پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

مسجد جامع عتيق نوش آباد

بنای مسجد جامع در طول تاریج بر اثر سیل و زلزله و دیگر عوامل طبیعی و فیزیکی تخریب و دوباره باز سازی شده تاریخ اصل بنا به دوران قبل از اسلام باز می گردد و گویا آتشکده ای بوده که پس از ورود اسلام به این شهر تبدیل به مسجد شده.

تصویری از این بنا را که در سال ۱۳۵۳توسط وزارت فرهنگ و هنر آن زمان تهیه شده را در اینجا قرار می دهم و عکسی از وضعیت کنونی بنا و تغییرات اساسی و استحکام بخشی برای جلوگیری از تخریب آن صورت گرفته.

جالب اینجاست که بدانید تحقیقات جالب۵۲ صفحه ای مردم شناسی در سال ۱۳۵۳ توسط پژوهشگری از وزارت فرهنگ و هنر از شهر نوش آباد تهیه گردیده که خواندن این اطلاعات و آمار خالی از لطف نیست.

در جایی از این مقاله اشاره به وجود شهر زیر زمینی شده است که به جز این نویسنده هیچ جای دیگری بحثی از شهر زیر زمینی به میان نیامده است.جمعیت نوش آباد را بالغ بر ۸۰۰۰نفر اشاره کرده که در حال حاضر بعد از گذشت ۴ دهه ۱۲۰۰۰نفر بیشتر جمعیت در این شهر نیست که مهاجرت بیرویه ساکنین به کاشان و تهران از روند رشد جمعیت جلوگیری نموده است.در این مقاله نوشته است در آن زمان بیش از ۲۰۰۰نفر از ساکنین نوش آباد در منطقه بیسیم تهران مهاجرت وساکن شده اند.


دوباره می سازيمت ای شهر کهن

زنده از آنیم که آرام نگیریم هرگز     

موجیم که که آرامش ما عدم ماست 


نتيجه نامه به رييس جمهوري

همانطور که در چند مطلب فبل عرض شد نامه ای جهت پیگیری مساله شهر زیر زمینی در سفر استانی رییس جمهوری به ایشان ارسال شد که بعد از چند روز جوابی از طریق اداره پست جهت پیگیری موضوع به بنده واصل گردید.نهایتا بعد از ۱ هفته از طرف شخص رییس اداره میراث فرهنگی کاشان جناب مهندس حسنی مقدم در روز جمعه صبح به بنده تماس گرفته و اعلام کردند که بعد از ظهر جهت پیگیری نامه ام به اداره میراث  فرهنگی مراجعه کنم.و بنده هم ساعت مقرر در جلسه حاضر شدم که صحبتهایی در خصوص نامه ای که به رییس جمهوری فرستاده و مشکلاتی که نوشته بودم توضیحاتی را نیز برای ایشان بیان نمودم که زمان مناسبی تشریح خواهم کرد.منتظر شرح جالب مطرح شده در جلسه بمانید.

و اما ادامه مطالب:

آقای حسنی مقدم ۲ ماهی است که ریاست میراث فرهنگی را بر عهده گرفته و با یک نگرش و رویکرد جدیدی به میراث کهن شهرستان کارها را پیش می برد.لذا برایش خیلی اهمیت داشت محتوی مطالب نامه بنده که رونوشت آن برای ایشان از دفتر ریاست جمهوری ارجاء شده بود.بیش از ۲۰ برگه اسناد و مدارک جمع اوری شده.

ایشان انتصابهای رابطه ای و عدم مدیریت صحیح را سر منشاء همه مشکلات دانسته و قول دادند که در آینده شاهد تحولات اساسی در جابجایی نیروها و سیستم کاری اداره شاهد خواهیم بود که الان خبر دار شدم که معاونت حفظ و احیاء آقای عطوف بر کنار و آقای محسنی تبار به جای ایشان مشغول به کار شده اند.مسئول حراست اداره بر کنار و نیروی جدیدی از تهران در این سمت وارد شده.و آقای عباس متولی مسئول روابط عمومی اداره به اداره میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل منتقل گردیده است.و تغییراتی از این دست.در آن جلسه مشکلات پیش آمده و بی توجهی مسئولین گذشته را در رابطه با مسائل تاریخی نوش آباداشاره کرده و درد دلهایم را به ایشان بازگو کردم از صدور مجوز در حریم قلعه سی زان جهت ساخت منازل مسکونی توسط شخص امینیان در سالهای گذشته؛اعتبارات میلیونی که برای طرح باستان شناسی شهر زیر زمینی توسط باستان شناس اداره حیف و میل شد و چند فصل کاووش بدون نتیجه مطلوب پایان یافت.با توجه به اینکه در طرح  کاووش هدف کلی را آماده کردن مکانی برای بازدید گردشگران بیان می کردند در حال حاضر مبلفی بالغ بر ۶۰ میلون تومان هزینه شده و هنوز گردشگر قادر به بازدید از این محل نیست.سهل انگاری مسئولین گذشته در تملک خانه تاریخی آقا شهاب و مجموعه عصار خانه سید میرزا و دیوار عظیم باروی شهر که در چند سال گذشته تخریب و هیچ آثاری از آن بر جای ننمانده و میراث هیچ اقدامی برای حفظ و نگهداری این بناهای باارزش ننمود.نهایتا آقای حسنی مقدم قول همکاری را در خصوص توسعه گردشگری شهر نوش آباد ؛ایجاد اعتبار برای فاضلاب شهری برای نجات بخشی شهر زیر زمینی؛ استفاده از تیم باستان شناسی موثر و افراد کار آمد از سازمان برای فصل کاوش های بعدی؛برپایی سمیناری جهت معرفی شهر زیر زمینی و پیگیری برای مراحل پایانی صدور نهایی مجوز سفره خانه در محدوده آب انبار چاله سی را خاطر نشان و دستورات لازم را ابلاغ فرمودند.

ایشان از بنده خواستند تا با ایشان در این مجموعه همکاری نمایم و اداره هم خواسته های قانونی بنده را محقق نمایند.با توجه با اینکه ایشان فرد دلسوز و کارامد و مستقلی در اداره مسائل میراث هستند بنده هم قول مساعد را به ایشان دادم.


رتبه خبری وبلاگ ما در سايت پرشين بلاگ

یکی از ویژگی های سایت پرشین بلاگ رده بندی سایت ها با عناوین مختلف است.وبلاگ خبری نوش آباد در موضوع :خبر در صفحه ۲۱ و در همان صفحه در رتبه چهارم قرار دارد.البته این رده بندی به لحاظ قرار دادن سایت ها در موضوع های دسته بندی شده و هیچ ار تباطی به رده بندی محتوی داخل سایت یا آمار آن ندارد.

این هم لینک صفحه:     http://www.persianblog.ir/userslist.asp?page=21&catid=16  


جشن و سرور در سطح شهر نوش آباد

مصادف با ولادت ۳ اختر تابناک ولایت و امامت حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع)و امام ساجدین امام زین العابدین(ع)شب های جمعه و شنبه و یکشنبه مردم شهر نوش آباد از هر قشر و جمعیتی با بر پایی مراسمات ویژه به شادی و پایکوبی پرداختند.

در این مدت چند روز مردم نوش آباد همپای دیگر مسلمانان جهان با آذین بندی خیابانها تکایا و حسینیه ها و چراغانی شهر و با پخش نوارهای مولودی و مداحی و پذیرایی باشربت و شیرنی در نقاط مختلف شهر این ۳شب را  نوش آباد حال و هوای دیگری به خود گرفته بود.

چند متن زیباجهت ارسال اس ام اس به مناسبتهای ایام شعبانیه که دوستان لطف کردن برام فرستادن اینجا می زارم:

ز میلاد سه مرد عشق و احساس

حسین و حضرت سجاد و عباس

جهان را شور و شین دیگر آمد

حسین آمد حسین آمد خوش آمد

ــــارسال توسط:داوودــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روز میلاد ادب حرف ادب باید زد

حرف زیبا پسر شاه عرب باید زد

ـــارسال توسط:میثمـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شعبان شد و پیک عشق از راه آمد

عطر نَفَس بقیه الله آمد

با جلوه سجاد و ابوالفضل و حسین(ع)

یک ماه و ۳ خورشید درخشان آمد

ــــــــــارسال توسط سید جوادـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


سرويس ويژه رايگان در اعياد شعبانيه

مرکز اینترنت دیتا ۳روز سرویس ویژه رایگان به همه کاربرانی که در حوزه مخابراتی شهرستان آران و بیدگل واقع گردیده اند با هزینه مکالمات شهری(داخلی )به مناسبت ایام خجسته شعبانیه ارائه می نماید. شروع ارائه سرویس از ساعت ۶ بعد از ظهر امروز ۵ شنبه ۲۵/۵/۸۶ تا تاریخ ۶ صبح روز یکشنبه۲۸/۵/۸۶ می باشد.

یوزر نیم : data

رمز ورود  : miladenor  

شماره تلفن اتصال به شبکه:۲۸۲۴۱۴۴


مسابقه همراه با جايزه ويژه

دوستان عزیزی که جواب صحیح را ارسال نمایند به قید قرعه به نفر اول ۱ سکه جایزه و به نفر ۲ و ۳ هم جوایزی پرداخت خواهد شد.

۲۶ مرداد امسال مصادف با ۳ رویداد مهم تاریخی است ؛اشاره به هر ۳ مورد الزامی میباشد.همچنین جهت ارسال جواب به شماره ۰۹۱۳۲۶۳۲۳۵۱ اس ام اس نمایید .مهلت ارسال جواب تا پایان روز ۲۶ مرداد ۸۶ می باشد.همچنین نتایج نهایی در همین وبلاگ منتشر می شود.


مزايای سفر با اتوبوس

با طرح سهمیه بندی بنزین ماشینهای شخصی به پارکینگها منتقل شده و مردم اجبارا با اتوبوس برای انجام کار به سفر روی آورده اند همین نشستن داخل اتوبوس مناظری را به چشم و حتی دوربین ما آورد که در ماشین شخصی قابل رویت نبود امروز بعداز ظهر که از تهران به سمت کاشان با اتوبوس در حرکت بودیم ۲ منظره جالب را از ارتفاع بالا نظاره گر بودیم که عکس برداری کردم و دیدنش خالی از لطف نیست.

جهت مشاهده بهتر موضوع روی عکس کلیک کرده و در نمایش بزرگتر مشاهده نمایید 

  حمل مسافر در عقب وانت بار.۲مسافر به طرز ماهرانه ای در کف وانت بار خوابیدند که ازدید ماموران پلیس در امان باشند غافل از اینکه دوربین خبر ساز ما بالای سرشان است.۱ ماه پیش ۷ نفر در عقب وانت بار در جاده نوش آباد بودند که بر اثر واژگونی وانت ۱ نفر جان باخت و ۶ نفر به شدت مجروح شدند که هیچ کدام نتوانستند از بیمه غرامت دریافت کنند

این هم عشق بازی در حال رانندگی می باشد.صحبت با موبایل در حین رانندگی؛عشق بازی در حین رانندگی؛و استفاده از قرص های تهیج آور آمار جدیدی است که اخیرا در رانندگی حادثه ساز شده است.


سمينار منطقه باستاني ويگل در شهرستان آران بيدگل برگزار مي شود

خبرگزاري موج - رئيس سازمان(اصلاح می شود:اداره) ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كاشان گفت: با بازديد رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري
سمينار منطقه باستاني ويگل در شهرستان آران بيدگل برگزار مي شود

غلامرضا حسني مقدم، در گفت و گو با خبرنگار موج اظهار داشت: سمينار منطقه باستاني ويگل در شهرستان آران بيدگل برگزار مي شود.
وي با اشاره به بازديد رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از اين منطقه باستاني اعلام كرد: قدمت اين منطقه به دوران اسلامي بر مي گردد و چند اثر تاريخي در آن كشف شده است كه در اين راستا نياز به كاوشهاي بسيار دارد.
وي هدف از برگزاري اين سمينار را جلوگيري از به وجود آمدن مشكل سيلك در اين منطقه اعلام كرد كه مورد بي توجهي واقع شد.
حسني مقدم اعلام كرد: براي آزادسازي منطقه سيلك نياز به 600 هزار متر مربع زمين است كه در مقايسه، منطقه باستاني جديد ويگل فاقد اين مشكل است.
رئيس سازمان (اصلاحیه:اداره)ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كاشان اعلام كرد: با كشف شهر زيرزميني نوش آباد در سال 85-1384(اصلاحیه:۸۱-۸۰) در ادامه سمينار ويگل، مسايل مربوط به اين شهر زيرزميني هم مطرح مي شود.
گفتني است، شهر زيرزميني نوش آباد هنگام حفر چاه توسط فردي به حفره اي برخورد كرد كه راهرويي با وجود خانه در زير اين چاه كشف شد كه يكي از مشكلات ديدن اين شهر زيرزميني وجود فاضلاب هاي شهري است كه بايد به صورت كارشناسي هدايت شود تا از اين اثر تاريخي بتوان استفاده مطلوب كرد


مدال برنزکشوری دو وميدانی از آن نوش آبادی ها شد

کسب مقام سوم مسابقات دو و میدانی دانشجویان کشور توسط علیرضا غضنفری را به جامعه ورزش دوست و این جوان قهرمان و خانواده محترمش تبریک عرض می نماییم.


در گيری بر سر بازی فوتبال

مقارن ساعت ۷ بعد از ظهر از جاده جدید شهر آران و بیدگل در حال تردد بودیم که به یک لحظه  روبروی ورزشگاه تختی ولوله ای به پا شد و خیابان مسدود شد.میگفتند دعوا بر سر ۲ تیمی است که ۲۰ سال پیش هم با هم رقابت داشتند دعوا شد امروز هم پیشبینی چنین حادثه را کرده بودند.تعقیب و گریز تماشاچیان در داخل خیابان و پرتاب سنگ خودروهای عبوری را فراری داد .از جزئیات حادثه هیچ اطلاعی نداریم.

مبعث

مبعث رسول اکرم(س)حضرت محمد مصطفی (ص)بر همه مسلمانان جهان مبارک باد

اختلال بی سابقه در پرشین بلاگ

چند روزی است که کاربرانی که از طریق سایت پرشین بلاگ پشتیبانی مشدند و اخبار و اطلاعات شخصی خود را از این سایت مبادله می کردند با هک شدن این سایت سردرگمی عجیبی را بین بلاگر ها ایجاد نموده و برای بروز رسانی وب خود دچار مشکل شده اند که با تغییر دامین سایت تمامی آدرس وبلاگها هم تغییر نموده که برای ورود به آدرس مورد نظر باید با پسوند ای آر وارد شد که خیلی ها توجیه نشده اند و همین باعث پایین آمدن آمار بازدید از وبلاگها شده است.