرش این دروش زاهد باز کردن قفل بدون کلید و با اشاره یا دست در دیگ آش حلیم جوش نموده با ذکر یا علی و خواندن قران و دعا؛ظرفهای مردم را با دست پراز آش  می کرد.یا با پای پیاده به مکه میرودو بعد از چندین سال وقتی بر می گردد با یک تبر زین و لباس درویشی وکشکول وارد شهر میشود هیچ کس حتی خانواده اش هم او را نمی شناسند.واین شروع دوران زهد او میشود و در کنار این امامزاده مشغول به عبادت می شود.نظر شخصی بنده در رابطه با حفظ این بنا اینه که هر کس در امورات مداخله میکند مردی کند کارها و مسولیتها را تحویل بگیرد و جوابگوی سوالات و خواسته های مردم هم باشد.اکثر مردم می گویند این بنا با این وسعت کم جوابگوی پذیرای زائرین نیست و در شان و مقام این امامزاده بزرگوار هم نیست ناگفته نماند در دهه اول محرم مخصوصا ۲-۸-عاشورا۱۱-۱۲محرم بیش از ۱۰۰هزار نفر در طول این مدت برای شرکت یا تماشای  عزاداری های هیأت مذهبی نوش آباد در جوار این امامزاده وارد شهر نوش آباد میشوند.این زیارت تا چند سال قبل بنای مخروبه ای بود که هیچ زائری جرات قرار گرقتن زیرسقف آن را نداشت.


شرحی بر سر گذشت پیدایش شهر زیر زمیني در نوش آباد۱

عاشفم بر سر گذشتی کز سر گذشت*چون حسین از سر گذشت؛افسانه شد هر سر گذشت

از سال ۱۳۸۱تا کنون مراحل زیادی را برای کشف و شناسایی و معرفی شهر زیر زمینی پشت سر گذاشتم بیان این همه خاطره وقت و فرصت زیادی را می طلبد که از وقت بنده خارج است ولی سعی میکنم به صورت مرحله وار به این راه پر پیچ و خم بپردازم شاید مورد قبولتان واقع شود.البته با ارايه نظراتتون میتونه قدرت بیان و گفتار نویسنده را دو چندان کند پس من را تنها نگذارید.

فلسفه وجودی شهر زیرزمینی یا همان به اصطلاح محلی (اویی) در قدیم الایام در اذهان عمومی تصورات متفاوتی شکل بسته بود که بعضی ها به اسم نقیب می شناختند بعضی ها راه آب قنات و بعضی دخمه و بعضی ها هم اویی خلاصه چون همه اینها در نوش آباد و زیر زمین بود تشخیص آن کار علمی میطلبید و هر کدام کاربرد خاص خودش را داشت و مردم به خاطر عدم آگاهی و شناخت کافی از این فضاها تشخیص آن؛ کار را مشکل کرده بود. به هر حال این اطلاعات ضد و نقیض ؛حس کنجکاوی و علاقه برای شناخت بیشتر را در وجودم بیشتر میکرد .چه برسد که که در یک خطه تاریخی و با کلی بنای از یاد رقته و غریب و یکی مثل من تعصبی و پر توفع و حسی وطن پرستانه و با کلی عذاب وجدان.شهری که هر روز از غارت اشیاء زیر خاکیش ؛تخریب خاته آقا شهاب و عصار خانه سید میرزا و دیوار بارو و آب انبارها وفلعه هایی که گنج یابان مثل موش کور در شب های تاریک به جان در و دیوارهاش میافتادند؛شکی نیست یه حرکت و زلزله ۸ ریشتری باید ایجاد می شد تا بتونی حرفت را به گوش چهار نفر آدم حسابی برسونی این کار هم تو این دوره زمونه دیوانگی محضه آخه میخوای شهرتو از یه بحران تاریخی نجات بدی می کشوننت تو فاز سیاسی و انگها و وصله های جورواجور بهت می چسبونند و به دادگاه و اداره اطلاعات می کشونندت  از اینکه پا گذاشتی رو دم شیرو خودت هم خبر نداری یا وقتی نگاه می کنی که دور برتا یه مشت گرگ گرسنه گرفتندو به محض رفتن به سراغ صید گرفتار در دام و تصمیم به رهاییش ، هم به جان خودت هم به صید حمله کنند و کفتارها لاشه ای هم به جا نزارن.یا مثل تشنه ای که با دلو به ته چاه می اندازد و با زحمت  دلو پر از آب را تا لبه چاه می کشد؛عده ای تشنه تر در پشت سر به کمین نشسته ؛دو دستی بر قعر چاه  می اندازندت و خودشان سیراب می شوند و حسرت یک جرعه آب را بر دلت  مینشانند.این را بگم فقط کافیه دل به دریا بزنی ؛عزمت را جزم کنی و پیه همه چیز را به تنت بمالی همان خواستن توانستن است.از قدیم گفتن حق گرفتنی است نه دادنی.اینجوری بگم ما نوش آبادی ها دست به دست کردیم سهممان را به ما بدن کلاه تا بنا گوشه بر فرق سرمان کشیدند حالا در هر زمینه ای فرق نمی کند.دغدغه من در رابطه با آثار تاریخی نسبت به بقیه مسائل شهرم به چند دلیل بیشتر بود که منرا وادار به کارهایی کرد که به عقل جن هم نمی رسه۱.دست رودست گذاشتن باعث نابودی باقی مانده بناهای تاریخی بود که هویت ملی شهرم را اثبات میکرد۲.هر وقت در گوشه کنار صحبت از نوش آباد میشد بحث بر سر قدمت و تاریخ کهنش می شد(مثلا می گفتند نوش آباد از کاشان فدیمی تره)که با شرایط و ظواهر کنونی شهر زیاد سازگار نبود مثلا نوش آباد دورتادورش را دیوار بارو محصور کرده بود یا نوش آباد در زمان انو شیروان پادشاه ساسانی سر سبز و پر از آب و درخت بوده تاج و تختی داشته و امارات شاه نشینی و چشمه در این شهر جاری بوده که با توجه به کویری بودن منطقه قبولش یه کم مشکل بود البته با کمی مطالعه پی به همه وقایع میبری ولی جای اقسوس داشت ولی چه فایده ِاین که الان راهی برای اثبات اسناد و وقایع گذشته بخواهی پیدا کنی کار حضرت فیله.نگاهی اجمالی به وضعیت تاریخی شهرم که انداختم دیدم هنوز حرف برای گفتن دارد باید حرکتی کرد.مثال:بناهای تاریخی که دارای پیشینه تاریخی بیشتری هستند را در ذهنم مجسم کردم مانند مسجد جامع عتیق ومناره منحصر به فردش و سابات و بازارو آب انبار و شبستانهایش یا فلعه خشتی(سی زان) پل ساق آباد(اسحاق آباد)مسجد و محراب و مواذنه حضرت علی(ع)زیارت امامزاده محمد و با آن گنبد مخروطی شکل و کاشی کاری شده زیبایش سر درب و هوت  راه پله های آب انبارهای چاله سی و توده و درب ریگ برج عشق آباد قلعه شجاع آباد که همه اینها که از دوره ساسانی تا اواخر قاجار حدودا پیشینه ای ۱۴۰۰ ساله را می توان برایش رقم زد باز کفایت نمی کند صحبت از کوچ نشینی مردمان سیلک و زندگی در این شهر در دوران قبل از سیلک دارد ولی اثر و مدرکی وجود ندارد با توجه با آثار بر جای مانده ساکنین این دیار از تمدن و پیشینه تاریخی بالایی بر خوردار باشند ذهنم معطوف به همین دخمه ها شد شاید بتواند برگ زرینی شود شاید آن میراث کهنی که دنبالش هستم زیر خاک مدفون شده شاید وقت  آن یا قرنش سر آمده و سر از خاک در آورد و رازهای چند هزار ساله اش را به ما باز گونماید.شاید این گنجینه ای است نفیس برای ما ذخیره شده باشد.تا هر آنچه ناگفته باقی مانده هویدا نماید.

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من ....آنچه که به جایی نرسد فریاد است.

ادامه مطالب:

دروسط حیاط منزلمان چاهی هست که از دوران کودکی یادم می آید میگفتند که زیر خالی است و داخل چاه اطاق دارد.سال ۱۳۶۰بود که چاهی حدودا ۶ متری حفر و راه آب پشت بام و آشپزخانه به داخل آن ریخته می شد .تیره چاه کم  بود و چاه را باید هر سال تخلیه می کردیم.نهایتا چند سال بعد مغنی برای حفر چاه و زدن انباری برای چاه مشغول کندن بود که ناگهان زیر پایش خالی شد و به پایین پرتاب شد.حول و هراس عجیبی همه را برداشته بود .یادم هست صدای کمکش از داخل چاه شنیده میشد.کارگری که بالا بود و با چرخ چاه خاک را تخلیه میکرد سیم برق را به انتهای چاه داد و دید مغنی در ته چاه نشسته و به دور و برش خیره شده.داییم از این ماجرا با خبر شد و به داخل چاه رفت و هر بار یک نفر وارد چاه میشد.برادرم که ۵سال از من بزرگتره و اون روز۱۵ ساله بود همراه دایی با سیم برق سیار ولامپ وارد چاه شدندو بعد از ۲۰دقیقه ای همگی برگشتند.و شروع کردند به تعریف زیرزمین را کردند که هر چه به جلو رفتیم باز ادامه دارد .اطاق داردو طاقچه و چراغ پیه سوز و سنگ آسیاب و هر اطاق در کف آن چاه دارد و رو به پایین میرود.البته جلوتر چاه همسایه به آن راه داشت و رسوبات سیل جلو راه را گرفته بود .ادامه دارد 


ورود به سايت نوش آباد

جهت تماشای تصاویر شهر زیر زمینی  به سایت  www.noushabad.com    مراجعه نمایید

موقعيت جغرافيايی نوش آباد

 در شمال غرب استان اصفهان در۸ کليومتری شهرستان کاشان و در ۳ کيلومتری غرب شهرستان آران و بيدگل واقع است.در دشت کوير مرکزی و در مسير جاده ابريشم و دروازه کوير ايران می باشد نوش آباد نزديک ترين شهر به درياچه نمک می باشد .وجود کاروانسراها و قلعه های متعدد در کوير اين شهر نشان از توسعه زندگی و تمدن در دوره های قبل می باشد.تا جايی که بسياری از سايت های تاريخی در زير شن های کوير مدفون شده که نشان زندگی و آبادانی و توسعه زندگی مردم اين شهر را دارد.حرکت شن های روان از سمت شمال ساکنين اين خطه تاريخی را مجبور به تجمع و عقب نشينی به سمت موقعيت کنونی که شهری متمرکز و فشرده است گرديده و قلعه ها و کاروان سرا ها که زمانی محل سکونت مردم اين ديار بوده به صورت متروکه باقی مانده است.با احيای کاروانسراهای شجاع آباد؛فخرآباد؛وزير؛مورچان؛اقباليه

سی زان؛تپه های باستانی خروس؛مرزن آباد؛کهريزک؛الاغ بند؛فيض آبادو ايجاد جاده ارتباطی از نوش آباد به در ياچه نمک می توان تحولی شگرف را در صنعت توريسم  در اين منطقه از کوير فعال نمود.هر کدام از اين محلها کاربری خاص خود در جذب توريست را دارد که در نوع خود در کشور می تواند منحصر به فرد باشد.يکی از ويژگی ها و جاذبه های توريستی اين شهر وجود تعدد آثار بی نظير و چشم نواز تاريخی در محدوده ای به شعاع ۵ کيلومتر است که برای گردشگران داخلی و خارجی در بازديد از اين آثار در زمان کوتاه حائز اهميت می باشد.امنيت؛ وجود برق و روشنايی و سکونت و ترددکشاورزان کويری در اين مناطق کمک شايانی در حفظ و احياء و راه اندازی و ايجاد جاذبه در کوير نوش آباد می کند .وجود زيارتگاه فيض آباد نوش آباد در حريم تاريخی شهر و تاسيس چندين چاه نفت در حال حاضر  تلفيقی از صنعت؛ پيشرفت و تاريخ رونق صنعت توريسم را در اين شهر روز به روز افزایش می دهد.


موقعیت شغلی مردم در قدیم

شهر نوش آباد   تا ۳۰ سال گذشته هم از رونق کشاورزی خوبی بر خوردار بوده تا جايی که در کتب تاريخی از ۳۳ چشمه آب قنات منتهی به نوش آباد صحبت شده است از محدوده کنونی شهر تا آبشيرين محل کشت و زرع و زندگی ساکنين مردم اين ديار حکايت ميکند.مستندات معتبری هست که می توان به آن اشاره نمود. از نوش آباد تا احمد آباد کوير( که به عنوان دروازه ورودی شهر ياد شده) حدود ۳۰ کيلومتر فاصله دارد که چند سال گذشته آثار باقی مانده دروازه ورودی شهر توسط دستان ناپاکی با بولدوزر برای يافتن گنج ويران شد و هيچ اثری از آثار زندگی و دروازه شهر بر جای نمانده است.مسئولين ميراث فرهنگی پس از بازديد از آثار ويرانيس احمد آباد قرار شد که مسببين را تحت پيگرد قانونی قرار دهد که متاسفانه هيچ اقدامی صورت نگرفت.و الان به عنوان ارازی تصرفی در زير کشت غلات می باشد.دشت های ۳۳ چشمه کوير را می توان به معين آباد-عبدل آباد- رحمت آباد-مستوفی- غياث آباد- نور آباد-الاغ بند- شجاع آباد- ميرزا تقی-تاج آباد- جلال آباد-احمد آباد- حسن آباد-شمس آباد- ابراهيم آباد- تقی آباد- فيض آباد-کديش- کوا(کاوه)- محمد آباد- دونه گرد-فخر آباد- قلولوـ قوامه زنگ-و غيره را نام برد که آب اين دشتها توسط حفر قنات تامين می شده است.اين دشت ها از نوش آباد تا آب شيرين امتداد و توسط اشجا و باغات و سرسبزی های فراوان به هم مرتبط می شده و به خاطر خشک شدن فنوات و حرکت شنهای روان از طرف کوير و خشک سالی و جاری شدن سيلاب های ويرانگر اکثر زمينها به صورت لم زرع و غير فابل استفاده گرديده و تعدادی هم که داير است با کمبود آبهای زير زمينی مواجهند و ديگر سرسبزی و شادابی گذشته را ندارند.عمده محصولات قديم نوش اباد گندم - جو- خربزه- خشخاش-سبزی- پسته-تنباکو-آلوچه- قيصی- زردالو- و مهمترين محصولش ابريشم به خاطر وجود درختان متعدد توت بوده.قالی بافی و زيلو بافی هنر دستی مردم بوده که تعداد معدودی دار قالی در شهر داير می باشد

تاثیر شرایط طبیعی و فیزیکی بر روند مهاجرت بی رویه ساکنان شهر نوش آباد در قدیم

شهر نوش آباد با همه وسعت و آبادانی که در گذشته داشته و رونق کشاورزی و سرسبزی و جمعيت بسيار بالای آن در صده های گذشته به دلايلی از وسعت و آبادانی و گستره جغرافيايش کاسته شده تا جايی پيش می رود که جمعيت آن در سال ۱۳۶۰ به ۵۰۰۰ نفر کاهش می يابد.در دو مرحله شهر اسير سيل بنيان کن و ويرانگر معروف به سيل برزکی در ۸۰ سال پيش و سيل ديگری حدودا در ۵۰ سال قبل نوش آباد را به کلی ويران ميکند قبل از آن هم مرض وبا در شهر شيوع پيدا می کند و در کنار آن خشکسالی و قحطی که می گويند بيش از ۸۰۰۰۰ نفر از جمعيت شهر ميميرند.گورهای دسته جمعی و قبرستانهای متعدد در جنوب شهر و حاشيه رودخانه سوک چم ودر حاشیه جاده آران و بيدگل و زمينهای شهرداری گواه بر اين مدعاست .هنوز هم در هنگام حفاری لوله و کارهای عمرانی اين سردابه ها دهان باز می کند و اسکلتهای موجود در اين سردابه ها نشان از گور های دسته جمعی است.می گويند تلفات زمان قحطی آنقدر بالا بود که مرده هارا با لباس و خيلی ها را نيمه جان در اين سردابه ها دفن می کردند حتی فرصت غسل و کفن هم نبوده.به خاطر جلوگيری از شيو ع بيماری جنازه ها را دسته جمعی در سردابه ها رها و درب ورودی آن را با خشت و گل و خاک محکم می کردند .از طرفی شهر نوش آباد به خاطر واقع شدن در حاشيه کوير مرکزی و قرار گرفتن در مقابل تند بادهای کويری و پيشروی شن های روان و سيل و قحطی تمام اين عوامل شهر آباد را به شهری سوت و کور و خالی از سکنه تبديل می کند .حدودا تا ۳۰ سال پيش ساکنينی که در نوش آباد باقی مانده بودند و مهاجرت نکردند به کار کشاورزی مشغول و در دشت های کويری کشاورزی می کردند به خاطر رونق زندگی شهری و پيشرفت صنعتی و رونق جاده کاشان به تهران ؛و فاصله زيادی که به شهر داشتند به حاشيه جاده قم کوچ کرده و به روستاهای آب شيرين ؛سن سن؛مشکان ؛مهاجرت می کنند و هنوز هم در اين روستاها با خانواده هايشان يه سر می برند.پسوند فاميلی اکثر این افراد نوش آبادی بوده که لهجه تمام ساکنين اين روستاها  گويش نوش آبادی بوده که به راحتی قابل قياس و شناسايی با مردم کنونی شهر نوش آباد می باشد.(مخصوصا روستای آب شیرین)


درهاي شهر زيرزميني همچنان بسته مي‌ماند

۱۳۸۵/۱۲/۲۸ - 12:08:00
درهاي شهر زيرزميني همچنان بسته مي‌ماند

انجمن‌ مفاخر نوش‌آباد از باز شدن در شهر زيرزميني نوش‌آباد در ايام نوروز خبر داده بود ،اما  اين شهر تاريخي هنوز براي بازديد گردشگران آماده نشده است.
كاشان _ خبرگزاري ميراث فرهنگي _ در حالي كه پيش از اين انجمن‌ مفاخر نوش‌آباد از باز شدن در شهر زيرزميني نوش‌آباد در ايام نوروز خبر مي‌داد، اين شهر تاريخي هنوز براي بازديد گردشگران آماده نشده است.
 
«قاسمي»، مسئول يگان پاسداران ميراث فرهنگي كاشان با تكذيب خبر بازگشايي شهر زيرزميني گفت: «بازگشايي شهر زيرزميني علاوه بر آماده سازي ورود گردشگران به عمق 20 متري زمين، بايد با مراكز امدادي از قبيل آتش‌نشاني و اورژانس نوش‌آباد نيز هماهنگي لازم به عمل آيد.»
 
وي در ادامه گفت: «هنوز فضاي اين شهر براي ورود گردشگران آماده نشده است و تنها سازمان ميراث فرهنگي به عنوان متولي كاوش در اين شهر زيرزميني مي‌تواند نسبت به بازگشايي آن اطلاع رساني كند.»
 اين در حالي است كه طي روزهاي گذشته، انجمن مفاخر نوش‌آباد از بازگشايي اين شهر تاريخي در نوش‌آباد براي گردشگران خبر داده بود.
 اخبار درج شده در نشريات از گشايش درهاي اين شهر زيرزميني باعث مراجعه بسياري از گردشگران به نوش‌آباد شده است

درهاي شهر زيرزميني نوش‌آباد براي گردشگران گشوده مي‌شود

۱۳۸۵/۱۲/۱۹ - 9:56:00
درهاي شهر زيرزميني نوش‌آباد براي گردشگران گشوده مي‌شود

پس از حدود 3 سال انتظار براي گردشگراني كه تنها وصف حال شهر زيرزميني نوش‌آباد را شنيده بودند، نوروز 86 درهاي اين شهر به روي علاقه‌مندان باز مي‌شود.
اصفهان(خبرگزاري ميراث فرهنگي)حسن ظهوري_شهر زيرزميني نوش‌آباد پس از سه فصل كاوش‌هاي باستان‌شناسي براي نخستين‌بار ، نوروز    86 ،پذيراي گردشگران مي‌شود.
 
«انصاري فر»، دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي نوش‌آباد با اعلام اين خبر افزود: «شهر زيرزميني نوش‌آباد تا كنون 3 فصل كاوش را پشت سر گذاشته است و با تمهيدات ديده شده براي نخستين‌بار درهاي اين شهر سه طبقه به روي گردشگران باز مي‌شود.»
 
اين شهر زيرزميني يكي از عجايب نوش‌آباد است كه قدمت آن به دوره اسلامي برمي گردد.
 
 كاوش‌هاي باستان‌شناسي در شهر زيرزميني منجر به شناسايي و كشف اتاق‌هاي متعدد و سكونت‌گاه‌هاي انسان شده است.
 
در حال حاضر بخش‌هاي متعددي از شهر زيرزميني، از ميان گل و لاي و رسوبات زيرزميني خارج شده و پيش‌بيني مي‌شود با آماده‌سازي اين محوطه باستاني براي گردشگران، سيل عظيمي از علاقه‌مندان راهي نوش‌آبادشوند.
 
انصاري فر دراين‌باره به ميراث خبر گفت: «تسهيلات متعددي براي پذيرايي از گردشگران از جمله احداث چايخانه سنتي در طبقه نخست شهر زيرزميني و حضور افرادي از انجمن براي راهنمايي گردشگران ديده شده است.»
 
وي افزود: «انجمن دوستداران ميراث فرهنگي نوش‌آباد با همكاري مسئولان ستادي را تشكيل داده است تا از علاقه‌منداني كه براي ديدن شهر زيرزميني به نوش‌آباد مي‌آيند پذايرايي شود.»
 
شهر زيرزميني به گونه‌اي آماده شده كه گردشگران با ورود از يكي از ورودي‌هاي شهر و ديدن طبقات پاييني از طريق يكي از چاه‌هاي ارتباطي به سطح زمين باز مي‌گردند و از شهر خارج مي‌شوند.


انتشار خبر شهر زير زمينی در سايت بی بی سی

کشف يک شهر زير زمينی

  شهر قديمی نوش آباد در 8 کيلومتری کاشان است

در تابستان ۸۳ در حوالی کاشان در شهر نوش آباد يک شهر زير زمينی سه طبقه کشف شد.
ساکنان اين شهر که در ۸ کيلومتری کاشان قرار دارد، به هنگام حفر چاه فاضلاب در زير زمين به فضاها و دالان هايی برمی خوردند که وجود آنها در اعماق زمين تعجب آور بود. از همين رو مردم و شهردار اين شهر در تماس با مسئولان ميراث فرهنگی خواستار بررسی اين حفره ها و دالان ها شدند.

کارشناسان پس از يک ماه حفاری و کاوش باستان شناسی توانستند يک شهر زير زمينی با سه طبقه سازه که از دالان ها، پلان ها و فضاهای معماری مختلفی تشکيل شده بود، شناسايی کنند.

سازه های طبقه اول در ارتفاع ۵/۲ متری و طبقه سوم در ارتفاع ۱۸ متری زير زمين قرار گرفته است و ارتفاع هر طبقه از شهر نزديک به ۱۸۰ سانتيمتر است.

کارشناسان بر اين گمان اند که ساکنان اين منطقه از بيم حمله دشمنان، اين شهر را در اعماق زمين ساخته اند تا در صورت ضرورت در آنجا پناه بگيرند

اینهم لینک خبر : اگه فیلتر شکن داشته باشی میتونی ببینی    http://www.cantsurf.info/index.php?q=uggc%3A%2F%2Fjjj.oop.pb.hx%2Fcrefvna%2Fnegf%2Ffgbel%2F2005%2F03%2F050331_cz-cn-phygheny-urevgntr.fugzy&hl=1d5#a


نوش آباد دار الملک انو شيروان پادشاه ساسانی

نمایی از شهر نوش آباد

noushabad

در تذكره هاي زيارات نوش آباد و همچنين تذكره امامزاده محمد هلال آران از نوش آباد بعنوان دارالخلافه انوشيروان ، دارالملك انوشيروان ، پايتخت خاقان انوشيروان و شهر انوشيروان ياد شده است  قديمي ترين مأخذي كه به نوش آباد اشاره دارد كتاب «الاعلاق النفيسه» ابن رسته (290هجري) است . وي از نوش آباد بعنوان يكي از منزلگاههاي راه بين ري و اصفهان نام مي برد و اين در حالي است كه در اين مأخذ اشاره اي به كاشان نشده است . همين موقعيت حياتي نوش آباد بر سر شاهراه مركزي ايران رهنمون ما به پيشينه تاريخي آن است .


مراسم سنتی و مذهبی و تاریخی نوش آباد

-هور بابایی(نیمه ماه رمضان انجام میشود)

۲-چش چینی(برای شفاء افراد بیمارانجام میشود)

-آش پشت پا(برای افرادی که به زیارت و مسافرت و سربازی میروند پخته می شود)

۴-تیله بازی و هفت سنگ بازی (سرگرمی کودکانه و قدمت بالایی دارد)

۵کشته برداری ـچاووشی ـ کتل ـ خیمه سوزانی ـ مراسم شبیه به خاکسپاری شهداء کربلا ـحرکت قافله اسرا و غیره در محرم

۶-کوه و کشگله گرکنی (وش چینی)

۷ـ اسبندی -قدیری ـ قربونی ـ عیدی ـزیر زبونی( برای نو عروسان اجرا می شود)

روزهای بعد مفصل در مورد رسومات توضیحاتی خواهم داد.


آشنايی با شهر تاريخی نوش آباد

خدمت بازديد کنندگان محترم سلام عرض می کنم

در خصوص معرفی بیشتر شهر کهن نوش آباد  فضايی به آدرس http://www.nuoshabad.com  را راه اندازی نموديم  که اين ارتباط با بازديد کنندگان محترم يک طرفه بود که بر آن شديم تا از نظرات بازديدکنندگان هم بهره ببريم اين وبلاگ را تهيه نموديم باشد که با ارتباط متقابل بتوانيم نظر شما عزیزان را تامين نماییم.

در شروع شما را با موقعيت تاريخی شهر نوش آباد آشنا نموده و وجه تسميه نوش آباد را که در کتاب تاريخ قم به آن اشاره شده جلب می کنم

((انوش آباد را از بهر آن بدين نام نهادند که يکی از اکاسره ساسانی(پادشاه ساسانی)از آن ناحيت بگذشت چشمه ای که در آنجا بود خوش يافت بفرمود :دهی بنا نهادند و آنجا را انوش آباد نام نهادند.))انوش آباد برگرفته از نام پادشاه عدالت گسترساسانيان انوشيروان عادل می باشد که پس از باز گشت از لشکر کشی در اين شهر اقامت و تاج و تختی بنا نهاده که محلی به نام تختگاه که الان هم به چهار راه تختگاه معروف است ميباشد که در مرکز شهر واقع گرديده.شهر نوش آباد دارای تمدنی چند هزار ساله می باشد که شواهد موجودی هم گواهی بر اين ادعا است.بناهای زيادی در طول ۳۰ سال گذشته که يادگار گذشتگان بود از بين رفته مانندبقايای ديوار باروی شهر که از عظمت و شکوه خاصی برخوردار بود که باقی مانده ان در چند سال پيش توسط شهرداری نابود گرديدو اراضی فضای دیوار را به فروش رساندند.که تاريخ ساخت  آن به دوره قبل از اسلام  بر می گردد.نمونه ديگری مانند قلعه سی زان از دوره سلجوقی با مساحت ۱۱۸۵۵ متر که در ضلع شمال شرقی شهر و در بافت قديم شهر واقع گرديده که هنوز پس از قرنها بر پايه های ديوارهای گلی به ارتفاع حدودا  ۸ متر و پهنای آن به عرض ۴ متر  ميرسد ودارای ۷برج ديدبانی می باشد فضا ها و ساختمانهای داخل قلعه از بين رفته.نمونه شگرف ديگر که سمبلی از تاريخ و تمدن در اين شهر بر جای مانده مناره مسجد جامع می باشد که احتمالا در زمان زرتشتيان بنا شده و به فانوس شهر شهرت داشته و فانوسی بر سر رهگذران جاده ابريشم بوده که به طرز خاصی در دوره اسلامی برسرتاسر بدنه ديوار مناره با اجر آييه العلم و عندالله نقش بسته است و در دورتا دور بالای مناره نام چهار خليفه نقش بسته که در زمان تعميير اين مناره تبديل به نام محمد(ص) و علی(ع) تغيير پيدا کردو بنای مسجد جامع که از دوره سلجوقی  می باشد الحاقی به اين مناره است.و پديده نادر و بی نظير و منحصر به فرد  که قرنها در زير زمين يادگاری از پيشينيان برای نثل حاضر و آيندگان به جا مانده مجموعه شهر زير زمينی که در اصطلاح محلی به آن (اويی) می گويند؛می باشد که حيرت همگان را بر انگيخته و تحولی در تاريخ شهرمان و ايران در سراسر دنيا ايجاد نموده است.قدمت و تاریخ بالای این اثر باستان شناسان را به دو گانه گویی و فرضیات ضد و نقیض وا داشته است.مجموعه آب انبار ها و بقاع متبرکه و برجها و تپه ها و قلعه های اطراف شهر و منظره چشم نواز کویر در شمال شهر زیبایی خاصی به این خطه کویری بخشیده است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 ‪ شهر زيرزميني نوش آباد آران و بيدگل با استقبال گردشگران روبرو شد
كاشان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۱/۰۸

داخلي. فرهنگي. گردشگري
شهر زير زميني نوش آباد معروف به "اويي" در شهرستان آران و بيدگل برغم نداشتن امكانات لازم با استقبال گردشگران نوروزي روبروشد.

اين شهر تاريخي در هشت كيلومتري شمال شهر كاشان و در سه كيلومتري شهر آران و بيدگل واقع شده‌است.

اين اثر تاريخي كه در سطح زيرين بافت قديم شهر نوش آباد گسترده‌است و در عمق چهار تا ‪ ۲۰‬متري زمين ادامه دارد، شامل اتاق‌ها، طاقچه ها، راهروها و محلهايي كه طبقات مختلف را به هم مرتبط مي‌كند، تشكيل شده‌است

بر اساس بررسي بعمل آمده اين شهر در اثر وقوع سيل ويران شده و رسوبات سيل وارد اين فضاها شده و داخل آن را پر كرده‌است.

مسوول فرهنگي شوراي اسلامي شهر نوش آباد به‌استقبال مسافران نوروزي براي بازديد از اين بناي شگفت انگيز اشاره كرد.

" محمد تقي حجوي" روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا از نبود امكانات لازم براي‌ارايه خدمات به گردشگران دراين محوطه تاريخي انتقاد كرد.

وي ازجمله مشكلات اين مجموعه را دفع ناصحيح فاضلاب‌هاي شهري در فضاهاي آن ذكر كرد و گفت: هم اكنون قسمتي‌ازاين منطقه لايروبي و تخليه شده با همكاري مسوولان محلي براي بازديد گردشگران آماده شده است.

وي آماده‌سازي اين مكان با ارزش و تبديل آن به منطقه گردشگري را نيازمند توجه مسوولان ذيربط و اختصاص اعتبار ملي دانست.

به‌گفته وي، با توجه به بازگشايي بخشي از اين بناي دست كن و استقبال زياد گردشگران هنوز چندان توجهي از سوي مسوولان ذيربط به اين مجموعه با ارزش نشده است.

وي اظهار داشت: با آماده‌سازي كامل فضايي از اين شهر زيرزميني كه بيش چند هزارمتر تخمين زده مي‌شود، امكان پيشنهاد ثبت اين اثر در فهرست جهاني وجود دارد.

تصاوير مرتبط


قطار باربري در حومه كاشان با يكدستگاه خودرو برخورد كرد

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ-

قطار باربري در حومه كاشان با يكدستگاه خودرو برخورد كرد
كاشان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۱۰/۲۰‬

داخلي. اجتماعي. حوادث
برخورد يكدستگاه پرايد با قطار باربري كه‌در مسير تهران به سمت بندرعباس در حركت بود، باعث توقف قطار شد.

به گزارش رسيده، اين حادثه راس ساعت ‪ ۱۳‬و ‪ ۲۰‬دقيقه درتقاطع جاده كاشان - نوش آباد بوقوع پيوست.

در اثر اين تصادف خودروي پرايد سفيد رنگ بشماره انتظامي ‪ ۳۹۶‬ب ‪/ ۲۲‬ ايران ‪ ۲۳‬از مسير پرتاب شد و راننده آن بنام " محسن تقديري" از ناحيه كتف و پاي چپ و قفسه سينه بشدت مصدوم شد.

يكي از شاهدان در تماس با ايرنا در مورد اين حادثه گفت:اين قطار پس از برخورد با پرايد مدت ‪ ۴۰‬دقيقه مجبور به توقف شد.

" ميرزا جاني" اظهار داشت: لحظاتي پس از وقوع اين تصادف مركز فوريتهاي پزشكي و پليس راهنمايي و رانندگي در محل حاضر شدند و راننده مصدوم به بيمارستان شهيد بهشتي كاشان منتقل شد.

اين گزارش حاكيست، علت اين حادثه از سوي كارشناس پليس راه‌كاشان در دست بررسي است.

از سوي ديگر تلاش خبرنگار ما براي تماس با مسوولان راه آهن استان اصفهان در مورد اين حادثه بي‌نتيجه ماند.

شهردار نوش آباد با تاييد اين حادثه با حضور در محل تصادف از ناتمام ماندن پل روگذر اين تقاطع انتقاد كرد. در گفت و گو با ايرنا افزود: اين طرح با توافق‌نامه بين وزارت كشور و وزارت راه و ترابري با اعتباري بالغ بر ‪ ۲‬ميليارد و ‪ ۷۶۰‬ميليون ريال از سال ‪ ۷۶‬آغاز شد، ولي امسال به دليل ضعف مديريت در پيگيري آن همچنان متوقف مانده است.

به گفته وي، نيمه كاره بودن پل موجب عبور خوردوها از مسير انحرافي و عبور از روي ريل قطار شده است. وي افزود: طي پنج سال گذشته تاكنون حدود ‪ ۱۰‬مورد تصادف قطار با خودرو در اين تقاطع به وقوع پيوسته‌است. خسارت مالي فراواني در پي داشته است.

ارسال خبر: ۱۸:۴۴ ‪چهارشنبه، ۲۰ دی ۱۳۸۵
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

حركت نمادين قافله امام‌حسين(ع) و اهل بيت آن حضرت در نوش‌آباد آران و بيدگل ‪۸‬

كاشان، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۱۱/۰۳‬
 

داخلي. فرهنگي. مذهبي. عكس. تهران.

آيين حركت نمادين قافله امام‌حسين (ع) و اهل بيت آن حضرت بصورت سنتي در نوش‌آباد آران و بيدگل در دومين روز محرم برگزار شد.

عكس از ايرنا دفتر كاشان، حسين ميرزاجاني/ ‪۱۷۸۹/۹۱۲۸‬به وبلاگ خبری مرکز ارتباطات ديتا نوش آباد خوش آمديد

این وبلاگ مرتبط با سایت نوش آباد می باشد و جهت درج اخبار مربوط به شهر این وبلاگ را راه اندازی کردیم اما قبلا وبلاگ دیگری فعال بود که متا سفانه رمز ورود وبلاگ قبلی را فراوش و ناگزیر به این وبلاگ روی آوردم.امید وارم نظرات شما بازدید کننده  عزیز را تامین و با اظهار محبت و دادن نظر؛ ما را در هر چه بهتر شدن این وبلاگ یاری نمایید . با تشکر

بسم الله الرحمن الرحيم

این وبلاگ متعلق به مرکز ارتباطات ديتا می باشد