پایگاه خبری نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال کاشان با بیش از 12000نفر جمعیت و پیشینه تاریخی 7هزار ساله و بیش از 50 اثرتاریخی و باستانی ارزشمند و مهمترین آن معماری دست کن اعجاب انگیز زیر زمینی میباشد

بازار کساد طالبی کاشان در بازار ميوه و تره بار

هنوز چند روزی از بدست آمدن خربزه گرمک و طالبی و ریش بابا و ۸ خط کاشان و حومه نگذشته که میادین میوه و تره بار به کشاورزان اعلام کردند از ارسال طالبی به قم و تهران خودداری کنند.

حدودا ۴ روزی است که کشاورزان نوش آبادی مثل سایر کشاورزان منطقه مشغول چیدن خربزه و ارسال آن به بازار تهران و قم هستند که به خاطر وفوری این محصول و حجم بالای آن؛میادین میوه و تره بار انباشته شده از این محصول شیرین و آب دار و دلچسب تابستانی و منحصر به فرد این منطقه.

دلیل وفوری این محصول را می توان به خاطر شرایط مساعد جوی اول سال و گرمای شدید و زود هنگام این خطه کویری را جستجو کرد.هر چه هوا گرمتر  می شود این محصول سریعتر رسیده می شود و به بازار عرضه می شود. گرمای این چند روزه به حدی شدت داشته که کشاورزان را غافلگیر و میادین میو ه و تره بار اشباع شده و عرضه بیش از تقاضا شده است.اگر در مدت این دو سه روز آینده محصول به بازار ارسال نشود ضرر سنگینی را کشاورزان متحمل خواهند شد.شرایط این میوه تابستانی طوری است که وقت چیدن آن از بوته زمان رسیدنش از شب تا ساعت ۸ صبح روز بعد است .اگر با این شرایط کشاورز این میوه را از بوته جدا نکند گرمای روز بعد خربزه را آبکی و غیر قابل بارگیری میکند و در بارگیری چنین خربزه ای له می شود.

سال گذشته بر اثر بارندگی کم بوته ها  از بین رفت یا میوه بر بوته خشک یا کرم زده شد ولی هر کسی حاصل خوبی داشت پول خوبی گرفت و هر کیلو خربزه سال گذشته حدودا ۲۷۰تومان و امسال روزهای اول خرید آن ۱۶۰تومان هر کیلو بود.

زیاد بودن و کم بودن محصول نهایتا عده ای ضرر می کنند .به هر حال باید خدا را شاکر باشیم که باران رحمتش را امسال بر ما دریغ نفرمود هر چند این برکت و وفوری نعمت به ضرر کشاورز تمام شد به هر حال پر آبی بهتر است از بی آبی.حتما جای دیگری سود خواهند برد