پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

سند ديگری بر ريشه تاريخ کهن نوش آباد

بر گرفته از روزنامه همشهری

گروه شهرستانها: بنای تاریخی موسوم به "شاسوسا" در کاشان شناسایی شد.
   مدیر میراث فرهنگی کاشان به خبرنگار همشهری گفت: این بنا در زمینی به مساحت حدود یک هکتار در شمال کاشان و در حاشیه کویر و ابتدای جاده قدیم کاشان-آران بیدگل در میان مزرعه قدیمی به نام ملا حبیب قرار گرفته و به دلیل قرار داشتن در یک زمین محصور در معرض دید افراد قرار نداشته و تا کنون از چشم محققان پنهان مانده بود. سيف‌الله‌‏‎ امینیان افزود: عمارت شاسوسا به صورت مربع شکل به ارتفاع حدود 10 متر می باشد، این ساختمان که از نظر طرح شباهت بسیاری به معماری دوره ساسانی دارد از خشت خام ساخته شده و نمای خارجی آن خشتی ست، اما در بدنه داخلی دارای دورها و قوسهای جناغی شکل و متناسب با معماری سنتی ست. بعضی از روایات محلی این بنا را متعلق به مقبره پادشاهان ساسانی می داند.
   وی افزود: مرحوم حسین پرتو بیضایی آرانی محقق و دانشمند معروف قرن حاضر کشور در کتاب کاشانه دانش خود، کلمه شاسوسا را شاه سوسا دانسته و آن را ماخوذ از عنوان نام شاه ساسانی می داند و معتقد است که یکی از پادشاهان ساسانی که شهر انوش آباد (شهر فعلی نوش آباد از توابع نوبنیاد آران و بیدگل) را احداث کرده است در این ساختمان که نام قبلی این ناحیه هراسکان بوده دفن شده است. وی گفت: همچنین شاعر معاصر و نامدار کشور سهراب سپهری کاشانی در بعضی از اشعار خود به نام شاسوسا اشاره کرده است تا جایی که نام شاسوسا، عنوان یکی از آثار وی را به خود اختصاص داده است. امینیان اضافه کرد: در اطراف محوطه بنای شاسوسا مقادیر قابل توجهی سفال و قطعات کاشی لعابدار پراکنده است که بعضی از قطعات سفالها بسیار شبیه و نزدیک به سفالها و کاشی های دوره سلجوقی است. مدیر میراث فرهنگی کاشان از کشاورزان و سکنه و مالکین مزرعه ملاحبیب خواست در حفظ و نگهداری از این اثر تاریخی که به احتمال زیاد یکی از بناهای دوره ساسانی ست و از ارزشهای فراوانی برخوردار می باشد این اداره را یاری دهند و از آبیاری اراضی که در کنار بنا واقع شده است خودداری کنند.