پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

بارش برف در اواخر پائیز زمینهای شهر نوش آباد را سفید پوش کرد

اولین برف در روز سه شنبه و برف بعدی که بیشترین بارش را در سطح منطقه به خود اختصاص داد و ارتفاع آن بیش از 10سانتیمتر بود سحرگاه روز پنج شنبه در نوش آباد بر زمین نشست.

 


تولید مینیاتور در سایپای کاشان

 

 


مینیاتور در کاشان ، تولید  می شود .
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا امروز در آیین رونمایی از مینیاتور گفت : خودروی کاملا ایرانی سایپا در کارخانه سایپای کاشان تولید می شود .
مهرداد بذرپاش  افزود : کارخانه سایپای کاشان سالانه 200 هزار خودروی مینیاتور تولید خواهد کرد .
وی گفت :

منبع خبر:پرتال خبری کاشان

ادامه مطلب

استقبال خانواده های کاشانی از دشت گشت خانوادگی در کویرنوش آباد

در ادامه فعالیتهای امور ورزش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان صبح دیروز سه شنبه 19 آذرماه بمناسبت عید سعید قربان همایش دشت گشت خانوادگی این سازمان با همکاری  شرکت جهان مسافر و سازمان اتوبوسرانی کاشان برگزار و بیش یکهزارو 300 نفر از خانواده های کاشانی مسافت 5 کیلومتری محور شهرنوش آباد تا محل زیارت فیض آباد نوش آباد را پیاده روی کردند .
دشت گشت خانوادگی سازمان که با استقبال خوب خانواده های کاشانی همراه بود امور ورزش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری از خانواده های شرکت کننده در محل زیارت فیض آباد صبحانه را با حلیم گرم پذیرایی کرد .  
در حاشیه این همایش مهندس خاکسار مدیرعامل سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان  برنامه های ورزش همگانی سازمان را در بحث کوهگشت و دشت گشت های خانوادگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت : استقبال خانواده از برنامه های ماهیانه دشت گشت و کوهگشت خانوادگی و نظر سنجی های بعمل آمده از خانواده های کاشانی نشان از برآاورده شدن  70 درصد از انتظارات مردم از برنامه های ورزشی سازمان است .
مدیر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان کوهگشت و دشت گشت را برناهه ای سمبلیک از سوی سازمان رفاهی تفریحی را نیاز شهروندان در بحث ورزش و تفریحات سالم   دانست و اعتبارات تخصیص داده شده در این بخش را جوابگوی نیازهای مردم ندانست و افزود : با توجه به استقبال خانواده ها و استمرار و افزایش برنامه های گوهشگت و دشت گشت بصورت هفتگی نیازمند اعتباری بیشتری است  .
به گفته وی چنانچه برنامه منظم هفتگی برای برگزاری دشت گشت ها و کوهگشت های خانوادگی باشد با استقبال بیشتر مردم روبرو خواهد بود .
مهندس خاکسار با تقدیر از پرسنل زحمت کش امور ورزش سازمان رفاهی تفریحی گفت : برگزاری برنامه های کوهگشت و دشت گشت  کار طاقت فرسا و سنگینی در بحث ورزش سازمان است که با توجه به کمبود شدید نیرو برگزار می شود.
مدیرعامل سازمان رفاهی تفریحی همچنین از توسعه برنامه های ورزشی خانوادگی در آینده نزدیک خبرداد و افزود : برگزاری چنین برنامه های ورزشی همگانی ضمن اینکه اقدامی فرهنگی ، مذهبی و ورزشی  است با کمترین هزینه نسبت به دیگر برنامه های ورزشی برگزار شود .
منبع خبر:پورتال خبری کاشان


بحران مالی در شهرداری

با توجه به  رکود در ساخت و ساز ها و خرید و فروش زمین در پی آن مشکلات مالی شدیدی را  برای شهرداری نوش آباد به همراه آورده و تمام معادلات مالی شهرداری را به هم ریخته و فعالیتهای عمرانی در سطح شهر به صورت راکت در آمده و مطالبات 

ادامه مطلب

بازدید گروه کوهنوردی اوراز اصفهان از آثار تاریخی نوش آباد

امروز جمعه صبح در خدمت گروه کوهنوردی اوراز زیر نظر  هیئت کوهنوردی استان اصفهان وارد شهر تاریخی نوش آباد و به بازدید آثاری از جمله شهر زیر زمینی(اوییها) مسجد عتیق جامع و مناره منحصر به فردش،قلعه خشتی با آن شکوه و عظمتش پرداختند.

تیم کوهنوردی اوراز اصفهان تیم کوهنوردی اوراز اصفهانعکس یادبود در کنار مسجد و مناره جامع عتیق نوش آباد

هفته گذشته هم در خدمت دوستان انجمن دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و جمعیت کویر سبز کاشان بودیم.

 عکس یادبود جمعیت کویر سبز کاشان در داخل کویر و آثار تاریخی شهر نوش آباد

کانون دانشجویی هلال احمر کاشان کانون دانشجویی هلال احمر کاشانکانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی کاشان بازدی د از شهر زیر زمینی و قلعه تاریخی خشتی


با حکم مقامات قضایی تنها ایستگاه عرضه گاز CNGآران و بیدگل تعطیل شد

بدنبال شکایت یکی از شهروندان ساکن در مجتمع مسکونی نزدیک به ایستگاه عرضه گاز CNG مبنی بر ایجاد ارتعاش و صدای کمپرسورهای ایستگاه و پس از بررسی و انجام ازمایشات لازم بحکم مقامات قضایی تا بررسی کشف عیب و برطرف کردن آن این ایستگاه تعطیل شد . یک کارشناس عمرانی در گفت و گو با پرتال خبری کاشان  گفت : با بررسی های انجام شده  مشکلی در اجرای فونداسیون و نصب کمپرسورهای این ایستگاه وجود ندارد وتمام شرایط فنی رعایت شده است  احتمال می رود ایجاد ارتعاش به دلیل بافت سست زمین منطقه باشد. همچنین برخی شاهدان عینی اظهار داشته اند ممکن است عدم دقت در ساخت مجتمع مسکونی دلیل انتقال لرزش دستگاههای کمپرسور ایستگاه عرضه گاز CNG   درهنکام کار کردن باشد.

با تعطیلی ایستگاه عرضه گاز CNG  آران و بیدگل به دلیل حجوم خدروهای گاز سوز به دو ایستگاه کاشان صف های طویلی از خودروهایی که ساعت ها  در انتظار دریافت گاز هستند تشکیل شده است.

کارشناسان در حال بررسی  علت بروز چنین مشکل هستند و انتظار میرود در روزهای آینده نتیجه بررسی ها اعلام شود.

در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل احداث بیش از 7 ایستگاه عرضه گاز CNG  پیش بینی شده است که تنها  3 ایستگاه آن به بهره برداری رسیده است.

منبع خبر:پورتال خبری کاشان


مسابقه تیم ملی فوتسال ایران با تیم بسیج مقاومت کاشان

 امروز بعد از ظهر تیم فوتسال ملی کشورمان در دیدار دوستانه میهمان تیم فوتسال مقاومت بسیج  کاشان در داخل ورزشگاه سپاه کاشان بود و  با نتیجه 8بر4 بر تیم میزبان(مقاومت بسیج کاشان) پیروز شد.

این دیدار دوستانه به مناسبت هفته بسیج با دعوت فرمانده مقاومت بسیج سپاه کاشان  از تیم ملی فوتسال کشور انجام شد.

  

 بقیه تصاویر در ادامه مطلب

ادامه مطلب

مجموعه تصاویری از شهر زیر زمینی نوش آباد

جهت بزرگنمایی تصاویر روی آن کلیک کنید

  

منتظر بقیه تصاویر باشید


آشنایی با شهر زیر زمینی نوش آباد

 اشتیاق علاقمندان به شناخت آثار تاریخی کشور عزیزمان و استقبال زیاد هموطنان برای حضور در شهر باستانی نوش آباد به معرفی یکی از جاذبه های بی نظیر این شهر می پردازم تا علاقمندانی که مشتاق به آشنایی این مجموعه باارزش هستند کمکی در راستای معرفی آن شده باشد.                                            

شهر زیر زمینی یا به اصطلاح و گویش محلی (اویی)                          
شهر باستانی نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل و در 10کیلومتری شمال کاشان در استان اصفهان واقع گردیده است.این شهر پیشینه چندین هزار ساله دارد که آثار متعدد تاریخی به جا مانده از...

ادامه مطلب

گذری بر آرشیو مطالب سال گذشته

نگاهی انتقادی بر کوتاهی در نگهداری از میراث گذشته

نوش آباد زمانی پایتخت و دارالملک و دارالحکومه پادشاه ساسانی انوشیروان بوده است به همین لحاظ در کتاب مستند قم اینگونه آمده است:

یکی از اکاسره(پادشاهان)ساسانی که از این ناحیت می گذشت؛آنجا را که چشمه ای بود خوش یافت و بفرمود دیهی آباد بنا نهادند و نامش انوش آباد گذاشتند.

این شهر با بیش از ۳۰ اثر تاریخی و با ارزش و دیدنی و بیش از ۱۵ اثر آن به ثبت فهرست آثار ملی کشور رسیده است.

وجود قلعه ها و کاروانسرا ها و مساجد و آب انبار های تاریخی و در حاشیه کویر و چشم انداز بکر آن و

ادامه مطلب

سفر به اعماق کویر پر رمز و راز

سفر به اعماق کویر پر رمز و راز،عنوان موضوع سفر سال گذشته ما در کویر شهرستان آران و بیدگل بود و اما شرح ماجرا:

 با سلام به دوستان و خوانندگان محترم

امروز جمعه صبح(٧/٢/٨۶) بار و بونه را بستیم و حرکت کردیم به سمت کویر و دریاچه نمک.در طول مسیر شگفتی های طبیعی کویر را دیدیم و عکس گرفتیم.فقط جای تاسفه که آدم ۲ پا هر کجا پا می گذارد اثر مخربی بر طبیعت هم می گذارد.کاش این وسایل نقلیه امروزی نبود تا هر کسی به خود اجازه ندهد به قلب کویر برود و زیبایی و آرامش آن را بر هم بزند.سینه کویر پر از دردهای ناگفته است.وقتی با کویر مانوس میشی مثل یه انسان باهات حرف می زند و درد دلهایی دارد.امسال به لطف خدا باران رحمت چنان دشت کویر را سر سبز کرده که این طبیعت بکر و زیبا؛ زیباییش دو چندان شده.گیاهان دارویی ؛علوفه های چرای دام ؛گلهای رنگارنگ و بوته های چشم نواز سراسر پهنه کویر را رنگ خاصی بخشیده.رملهای ماسه ای ؛دریاچه نمک؛برکه پر آب در دل کویر؛قلعه تاریخی مرنجاب؛گلها و گیاهان رنگارنگ؛مرغابی و پرندگان کنار برکه؛جاده خاکی؛سکوت روح نواز کویر و آفتاب و نسیم ملایم بهاریش؛چرای دسته جمعی گوسفندان و بره بزغاله هایی که از شادی به این سو و آن سو جست و خیز می کنند؛ جان تازه ای به انسان می بخشد.تاسفم برای این است که زورگویی های ابر قدرتهای جهانی چون آمریکا و اسرائیل جهانخوار؛سیاستمداران و دلاورمردان دفاع ازمرزو بوم ایران عزیزرا برآن واداشته که برای جلوگیری از تجاوزات دشمنان و ایجاد سپر دفاعی؛سربازان گمنام در هر نقطه از کویر که ما رفتیم برای رزمایش و اجرای مانور و استقرار پدافندهای هوایی؛آرامش و سکوت کویر را بر هم زده و هراز گاهی صدای مهیب توپهای جنگی و شلیک موشکهای آزمایشی و پدافند هوایی؛گردشگرانی که با آزادی کامل و زیر پا گذاشتن ارزشها و برداشتن حجاب و عشق بازی های کذایی و به اصطلاح خوشگذرانی در دل این خطه زیبا؛ خواب را از چشم کویر ربوده و حریم آرام آن را آشفته نموده است؛کاش زمانی فرا رسد تمام عرصه گیتی صلح و آرامش حاکم شود.و کسی مجبور به شکستن سکوت تنهایی کسی نشود.کویر هم جان دارد هم احساس با احساسات آن با رفتار کودکانه؛حرمت شکنی نکنیم و آرام قدم به صحرای پر رمز و راز کویر گذاشته و با رفتارهای نابجای انسانی؛آرامش آن را بر هم نزنیم.