پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

اجرای طرح سرشماری اتباع افغانی ساکن در نوش آباد

در پی اعتراضات و شکایات و ارسال طومارهای مردمی  مردم نوش آباد  به استانداری مرداد ماه سال جاری جلسه ای با حضور نمایندگان فرمانداری شهرستان آران و بیدگل و شهرداری و شورای اسلامی شهر نوش آباد در دفتر فرماندار شهرستان با موضوع ساماندهی اتباع افغانی در نوش آباد جلسه ای تشکیل گردید.                 

در این جلسه مقرر شد شورای اسلامی شهر  با اطلاع رسانی در شهر طرح سرشماری را انجام دهد که در هفته جاری اقدام به این کار نمود .

در پی این طرح بیش از

ادامه مطلب

معرفی چند تن از علما و مشاهیر و مفاخر شهر نوش آباد

١.ملا محمد ابن محمد زمان نوش آ‌بادی

عالم فاضل فقیه ،فیلسوف؛منجم و ریاضیدان ،علامه محمد ابن محمد زمان نوش آ‌بادی از علمای قرن سیزدهم هجری است.این عالم بزرگ که صاحب تالیفات متعدد در زمینه های مختلف است ، نزد مشایخی چون میر محمد حسین خاتون آبادی ،شیخ حسین ماحوزی و میرزا محمد باقر گلستانه شاگردی کرده و ایشان از مشایخ اجازه این فقیه بوده اند.

علامه همچنین شاگردان متعددی تربیت و تقدیم جامعه شیعه کرده است از جمله شاگردان او

ادامه مطلب

شما که خویش را باور دارید

با تشکر از جناب آقای ملک آبادی و آقای حمید کارگر در خصوص نوشتن و قرار دادن این پست در سایت پورتال خبری کاشان

چند سالی زیستن در کاشان و گذر به بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف آن، چنان میل و اشتیاقی به این خطه در من پدید آورده است که پس از زادگاه، اگر از دیار و ولایتم بپرسند، همین حاشیه کویر را نشان خواهم داد.
این اشتیاق آنچنان است که با وجود دوری جغرافیایی، همچنان اخبار و رویدادهای این خطه را دنبال می کنم و بر آنچه بر آن می رود کنجکاوم و بر هیچ بهانه ای برای وصل به این دیار چشم نمی پوشانم.
لینک خبر

ادامه مطلب

اس ام اس به مناسبت شب شهادت حضرت علی (ع)

پیامک ویژه شب قدر

محراب کوفه امشب در موج خون نشسته/یا عرش کبریا را سقف و ستون شکسته

ادامه مطلب

سهم نوش آباد از شهرستان شدن آران و بیدگل چه شد؟؟؟!!!!

چند سالی است که آران و بیدگل مستقل و به عنوان مرکز شهرستان و نوش آباد و ابوزید آباد و سفیدشهر و مجموعه کویرات مرکزی را از کاشان مادر اصلی اش جدا و به نا مادری سپردند و هر چه امکانات و توسعه هست خلاصه شده در شهر آران و کمی هم در بیدگل جذب نیرو و تخصیص اعتبارات و بازدیدهای مسئولین استانی و کشوری و غیره فقط مانده معرفی متقاضیان وام از سراسر شهرستان به بانک های درب و داغان نوش آباد.احداث cng اورژانس و مجتمع فولاد و سالنهای سرپوشیده ورزشی که ورزشکاران نوش آبادی سهمشان از ساعت 1نیمه شب تا 6صبح میباشد و غیره و غیره حال اگر جایی یا در خبری هم گفته می شود نوش آباد کاشان مسئولین شهرستان آران و بیدگل بر افروخته می شوند.


نمایش مستند رمضان در نوش آباد از شبکه 2

در حالی که زمان زیادی از تهیه و تدوین فیلم مستند آیین و رسوم ماه رمضان در نوش آباد نمی گذرد روز سه شنبه گذشته برنامه تصویر زندگی از شبکه 2سیما اقدام به پخش تصاویری از این مستند30دقیقه ای نمود و قرار است به طور کامل این مستند از شبکه 1سیما و شبکه اصفهان به نمایش گذارده شود. 


کشف جسد بعد از 10سال

سه شنبه شب گذشته جاده قدیم آران و بیدگل شاهد حضور کاراگاهان و ماموران تجسس داره آگاهی برای تشکیل پرونده کشف جسد مجهول الهویه که ١٠سال قبل به قتل رسیده ، بود.

طی اطلاعات به دست آمده خبر کشف این جنازه که در یک کارگاه آجرپزی متروکه در جاده قدیم آران و بیدگل طی تماسی تلفنی به پلیس اطلاع داده شد از بقایای جسد و استخوانهای به جا مانده خبر از قتل یک  نفر مرد مجهول الهویه در ١٠سال قبل حکایت دارد و باقی مانده جسد برای انجام مراحل بعدی به پزشکی قانونی انتقال داده شد.

طی اطلاعات به دست آمده ۲نفر از اتباع افغانی که برای مصرف مواد مخدر به داخل راهروی کوره آجرپزی مخروبه می روند و بعد از اینکه آتشی را برای مصرف مواد روشن میکنند متوجه می شوند که در وسط راهرو قسمتی از پنجه پای یک انسان از خاک بیرون است سریعا موضوع را با تماس تلفن به اطلاع پلیس می رسانند.

در تحقیقاتی که از جسد و هویت وی به عمل آمده گویا ۱۰سال پیش خانواده ای از کرمانشاه  مفقود شدن فرزندشان را در منطقه کاشان به پلیس گزارش می دهند و مشخصات اعلام شده تا حدودی با این جسد مطابقت می کند.

از آثار پارگی باقی مانده در پشت پیراهن مقتول نشان از قتل مقتول با چاقو در ناحیه کمر وی حکایت دارد.

جاده قدیم بیدگل که بیش از ۱۲۰کارگاه آجرپزی در آن قرار دارد و بیش از ۵۰۰۰تبعه افغانی در سال در این محل تردد می کنند و اکثرا فاقد مدارک شناسایی و غیر قانونی وارد کشور شده اند و اگر هم قتلی  بین آنها صورت بگیرد هیچ پیگردی را نمی تواند به دنبال داشته باشد.و جرم و جنایت دزدی و قتل در این محدوده به راحتی صورت می گیرد.بارها شاهد بودیم که افرادی که مدارک هویتی ندارند در شهرهای مختلف کشور دست به جنایت می زنند وارد این منطقه و کارگاهها می شوند و به کار آجرپزی مشغول می شوند بی آنکه کسی ردی از آنها داشته باشد.


شعری در وصف نوش آباد

یکی از شعرای خوش ذوق و از جمله مفاخر شهر نوش آباد آقای حسین مزرعتی متخلص به صادق می باشد که با ذوق سرشاری که داشته توانسته  مجموعه نفیسی از شعرهایی با موضوعات  مختلف را گرد آوری و در حال انتشار آنها می باشد که در این گنجینه چندین صد صفحه ای شعری را هم در وصف زادگاهش سروده و تقدیم به مردم شریف نوش آباد نموده که در اینجا این شعر زیبا را قرار می دهیم: 

این دیار شهر سر افراز نوش آباد است/وطن سرو و یاس و لاله و شمشاد است

گر شوی مهمان خان مردمان این زمین / بردن مهر و محبت رایگان آزاد است

دشت دلهاشان مملو از عشق و صفاست /چون افکار مدام دنبال عدل و داد است

این شهیدان به جا مانده از رزم و نبرد  / سند از حقیقت و عدالت و  فریاد است

سرزمین شیعه پرور حافظ، عشق علی است / که به یاد 14 نور دل مردم شاد است 

 هر که شد خصم ما و دین و افکار هدی /آن که با علی در افتاد زندگی بر باد است

سینه کویریان کلاس درس عشق باد / صادق از خطه دلربای نوش آباد است

 


تصاویری از شهر زیر زمینی نوش آباد(اویی)

جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید


مراحل نوسازی گلزار شهدا, شهر نوش آباد

طرح بازسازی گلزار شهداء شهر نوش آباد که در ٣خرداد ماه سال جاری به مناسبت آزادسازی خرمشهر شروع شد با تخصیص اعتباری بالغ بر ٣٠ میلیون تومان از طرف اعتبارات استانی استانداری در اختیار شهرداری ، ٧٠در صد این طرح اجرا و ٣٠درصد مابقی در حال اجرا می باشد.

   


هوربابایی

یکی از مناسبتهای سنتی و اصیل مردم نوش آباد اجرای مراسم سنتی هوربابایی است که هر ساله شب نیمه ماه مبارک رمضان شب تولد امام حسن مجتبی(ع) در شهر برگزار می شود.

  

هوربابایی یک کار گروهی است که افراد که بیشتر آن را کودکان 5تا 14سال تشکیل میدهند ولی در گذشته بزرگتر ها هم در این مراسم

ادامه مطلب

آغاز مستندنگاری شهرزیر زمینی(اویی)

مستندنگاری شهر زیرزمینی اویی آغاز شد .
این مستندنگاری براساس تفاهم نامه شهرداری نوش آباد ، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و وزارت مسکن وشهرسازی انجام می شود .
شهردار نوش آباد امروز گفت: این شهر تاریخی در 2 موضوع  خطرزدایی و شناسایی مسیرهای ناپیدای این شهر به صورت گزارش ، کتاب ، فیلم و عکس مستندنگاری می شود .
سعید عطایی افزود : طرح خطرزدایی این شهر هم اکنون با 500 میلیون ریال اعتبار اولیه آغاز شده است.
وی همچنین گفت : تدوین سند چشم انداز فرهنگی - تاریخی نوش آباد ، تشکیل سند راهبردی شهر تاریخی اویی و معرفی آن در رسانه های ملی و بین المللی از موضوعات دیگر این تفاهم نامه  است.
عطایی یادآور شد  : تاکنون حدود یک کیلومتر از مسیر شهر زیرزمینی اویی شناسایی شده است.
کاوش شهر زیر زمینی اویی در 4 کیلومتری آران وبیدگل  ازسال  1383 آغاز و  در سال1385 متوقف شد.
شهرهای نراق استان مرکزی ، بشرویه استان خراسان جنوبی ، انارک و نوش آباد استان اصفهان شهرهای کوچک تاریخی کشور هستند.

لینک خبر


چند تا جوک و اس ام اس شاد در روز جشن نیمه ماه رمضان

در کشور ما وضع چنین است ، بدانید : آنکس که بداند و بداند که بداند ، باید برود غاز به کنجی بچراند . آنکس که بداند و نداند که بداند ، بهتر برود خویش به گوری بتپاند . آنکس که نداند و بداند که نداند ، با پارتی و با پول خر خویش براند . و آنکس که نداند و نداند که نداند ، بر پست ریاست ابدالدهر بماند

 ای زبر دست زیر دست آزار /گرم تا به کی بماند این بازار؟/به چه کار آیدت جهانداری/مردنت به ز مردم آزاری ترکه از ژاپن بر میگرده. بهش میگن اونجا مشکل زبان نداشتی؟ میگه: من نه، ولی ژاپنی ها چرا

به دلیل استقبال بی نظیر شما روزه داران عزیز, ماه رمضان تا پایان مهرماه تمدید گردید

به حیف نون میگن تو که روزه نمی گیری،

چرا سحری می خوری؟ می گه نماز که نخونم،...

روزه که نگیرم... سحری هم نخورم؟ بابا مگه من کافرم؟

ماه رمضان بر تو ای دوست گلم که دم افطاری تخت گاز داری میری خونه مبارک باد.

*جمعیت مبارزه با سوء تغذیه شدید*

 


گویش شیرین محلی نوش آبادی

یادم َاوروزا که وخت وش چینی بود دسته جمعی میرفتیم صحرا بابزرگمم با خرش پموندا میومد میرفتیم سر درگه کردو اولیدَ شرو می کردیم به کوه گر کردَ

ادامه مطلب

شبکه شهرهای کوچک تاریخی کشور گسترش می‌یابد

تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۲۴/۰۶/۸۷‬

فرهنگی. شبکه . شهر تاریخی
نخستین نشست رسمی شبکه شهرهای کوچک تاریخی کشور، در محل شهر تاریخی نوش آباد (در نزدیکی کاشان) و به میزبانی شهرداری این شهر تشکیل شد.

در حال حاضر، شهرهای نوش آباد، نراق، انارک و بشرویه از استان‌های اصفهان مرکزی و خراسان جنوبی عضو شبکه شهرهای کوچک تاریخی کشور هستند و نظر سازمان شهرداری‌های کشور، اضافه کردن پنج تا شش شهر جدید به تعداد این اعضا است.

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، نخستین نشست رسمی شبکه شهرهای کوچک تاریخی کشور، با حضور جانشین معاون سازمان میراث فرهنگی، مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای عضو این شبکه برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه

ادامه مطلب

آغاز طرح آماده سازی مجموعه گردشگری تفریحی چاله سی (شهر زیر زمینی)

پس از اعلام کشف و شناسایی شهر زیر زمینی و ثبت این مجموعه منحصر به فرد  در فهرست آثار ملی کشور وپیگیریهای مداوم و اجرای 3فصل کاووش توسط باستان شناسان که معلوم شداین اثر قبل از اسلام تا دوره قاجار کاربد پناهگاهی داشته و در زیر بافت شهر نوش آباد به صورت دست کن ایجاد شده برای بازدید عموم از این اثر با ارزش فرهنگی مطالعات کارشناسی توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل وتوافقات فیمابین آن اداره و شهرداری نوش آباد و انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش آباد در تاریخ مردادماه  سال جاری و با اعتبارات در نظر گرفته شده توسط شهرداری نوش آباد و صدور مجوزات لازم توسط ادراه میراث فرهنگی ، در 3فاز این مجموعه در حال آماده سازی می باشد که امید است با هزینه های لازم شاهد بهره برداری رسمی و استقبال گردشگران در آینده نزدیک باشیم.

1.فاز اول آن حفر چاههای عمیق به عمق 30متر با انباره 6*6 مترمربع با فاصله از این مجموعه که کار انتقال و هدایت چاههای فاضلابی که یا به اویی راه دارد یا نشتاب آن این مجموعه را تهدید می کند.

2. استحکام بخشی سقف راه پله آب انبار چاله سی و مرمت دیواره وپله ها و تجهیز روشنایی و مرتب سازی شهر زیر زمینی ، تخلیه مخزن آب انبار چاله سی که برای اسکان موقت بازدیدکنندگان در حال آماده سازی است وکاربردهای دیگری از قبیل سالن انتظار، نمایشگاه وسایل و ابزار زندگی مردم نوش آباد در دوران قدیم و موزه وقف استقرار پایگاه انجمن وغیره ، ساخت و نصب درب ورودی آب انبار که به شهر زیر زمینی راه دارد

3.ساخت پارک محلی و گردشگری با زیر بنایی به مساحت 700متر در محوطه آب ابنار که توسط شهرداری تهیه و در دست اقدام می باشد.

اعتبارات این طرح ها توسط شهرداری و پرداخت مصالح آن توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان صورت پذریرفته است. اعبتاری هم بالغ بر 300 میلیون ریال از اعتبارات گردشگری سال جاری توسط فرمانداری شهرستان برای بازسازی این مجموعه برای پرداخت به شهرداری در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ساخت درب و حفر چاه جذبی و تخلیه مخزن و ساخت سر درب و خطایی فرش پشت بام تکمیل یا در حال اجرا می باشد و بقیه طرح هم در حال واگذاری به پیمانکار و اجرای آن توسط آن می باشد.

مدت پایان این طرح مجموعه 6 ماه در نظر گرفته شده است.که میتواند تا حدودی مشکالت پیش روی گردشگرانی که برای بازدید از شهر زیر زمینی با آن روبرو بودند را مرتفع نماید.

در طراحی پارک محلی گردشگری این مجموعه امکاناتی از قبیل پارکینگ ،سرویسهای بهداشتی، فضای سبز، سکوها و تختهای استراحت ؛ در نظر گرفته شده است.

از جناب آقای سیدی ریاست محترم شهرستان و نایب رییس شورای اسلامی شهر نوش آباد در خصوص پیگیری جدی برای اجرای این طرح کمال تشکر را داریم.


مراسم آیینی ماه مبارک رمضان در نوش آباد کلید خورد

موسسه فیلمسازی و برنامه سازی نگارستان هنرهای ماندگار کاشان  با همکاری شهرداری و انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش ْآباد ، فیلم مستند شب نشینی ماه  مبارک رمضان در شهر نوش آباد را در هفته جاری به مدت ۴روز فیلمبرداری و مستند سازی  و در حال تدوین می باشد که در شبکه ملی ١ به مدت ٣٠دقیقه بعد از افطار در همین ماه مبارک پخش خواهد شد.

 

در این مستند سازی در رابطه با موضوعات حلیم پزی ،حلوای سنتی و تزینات در سر سفره افطار مردم نوش آباد،شیوه بیدار شدن مردم در سحر و سحر خوانی ، روزه داری مردم در تابستان سوزان کویر مخصوصا در زمین های کشاورزی در حال و گذشته؛مراسم نیمه گی و هور بابایی و اجرا و تصویر برداری از این مراسم که در محدوده بافت قدیم شهر به شیوه سنتی اجرا و تصویر برداری شد.