بحران مالی در شهرداری

پیمانکاران و بستانکاران در این سیسم شهری رو به فزاینده ای گذاشته است.

 در اینجا به دلایل و عواملی که دست به دست هم داده و این بحران ایجاد شده را بررسی و از منظر یک شهروند منتقد که قبلاً هم زنگ این خطر را در مکاتبات و مواضعم به مسئولین و شهروندان اشاره کرده بودم مب پردازم.

بعضی ها مرتبط با بحران های جهانی  و بعضاً تصمیمات و برنامه های در سطح کشوری میدانند ولی بنده معتقدم ریشه هر معضلی از پایین شروع و دامن گیر همه کشور حتی جهان میشود.

سوء مدیریت شهری و الگو برداری برای اداره شهرها و تقلیدهای ناکارآمد و غیر اصولی در سطوح جامعه در زمانی که کشور دچار نقدینگی و سوء مدیریت می شود آنهایی که از این روش تبعیت نموده اند دامنگیرشان میشود و بعضی ها هم در زمان تحویل و تحولات و به دستگیری زمام امور دچار بی برنامگی ها و آشفتگی هایی میشوند که مدیران نالایقی در گظشته برای برون رفت از بهران مقطعی شهر را به حالت بیمار ولی مزمن و با تزریق مسکن به صورت مقطعی نگه می دارند تا تصدی شان و مدت کاریشان به پایان میرسد و این بیمار سراپا ویروس را به گروه بعدی سپرده تا اینکه عفونت عود می کند و تمام سیستم دفاعی شهر را از کار می اندازد.

شهر ما هم دچار چنین چالشی شده است.ابتدا برای اداره امور شهر تامین کننده اعتبارات طرحها را بر پایه آزادسازی زمینها و توافق با کشاورزان و پیش فروش آن به دلالان و واسطه ها فرار داده اند و با پول حاصل از فروش زمین چند سالی را به اجرای طرحهای عمرانی و دست و دلبازی پرداختند .الان که تا حدود زیادی بازار زمین مسکوت مانده سقف بدهی ها بالا رفته و متقاضی برای خرید زمین به حد سفر رسیده و یا دیگر آنقدر زمین در سطح شهر آزاد شده که بازار اشباع شده و شهرداری از این ترفند دیگر چیزی عایدش نمی شود.

همین امر باعث شده تا سندهای مالی سرسام آوری با تاخیر زمانی زیاد روی میز امور مالی انباشته شود و پیمانکاران با مشاهده چنین شرایطی حاضر به ادامه کار نباشند یا برای شروع طرح های جدید پیمانکاری حاظر به تحویل پروژه ای نشود.

تعویق حقوق کارمندان، یکی دیگر از مشکلاتی است که این سیستم به آن روبروست.

قیمت زمین در این شهر که اکثر آن دست دلالان است به نصف رسیده ،شهرکها فاقد امکانات خدماتی است و متقاضیان ساخت مسکن در این محدوده ها حاضر به ساخت مسکن نیستندو مشکلاتی از قبیل نبود آب و برق و گاز برای ساخت و ساز چه رسد برای سکونت و معلوم نیست که کی این امکانات به این شهرکها خدمات رسانی می شود و دلایل متعدد دیگر مردم از سرمایه گذاری روی این زمینها فاصله گرفته اند.

ادامه دارد

/ 3 نظر / 7 بازدید
عموزاده

اگر چشم وهم چشمی ومحل بازی اجازه برنامه ریزی وآینده نگری بدهد مشکلات مالی قابل حل است درضمن ایستگاه شماره 2 عرضه گاز در بلوار شهیذان اربابی - دشت سرکاری - هفته گذشته افتتاح شده است

امیرحسین

درست است اما راه افتادن بازار زمین و مسکن هم مساویست با افزایش قیمتها و ... تغاری بشکند ماستی بریزد جهان گردد به کام کاسه لیسان! [چشمک]

ایران موج

فارغ از آن چه احزاب و گروه هاي سياسي مي خواهند و مي گويند در اين جا مي خواهيم با هم باشيم باهم باشيم براي دعوت و كمك دعوت سيد محمد خاتمي براي كانديداتوري رياست جمهوري و كمك به خودمان كه آينده ي بهتر داشته باشيم خوشحال مي شوم از نظراتتان بهره مند شوم . مي خواهيم اينجا با هم صحبت كنيم و نظرات هم ديگر را محترم بداريم مقاله بخوانيم و براي همديگر نكته هاي را ياداوري كنيم ما را تنها نگذاريد به آينده اميد داريم شما هم ما را اميدوارتر كنيد اين وبلاگ براي وبلاگ نويساني كه در شهرستان هاي كاشان ، آران و بيدگل ، نوش آباد و قمصر ، نياسر ؛ برزك و كلا بچه هاي شهرهاي شمال استان اصفهان كه از كانديداتوري آقاي سيد محمد خاتمي حمايت مي كنند مكاني براي هم انديشي منونم اگر در اين وبلاگ عضو شويد لطفا به دوستان هم اطلاع دهيد Iranmowj.blogfa.com