پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

در نا امیدی بسی امید است

کاشان از لحاظ تنوع اب و هوایی و موقعیت تاریخی و اکوتوریزم یکی از نقاط بی بدیل و دیدنی و زر خیز از لحاظ گردشگری است که متاسفانه در چهار چوب برنامه ریزی های مدیریتی و شهری زیاد به آن توجه نشده و یا حرکتی کند و لاک پشتی را پیش رو گرفته و همین معضل دوستان در حوزه و مسائل فرهنگی و گردشگری را با چالشهای فراوانی روبرو نموده است البته این مشکلات تنها مختص کاشان نیست ولی

ادامه مطلب

تغییرات تاکتیکی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

آقای سعید فائض پور که تا روزهای پایانی سال گذشته در فرمانداری شهرستان آران و بیدگل به عنوان مسئول رسیدگی به شکایات مردمی بودبا اصرار و پیگیری فرمانداری شهر محلات و در فرمانداری آن شهر به عنوان معاون فرماندار مشغول به کار شد.

در زمان تصدی دکتر زارع فرماندار شهرستان و در دوره آقای خاتمی ایشان به عنوان معاون فرماندار مشغول به کار بود.

سعید فائض پور نوش آبادی و یکی از مهره های سیاسی و ارزشمندی است که از نظر حسن خلق و ادب و متانت زبانزد می باشد ولی بازی های سیاسی و خط بازی ها ایشان در دوره احمدی نژاد در فرمانداری شهرستان گوشه نشین شده و آن طور که شایسته بود از ایشان بهره نگرفتند..

مردم نوش آباد توقعشان این بود که ایشان به عنوان نیروی کار آمد در کنار مجموعه شهرستان محفوظ بماند ولی  صد حیف و افسوس نارضایتی های زیادی مردم نوش آباد از زمانی که تابعه شهرستان آران و بیدگل شده بر دل دارند این هم به آن افزوده شد.

همانطوری که اگر یک مسئولی آرانی هست در شهرستان بیدگلی ها هم در کنار آن مهره چینی می کنند .

کافی است بگوییم نوش آباد کاشان حالا ببینید چه سر و صدایی راه می اندازند.

کاش آنهایی که مدتی را زمام امور بر دست می گیرند به حقوق همه مردم در سطح شهرستان احترام بگذارند تا عملکرد درخشانی  مثل فائض پورها بر جای گذارند.فردی که در حرف و عمل و کردار در شهرستان نمونه بودو در قلب همه ما جای دارد.چرا که هیچ وقت مغرضانه و از روی انتقام و خط بازی و لجبازی کاری را انجام نمی داد.یاد بگیریم سیاستمداری را از این مردان بزرگ


بیش از 12000بازدید از شهر زیر زمینی

در ابتدای سال جاری تا روز ١۴ فروردین ماه بیش از١٢٠٠٠نفر از معماری دست کند زیر زمینی نوش آباد در دو کارگاه بازدید نمودند.


خانه نقلی و موزه مس کاشان دو حرکت عظیم فرهنگی

خانه نقلی در بافت قدیم و در حاشیه مسجد آقا بزرگ کاشان که با همت دوست عزیزم آقای مهندس اکبر رضوانیان و خانواده اش با طراحی سنتی و بومی راه اندازی و مخصوص اسکان و پذیرایی از مهمانانی است که برای رهایی از زندگی مدرن شهری خسته و به این منزل کوچک ولی آرام بخش پناه آورده و شبی را در این مکان با زندگی سنتی و غذاهای بومی به صبح می رسانند.

و دیگر حرکتی که توسط جناب اقای مسعودی از اعضای جمعیت سبز کویر حاصل ١٠سال پیگیری و جمع آوری وسایل و ظروف مسی که تبدیل به یک موزه پربار و در خانه تاریخی علوی کاشان بر پا گردیده چشم هر بیننده ای را متحیر می کند.

(شناساندن هنر مس و صنعت مسگری به نسل جوان ، حفاظت از تمدن اصیل ، یادآوری زندگی ساده و سالم در قدیم الایام از مهمترین اهدافی بود تا برای اولین بار در شهرستان کاشان نمایشگاه مس  با عنوان "روزی روزگاری " با تلاش سید اصغر مسعودی علوی در خانه تاریخی عباسیان این شهرستان برپا شود .
در این نمایشگاه که تاپایان خردادماه ( فصل گل و گلاب) ادامه خواهد داشت بیش از یکصد قطعه اختصاصا" از جنس مس و بعضا" برنج و چدن مربوط به دوره صفویه ، قاجاریه و پهلوی شامل ، آفتابه ، لگن ، پی سوز ، روغن سوز ، کاسه و بشقاب ، مجمعه ، سینی های بزرگ ، گرمافون ، سماورزغالی ، تاس ، مشربه ، رادیو ، اتو و ... در معرض دید علاقمندان قرارگرفته است)برگرفته از سایت پورتال خبری کاشان 


شهر زیر زمینی مورد استقبال کم نظیر گردشگران قرار گرفت

درابتدای سال ٨٨ با بازگشایی قسمتی از شهر زیر زمینی نوش آباد در مجموعه تاریخی چاله سی مورد بازدید و استقبال میهمانان و گردشگران نوروزی قرار گرفت.                                             

در چند ماه گذشته با برنامه ریزی و تخصیص اعتباراتی با مشارکت اداره میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل و شهرداری و انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش آباد در خصوص بهسازی و

ادامه مطلب

اطلاعیه انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش اباد

سال نو مبارک

به مناسبت فرا رسیدن سال جدید مجموعه چاله سی شامل پارکینگ، ورودی و بازدید از شهر زیر زمینی و بازدید از بنای تاریخی آب انبار چاله سی و سفره خانه (پذیرایی با چای و آش سنتی در داخل مخزن آب انبار)نمایشگاه وسایل تاریخی،و استراحت و سالن انتظار در فضایی سنتی در انتظار قدوم سبز گردشگران و میهمانان نوروزی می باشد.

ساعات بازدید همه روزه از ساعت 8صبح تا ساعت 6بعد از ظهر این مجموعه به روی گردشگران باز می باشد.

ورودیه این مجموعه 300تومان می باشد.بلیطها توسط شهرداری تهیه و در اختیار انجمن قرار گرفته و هزینه های دریافتی صرف بازسازی و توسعه این مجموعه می شود.

در اقدامی دیگر شهرداری به چاپ بروشور راهنمای گردشگری و همچنین کتابی با موضوع :رویای شهر زیر زمینی(اویی)در مقطع سنی خردسالان توسط نویسنده ابوالقاسم جعفری تهیه و چاپ گردیده است و مبلغ ان 800 تومان می باشد.

آدرس: نوش آباد،8کیلومتری شمال شهر کاشان، بلوار جلال زادگان کوچه شهید میرزاجانی مجموعه تاریخی چاله سی