پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

بازدید دکتر جاوری از کویر نوش آباد

روز شنبه هفته جاری پیرو مکاتبات انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش آباد دکتر محسن جاوری رئیس پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان  برای بازدید از کویر نوش آباد و مشکلات پیش رو از این منطقه بازدید نمودند.

مشکلاتی که جدیداً گریبان گیر کویر پر رمز و راز نوش آباد شده و سکوت آن را شکسته از جمله احداث کارگاههای آجرپزی و ساخت مرغداری ها به صورت گسترده و روز به روز منظره زیبای کویر را تخریب می کند.

دکتر جاوری که از نزدیک از این منطقه بازدید نمودند اظهار داشتند قبل از اقدامی باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام می نمودند که چنین کاری صورت نپذیرفته و همچنین ساخت اولین سوله تولید آجر در نزدیکی قلعه فخر آباد را به خاطر عدم رعایت منظر هوایی آن دچار ایراد دانستند و حفاری در حریم قناتها و فعالیت به شیوه سنتی را مستلزم اقدام و شکایت محیط زیست دانستند.

ایشان برای کنترل ساخت و ساز و اجرای قوانین سازمان توسط سرمایه گذاران قول دادند طی نامه ای به عوامل خاطی دستور توقف ساخت و سازها را صادر خواهند نمود تا تصمیمی جدی در این باره گرفته شود.

ایشان سپس با حضور در مجموعه چاله سی و بازدید از شهر زیر زمینی برای ادامه کاوش و توسعه قسمتی از راههایی که توسط شهرداری رفع خطر شده جهت کار لایروبی و باستان شناسی قول دادند مجوزات لازم را پس از بررسی و هماهنگی پیگیری خواهند نمود.


حضور خبرنگاران در کویر نوش آباد

روز جمعه گروهی از خبرنگارانی از خبرگزاری میراث فرهنگی ،حیات نو و یاس نو برای بازدید و تهیه خبر فاجعه زیست محیطی احداث کارگاههای آجرپزی در کویر نوش آباد و حاشیه قلعه فجر آباد به این شهر سفر کرده بودند را همراهی نمودم،.

ادامه مطلب

شروع به کار مجدد مرمت مسجد جامع عتیق نوش آباد

                  

        ایوان جنوبی مسجد      ایوان شمالی در حال مرمت

در سال ٨٣ سازمان میراث فرهنگی در ادامه مرمت مسجد جامع  در ایوان شمالی  در زیر گچ ها و لایه های زیرین به آثاری چون گچ بری ،کاشی کاری و کتیبه های آجری و نقوش رنگی برخورد نمودند که تاریخ و قدمت بنا را تغییر داده و نیاز به کار کارشناسی و تحقیق و بررسی بیشتر برای شناسایی این آثار پیدا نمود لذا کار مرمت ایوان بیش از ۵سال متوقف و داربستهای ایوان در این مدت طولانی به حال خود رها شد و کارشناسان و مسئولین سازمان در طول این چند سال برای بازدید به نوش آبادآمده و از نزدیک وضعیت بنا را بررسی نمودند.

نهایتاً تصمیم بر این شد تا طرحی جامع برای استحکام بخشی و مرمت و حفظ این آثار کشف شده از طرف سازمان به پیمانکار داده شود تا ادامه کار با وجود طرحی کلی پیگیری شود.

 به گفته مهندس علیرضا محسنی تبار سرپرست اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل:از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری اعتباری بالغ بر ۵٠٠میلیون ریال برای این طرح اختصصاص داده شده وکار نجات بخشی مرمت اضطراری و ساماندهی ایوان شمالی شروع گردیده است ولی مرمت کلی بر اساس طرح جامع در سال آینده اجرا خواهد شد.

تاریخ ساخت مسجد جامع عتیق نوش آباد متعلق به دوره سلجوقی بوده ولی در دوره های مختلف تاریخی و بر اثر زلزله و ویرانی بخش هایی از سقف ایوان و شبستان مجدداً بازسازی گردیده است.بقل قولهایی است که مسجد آتشکده ای بوده که به مسجد تبدیل گردیده است.

مناره مسجد جامع یکی از منحصر به فرد ترین شاهکارهای معماری قبل از اسلام است که احداث آن قبل از ساخت مسجد بر می گردد و به محض ورود اسلام در این شهر بدنه این مناره با کتیبه های آجری به خط معلقی سر تا سر آن با آیه شریفه العلم و عند الله تزئین گردیده است و بر بالای این کتیبه و دور تا دور منار کتیبه ای به خط ثلث اسامی ۴خلیفه(عمر و عثمان و ابوبکر و علی) نوشته شده است و ارتفاع مناره ١۴متر فانوسی در دل کویر برای رهگذران و کاروانیان خود نمایی می کرده است به شکلی که آتشی بر بلندای مناره روشن و در سیاهی شب و از دور رهگذران را به سمت این شهر راهنمایی می کرده است.این مناره دارای ٢راه پله حلزونی شکل بر گرد محور اصلی قرار دارد که یکی از بیرون به بالای منار راه دارد و یکی هم از بالای منار به داخل و انتهای مناره که هنوز مشخص نشده که راه پله دومی برای چه منظوری احداث گردیده است.از دیگر آثار تاریخی مسجد به ٣درب نفیس و تاریخی از دوره های صفوی و قاجار،ایوان شمالی و جنوبی،شبستان،کتیبه گچ بری قرآنی،و با شماره ١٣٧٩_٢٠١۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

                            


تجلیل از خبرنگار محلی

خانم حرمت السادات متولی یکی از خبرنگاران بومی عضو باشگاه خبرنگاران جوان استان اصفهان و روزنامه زیبای اصفهان می باشد و در حوزه شهرستان کاشان و آران و بیدگل فعالیت چشمگیری در خصوص پوشش خبری ایفا می کند.

مطلع گردیدیم زمان افتتاح سالن ورزشی شهرداری نوش آباد اقدام به ارسال دعوت نامه به خبرگزاری های درسطح منطقه نموده ولی با همه زحمات وتلاشهایی که خانم متولی در امر اطلاع رسانی همکاری نزدیکی با شهرداری نوش آباد دارد ایشان را برای حضور در جلسه دعوت ننمودند و این اقدام چه عمداً چه سهواً برای مسئولین شهرداری که خود در امر خبری و مسائل فرهنگی ادعایی دارند جای بسی تعجب و ناراحتی این خبرنگار پرتلاش و بی منت نوش آبادی را در پی داشته است.

در حالی که مسئولین برای افتتاح سالن برای پوشش این مراسم حتی اقدام به بلند کردن و پرواز گلایدر نیز برنامه ریزی کرده بودند و اقدام به فضاسازی از زمین و هوا نمودند چطور می شود برای دعوت از یک خبرنگار بومی که در سطح استان فعالیت چشم گیری دارد غافل شده باشند.


ناگفته هایی از ساخت تا افتتاح سالن ورزشی

سوله در مردادماه ٨۴

  سالن ورزشی  در اردیبهشت٨٨

در سال١٣٨٣با روی کار آمدن آقای مهندس علی اصغر شقایقی به عنوان شهردار نوش آباد وعده های زیادی که به مردم داده شد که یکی از آنها ساخت سالن ورزشی بود که ناگفته و حاشیه های زیادی را به همراه داشت.

١.در سال ٨۴نشریه داخلی به نام انوشه که با حمایت شورای اسلامی شهر وقت و پشتوانه

ادامه مطلب

تیر برقهای دردسر ساز

یکی از عمده مشکلاتی که مردم در سطح شهر با آن روبرو هستند کارهای عمرانی نیمه تمامی است که به شکل نا تمام رها می شود.

موضوعی که به آن پرداخته می شود یکی از گوشه مشکلاتی است که همشهریان ماهها پیگیر رفع آن شده اند و هیچ اقدامی صورت نپذیرفته است و باعث نارضایتی و ایجاد خطرات و محلی حادثه ساز گردیده و  مشابه این در سطح شهرهای کشور به وفور مشاهده میشود.

این بحث را باز نمودم هر چند تکراری است ولی خالی از لطف نیست و شاید به گوش مسئولان برسد و بدانند تمام برنامه ها و کوتاهی ها را مردم می بینند و درک می کنند و در زندگی روزمره آنها یک اتفاق همیشگی و تکراری از کنار ان یا از دیده تأسف به آن می نگرند یا با نگرانی از کنار آن می گذرند .

یکی از اهالی که منزلی مخروبه داشت با حدود 5/1 متر عقب نشینی، منزلی نو ساز بنا کردو هزینه آسفالت محدوده عقب نشینی و جابجایی تیر برق را موقع صدور پروانه به حساب شهرداری واریز نموده و الان تیر چراغ برق در وسط کوچه واقع گردیده.در 8ماه گذشته چندین نوبت  به اداره برق مراجعه نمودیم و برای  تیر برقی که حادثه ساز گردیده در خواست جابجایی نمودیم مسئولین اداره برق اظهار می دارند ما کارها را به پیمانکار تحویل داده ایم و پولی که شهرداری از مالک گرفته باید به حساب اداره واریز کند و تا تعداد تیرها به 20تیر نرسد کار جابجایی صورت نمی گیرد.

این در حالی است که شاهد بودیم چند ماه قبل تیرهای کنار ساختمان شورای شهر را سریعاً جابجا کردند و جای تعجب بود چرا برای ساختمان شورا چنین ضوابطی وجود نداشت.

گویا جان مردم برایشان اهمیت ندارد.این تیرها که  به علت عقب نشینی خیابان در سطح شهر رها می شوند و می توانند حادثه ساز باشند و در طول چند سال گذشته شاهد برخورد خودروها و موتورسیکلتها به این تیرها بودیم (نمونه آن برخورد خودرو پراید به تیر برق  ابتدای بلوار جاده نوش آباد به کاشان در سال گذشته که باعث قطعی برق و تلف شدن مرغها و خسارت به مرغداری یکی از شهروندان و تعطیلی چند ساعته شرکتهای فرش ماشینی در جاده کاشان شداین هم تصویر تصادفhttp://noushabadcity.persianblog.ir/post/110/مردادماه٨۶ )و خساراتی را نیز در پی داشت چرا هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.تا آنجایی که مطلع هستیم شهردرای مکلف به پرداخت هزینه جابجایی و اداره برق موظف به رفع خطر می باشد حالا هر کدام کوتاهی ها و قصور را بر گردن یکدیگر می اندازند.چرا باید اینگونه مسائل مشمول زمان گردد و جان و مال شهروندان را تهدید نماید و کسی توجهی به آن نداشته باشد.


اسکی روی رملهای کویر

جمعه هفته گذشته که یک گروه ٢٧نفره از تهران برای بازدید از شهر زیر زمینی و مرنجاب و کویر را همراهی می کردم آقای دانش برای تجربه اسکی روی رملها وسایل اسکی خود را به همراه آورده بود برای اولین بار از ارتفاع حدودا ٣٠٠متری با موفقیت در ٢مرحله انجام شد که در نوع خود کم نظیر بود.

به لحاظ بارندگی های چند روز گذشته شرایط منطقه بهترین موقع برای اسکی روی رمل را فراهم نموده است.

آقای اشکان دانش که مسئول تور موسسه سرزمین سبز از تهران این گروه ٢٧نفره را همراهی می کرد و اسکی روی برف را در پیست دیزین تهران گذرانده بود توانست اسکی روی رمل را نیز در کویر آران و بیدگل تجربه نماید.

تصاویر مربوط به اسکی روی رملها در حاشیه دریاچه نمک جمعه اردیبهشت ٨٨

    


تعیین منطقه های نمونه گردشگرى جدید در استان اصفهان


هیات دولت برای توسعه و رونق گردشگری و حمایت از محیط زیست در کشور، 28 منطقه جدید را در استان اصفهان به عنو ان مناطق نمونه گردشگری تعیین کرد.


چند خبر در سطح شهر

١.شروع به کار ساخت جایگاه پمپ بنزین و سی ان جی در نوش آباد

٢.تکمیل سالن ورزشی پس از ۵سال و قول مسئولین شهرداری برای راه اندازی و افتتاح آن در آینده ای نزدیک

٣.رایزنی ها و تشکیل جلسات مسئولین اداره میراث فرهنگی و شهرداری در خصوص واگذاری شهر زیر زمینی به بخش خصوصی

۴.اغلب گروهای گردشگری که برای بازدید از برداشت گل به کاشان می آیند یکی از برنامه هایشان بازدید از شهر زیر زمینی نوش آباد و کویر مرنجاب است که در پنج شنبه و جمعه های اردیبهشت ماه وارد کاشان می شوند.

۵.جوان ١٩ساله ای در دشت خرم آباد  آران و بیدگل خود را حلق آویز کرد

۶.خانم جوانی بر اثر برخورد با یک پراید روبروی فرمانداری کاشان در دم جان داد.

٧.مشکلات شهرک صنعتی انصار نوش آباد همچنان پس از چندین سال به قوت خود باقی است.

٨.پل زیر گذر نوش آباد به کاشان به علت پیچ زیاد و عدم دید کافی یکی از حادثه خیز ترین و خطرناک ترین نقطه حوزه استحفاظی شهر نوش آباد هر لحظه جان شهروندان را در معرض تهدید قرار می دهد.

٩.افتتاح و راه اندازی دفتر ثبت اسناد و املاک رسمی در نوش آباد به سرپرستی سعید آقایی


تصاویر شهر زیر زمینی

یکی از بازدید کنندگان از شهر زیر زمینی که در نوروز سال جاری از این مجموعه دیدن نموده و با ارسال ایمیلی تصاویری که از شهر زیر زمینی تهیه نموده در اختیارمان گذاشته است.

مضمون ایمیل اینگونه است:

با سلام
سایت شما را دیدم واز تلاشتان تقدیر میکنم. نوروز امسال بازدیدی از شهر زیرزمینی داشتم و عکسهایی جهت آشنایی جهانیان از این اثر منحصر بفرد تهیه کردم. در صورت تمایل میتوانید با ذکر منبع و ماخذ در سایت خود از عکس هایم استفاده نمایید.
موفق باشید
علی مجدفر
http://www.pbase.com/k_amj/noushabad

با تشکر از آقای مجدفر


پس از گذشت 3ماه

طی تماس تلفنی که با یکی از مسئولین حج و زیارت کشور گرفتم ایشان اظهار داشتند نامه ای مشروح و مستند مبنی بر شهادت شهداء کاظمین در ماه محرم سال گذشته تقدیم مقام معظم رهبری ارسال نمودیم و ایشان اینگونه فرمودند که شهادت هر فرد زائری که در عراق برای زیارت عتبات عالیات ترور می شوند چه با سازمان حج و زیارت چه شخصا عازم شده باشند شهید محسوب می شوند و طی بخشنامه ای واحد بیمه سازمان با انجام تشریفات قانونی لیست اسامی شهدا را در اختیار بنیاد شهید قرار داده تا نسبت به تشکیل پرونده و تحت پوشش قرار دادن خانواده شهدا اقدام نماید. از جناب مهندس گرانمایه پور نماینده محترم مردم کاشان و آران بیدگل و همچنین آیت الله نمازی نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه شهرستان کاشان و دیگر مسئولین که در این خصوص با خانواده های این شهداءهمکاری نمودند سپاس تشکر و قدردانی را داریم.

باشد که با این اقدام خداپسندانه مرحمی بر آلام دل خانواده های داغدار گردد.

شهید رئیسی به همراه ١۶ نفر زائر ایرانی، روز٧محرم سال گذشته روبروی باب القبله حرمین شریفین امام موسی کاظم و امام جواد(ع) در یک عملیات تروریستی به شهادت رسید.


قبض گاز102000تومانی!!!!!!

زمستان سال٨۶ یکی از شهروندان با در دست داشتن قبض گاز به مبلغ ١٠٢هزار تومان با مراجعه به شورای اسلامی شهر نوش آباد مدعی بود که در حقش ظلم شده و ایشان کشاورزی بود که با چند سر عائله زندگی خود و خانواده رابه سختی اداره می کرد و خسارت خشکسالی آن سال بار مالی فراوانی برای خرید سموم دفع آفات بر ایشان وارد شده بود

ادامه مطلب

برگزاری مجمع عمومی انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش آباد

در تاریخ روز پنج شنبه ٣/٢/٨٨ مجمع عمومی با موضوع انتخابات هیئت مدیره برای دور دوم در سالن اجتماعات انجمن واقع در مخزن آب انبار چاله سی با تعداد ٢٧ نفر از اعضاء راس ساعت٢٠:٣٠ برگزار گردید.

اعضاءهیئت مدیره جدید با تعداد آراء به شرح ذیل می باشند:

ادامه مطلب

برگزاری رالی خانوادگی

امروز در میدان ولی عصر به خوردوهایی که با طراحی و رنگ آمیزی خاص حضور در مسابقات از شهرآران و بیدگل عبور می کردند و به سمت مرنجاب در حال حرکت بودند.

ادامه مطلب