پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

برخورد سواری پیکان با تیر چراغ برق

شب گذشته مقارن ساعت٢٠:٣٠پیکان سواری به علت سرعت زیاد و عدم کنترل خودرو با بر خورد به سواری دیگری که به علت تمام کردن بنزین در حاشیه جاده نوش آباد به آران  بیدگل متوقف شده بود برخورد و پس از انحراف از مسیر خود خارج و پس از واژگونی به تیر چراغ برق فشار قوی برخورد کرده و برق قسمتی از شهر نوش اباد قطع گردید.

این حادثه تلفات جانی در بر نداشت ولی راننده سواری مجروح گردید و به صورت معجزه آسایی از این حادثه جان سالم به در برد.


رونق گردشگری بومی برگ برنده‌ی گردشگری ایران است

منبع خبر: وب سایت آقای آرش نور آقایی شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۸

ایجاد شبکه‌ی گردشگری بومی ایران، ابتکار برخی از علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران است که به آرامی و بدون جنجال در پی آن هستند که ایده‌ی بزرگ خود را عملی کنند.
گردشگری بومی یکی از ویژ‌گی‌های گردشگری ایران است که نه تنها گاهی از اوقات خصوصیات گردشگری روستایی و حتی عشایری را در خود دارد، بلکه ابعاد مختلف فرهنگ ایرانی را در دل خانه‌های ایرانی به نمایش می‌گذارد.
تصور کنید که چند گردشگر خارجی به همراه بسیاری از گردشگران ایرانی، در حیاط خانه‌ای در دل کویر، در وقت شب و زیر آسمان پرستاره نشسته‌اند و به گپ و گفت مشغولند و عرق بیدمشک می‌نوشند و کشک بادمجان می‌خورند. تصور کنید که گردشگران در شب‌های زمستان در اتاقی زیر کرسی جمع می‌شوند و تنقلاتشان را میل می‌کنند و با هم گفتگو می‌کنند….
این اتفاق و اتفاقاتی نظیر آن اصلا دور از ذهن نیستند. در واقع چندی است که در برخی از نقاط کشورمان به همت برخی از علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران، شبکه‌ای از گردشگری بومی رونق گرفته است. این افراد در اندیشه‌ی گونه‌ای از گردشگری هستند که نه تنها با گردشگری پایدار همسو است بلکه هدفشان این است که گردشگران را با عمق فرهنگ ایرانی آشنا سازند.
هدف نهایی در شبکه‌ی گردشگری بومی این است که، اقامت در مکان‌هایی صورت گیرد که معماری‌اش با محیط سازگار است، نوشیدنی‌ها و خوردنی‌ها، سنتی و محلی باشند، صنایع دستی همان مکان‌ها معرفی ‌شوند و به فروش برسند، بازدید‌ها به طریق بومی (شتر سواری، دوچرخه سواری، خر سواری، پیاده‌روی …) صورت گیرند و حتی بازی‌های محلی و سنتی با حضور گردشگران اجرا ‌شوند.
در زیر به معرفی برخی از مکان‌هایی که جزو شبکه گردشگری بومی ایران هستند، می‌پردازیم: مهمانسرای آتشونی در روستای گرمه استان اصفهان، خونه‌ی نقلی در بافت تاریخی شهر کاشان، خونه‌ی گلی در روستای چلاسر تنکابن، خانه‌ی دست‌کند در روستای میمند کرمان، خونه‌ی تاج‌زاد و قلعه‌ی خیرآباد در روستای قهی استان اصفهان، کلبه‌ی بی‌ستاره در قاسم آباد رامسر، خانه‌ی محلی در روستای اسلامیه استان یزد، چادر عشایری در سمیرم اصفهان.
البته به غیر از این‌ مکان‌هایی که ذکر شد، در برخی دیگر از نقاط ایران همچون جزیره هنگام، روستای اورامان تخت و روستای هجیج در منطقه اورامانات و برخی از نقاط استان یزد،‌ فعالیت‌هایی به چشم می‌خورد که حاکی از رونق گردشگری بومی است.
در ضمن، برخی از اصناف نیز به منظور رونق گردشگری بومی فعالیت می‌کنند. آن‌ها با تولید پوشاک سنتی، پخت نان محلی، فروش داروهای گیاهی و … در فکر رونق بیش‌تر گردشگری بومی هستند.

آرش نورآقایی


شقایقی" فراتر از قانون

متن زیر در شماره 12ماهنامه بهشت پنهان منتشر شده که می خوانید   http://beheshtp.blogfa.com/post-89.aspx

شقایقی" فراتر از قانون

 

 

 

 

 

با تامل در صحبت های رئیس شورای برزک و عملکرد شهردار محمود اشرفی به عدم هماهنگی بین شورا و شهرداری و انجام پروژه های غیر ضرور و غیر کارشناسی بر می خوریم.

علت چیست؟ شهردار که نه متخصص و نه سابقه مدیریتی دارد، با توصیه و کمک شقایقی سکان مدیریت شهرداری شهری را به عهده می گیرد که تازه شهر شدنش نیازهای متفاوت و متعددی را پیش روی او قرار می دهد.

شقایقی که خود با غوغا سالاری مطبوعاتی و متناسب با شرایط مکان و زمان گاه در طیف اصول گرا و گاه اصلاح طلب مراحل ترقی را پیموده است. اینک با استفاده از رانت های به دست آمده یکی از کارمندان سابق خود را برای این کار معرفی کرده و تلاش می کند تا شهر تازه تاسیس برزک پله ای شود برای صعود دوستان قدیم.

و اینگونه عزل و نصب های ملوک الطوایفی با جامه ای زیبا از سازو کارهای به ظاهر قانونی باعثی می شود برای انجام اموری که متقابل منافع عامه مردم است.

و این فرزندان رانت، افکار عمومی را جک و خنده ای بیش نمی دانند. چرا که از متن آن برنخواسته اند.


صدای تهدید حریم آثار تاریخی آران و بیدگل به گوش می‌رسد

فرمانداری آران و بیدگل ،در 13 کیلومتری شمال غرب نوش آباد در کویر حوالی دشت شمس آباد مجوز شهرک صنعتی صادر کرده است؛ این در حالی است که به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان این اقدام بدون اجازه و استعلام صورت گرفته است .

به گزارش میراث آریا(chtn) چندی پیش

ادامه مطلب

خبرهایی از شهر زیر زمینی

١.کشف و شناسایی و ورود به یکی دیگر از فضاهای شهر زیر زمینی در محله شیخ آباد در کنار پایاب درازه و مسجد تاریخی محبین که پس از رفع فاضلابهای داخل آن و آماده سازی و ایجاد راه ورودی برای گردشگران این سومین فضا و ورودی یکی از٣نقطه مختلف درسطح  شهر می باشد که با فاصله های زیادی از هم قرار دارند و از زیر زمین به هم مرتبط می باشند که توسط شهرداری و با همکاری و راهنمایی انجمن فعالان توسعه گردشگری و مدیریت اجرایی کانون مهندسی شهر دیروز ورود به آن میسر گردید.

برای این طرح مبلغی حدود۵٠میلیون ریال تخصیص داده شده است.

٢.آشنایی با یکی از بازدیدکنندگان شهر زیر زمینی که از شهر تاریخی زواره برای تماشای این مجموعه به همراه خانواده وارد نوش اباد شده بود .چند وقتی دنبال چنین شخصی بودم.ایشان ساربان و کارمند منابع طبیعی زواره و به گفته ایشان از زواره با موتور سیکلت تا نوش آباد را از دل کویر آشناست.ایشان از جاذبه های در طول مسیر و مناطق دیدنی بکر سخن می گفت که قرار شد با هماهنگی سفری خاطره انگیز را از زواره برای تهیه سفر نامه ایشان ما را همراهی نماید.دوستانی که مایل به همراهی باشند اعلام کنند تا هماهنگی های لازم را انجام دهیم.

مسیرهایی چون گذر از پارک ملی کویر و گذر از حاشیه ریگ جن و بازدید از بناهای خشتی و کهن آرمدیده در دل کویر از جمله بازدیدهای ما خواهد بود.ایشان مناطقی را برایم تعریف کرده بود که هنوز در هیچ سفر نامه ای نخوانده بودم.

آقای دهقان نژاد به دنبال شتر هایش وجب به وجب کویر از یزد تا کاشان را مثل کف دست وارد است و برای همین راه بلد بومی خوبی برای ما در این سفر خواهند بود.


تصویر خاطره انگیز

تصویری که درسال ١٣٨١برای اولین بار در تاریخ عمر این معماری گرفته شد خاطراتی مخاطره انگیز را برایم زنده می کند ورود از چاهی که هم برق ٢٢٠ولت برای تامین روشنایی اش برده بودم هم گاز آبهای داخل چاه که مرا گرفتار خود کرد.و نبود امکانات مناسب تنفسی و حفاظتی به هر حال دلی به دریا زدم و برای اولین بار وارد این فضاهای اسرار آمیز شدم و به تهیه فیلم از اویی ها اقدام کردم که با دست پر و تهیه ۵دقیقه فیلم از ١٢زیر زمین بیرون آمدم و حرفهایم را مستند منتشر کردم.

از سطح اطاقها تا سقف از١٨٠سانتی متر ارتفاع فقط ۶٠سانتی متر آن خالی و بقیه با رسوبات سیل و آبهای فاضلابها پر شده بود.ورود از دریچه چاهی که انسان به سختی از آن عبور می کند و هیچ دستگاهی برای تامین هوا وجود ندارد و حتی هیچ کسی از ورودم به ١٢متر زیر زمین اطلاع نداشت ریسک بزرگی بود.در ٢مرحله خفگی و برق گرفتگی در آن فضای خیس و مرطوب یادش به خیر خدا خواست و خدا کمک کرد و همیشه می گویم ریسمانی بر گردنم انداخته است دوست /هرکجا می کشدم آنجا نکوست

از آن زمان تا الان هر ایران دوستی با دیدنش ابراز افتخار شکوه و بالندگی کرد برای من بس به خطراتش می ارزید.هر چند حق الکشف و ثبت کشفش را کارمند میراث کاشان خورد.

بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد/رنج گل بلبل کشید و حاصلش را باد برد


ناگفته ای از شهر زیر زمینی

هر چه از حضور ما و ادامه فعالیت در این مجموعه می گذرد و به فضاهای جدیدتری دسترسی پیدا می کنیم اسرار و ناگفته هایی از این شهر پر رمز و راز سر از خاک بیرون می آید.

نوش آباد درحاشیه کویر مرکزی ایران با تابستانی بسیار گرم و خشک که دمای هوا تا بالای50درجه در تابستان شدت می یابد ولی در داخل این معماری دست کن زیر زمینی دما از 18درجه بالاتر نمی رود و هوایی بسیار خنک و نسیمی ملایم و سرد می وزد که هر بازدیدکننده ای را به تحیر وا می دارد گویی که اصلاً در کویر حضور ندارد.

12زیر زمین این شهر باستانی حرفهای ناگفته ای دارد که با توسعه و آزادسازی این فضاها در آینده ای نه چندان دور ناگفته هایی را از زندگی مردمان دوران باستان برای آیندگان بازگو خواهد نمود.

این پناهگاه به صورت طبقاتی و از طریق چاهکها و کانالها به هم مرتبط و آنقدر وسیع و گسترده است که تمام جمعیت آن روزگار را در خود جای می داده و سیل برزکی در50سال پیش که نوش آباد را در نوردید این شهر زیر زمینی تمام رسوبات و لایه های سیل را در خود بلعیده.دخیل پیرمرد نابینای نوش آبادی تعریف می کند که 60سال پیش یکی ازراههای ورودی این شهر وارد شدم و بیش از6ساعت را داخل آن گشت زدم و به انتهایش نرسیدم و ساعت 4بعد از ظهر آن روز از آن خارج شدم.ایشان با لمس فضاها به تعریف از آن چه که حس کرده بود برایم بازگو کرد که الان قسمتی از آن را ما شاهد آن هستیم.

بنده که بیش از 7سال است به طور مستمر در این فضاها رفت و آمد می کنم هنوز بعد از گذشت اینهمه زمان برایم تازگی و نشان از هوش و نبوغ مردمان آن روزگاران دارد.

به سقف یکی از اتاقها دقت کردم حفره ها و منفذهایی را دیدم که به صورت ریز و پراکنده در لایه های خاک مشاهده می شود که بعضی مواقع در زمان بارندگی آب از انها به داخل می چکد ولی هیچ ریزش و تهدیدی را برای فضاها ندارد آن هم به لحاظ ترکیب و ناخالصی خاک منطقه از گوگرد و سیلس که محکمی و استحکام زیادی به خاک بخشیده همین منفذها  خود که به سطح زمین راه دارند دریچه های مناسبی برای تامین هوای داخل اتاقها می باشد که با توجه به تو در تو بودن فضاها و نبود راه مستقیم برای انتقال اکسیژن در هیچ نقطه ای احساس کمبود هوا و مشکل تنفسی برای بازدیدکنندگان احساس نمی شود.


خودتان قضاوت کنید

امروز در بین میهمانانی که از شهر زیر زمینی بازدید کردند به چهره ای برخوردم که فکر می کردم یه جایی دیده بودم برای همین کنجاوی کردم از دوستش سوال کردم ایشان بازیگر سینماست ؟خنده ای کرد و گفت نه ایشان........برایم خیلی جالب بود و عکسی یادگاری از ایشان گرفتم قضاوت با شما دوستان

این عکسی است که از این بازدید کننده گرفتم

رضا پهلوی فرزند محمدرضا شاه پهلوی

و این هم عکسی است که در اینترنت جستجو کردم و پیدا کردم