خبری هم از سایت میراث خبر با این مضمون:گردشگری کاشان و اطراف آن

البته خبر آن چنان جامع و مفید نیست ولی به هر حال هر کس نسبت به اطلاعاتی که داره از خودش خبر در می کنه ولی تاریخ و ارائه اطلاعات تاریخی شده بازیچه دست یه تعداد به اصطلاح خبر نگار  اون هم اگه از سایت میراث خبر  مخصوصا آقای ظهوری باشه به هر حال دستشون درد نکنه که ابراز لطف می کنند .انحراف یا اشتباه در ارائه اطلاعات تاریخی می تواند در معرفی و شناخت نادرست آن منطقه خوانندگان را دچار مشکل نماید.

به هر حال این هم عین خبر:

آران و بيدگل

اين شهر در واقع دو روستاي جدا از هم بودند که با پيوستن به هم يک شهر تبديل شده اند با اين همه اهالي دو روستاي سابق همشهريان خود را به راحتي مي شناسند. اين شهر در 12 (اصلاحیه:۶کیلومتری)کيلومتري شمال غربي کاشان قرار دارد. سکونت در آران (اصلاحیه:و بیدگل)به دوره هاي قبل از اسلام مي رسد. در کتاب تاريخ قم آمده است که آران را آران بن قاسان از فرزندان فريدون بنا کرد.

بدين جهت اين محل قبل از مهاجرت آريايي ها محل سکونت بشر بوده است ولي به دليل موقعيت خاص جغرافيايي از بناهاي عصر باستان اثري در آن باقي نمانده است.(مدیر سایت:باید به خبرگزاری بگویم به ندرت تاریخ کهنی مانند ویگل بیدگل می توان در منطقه مشاهده نمود)

نقاط ديدني
1- امامزاده هلال بن علي که مربوط به عهد صفوي است که تاکنون بارها مرمت شده و اکثر شبهاي جمعه اهالي آران و بيدگل براي زيارت به آن جا مي‌روند.

2- مسجد قاضي که مجموعه اي از بناهاي قرون مختلف اسلامي و در دو طبقه است. طبقه اول مسجد هم سطح خيابان مي باشد و با معماري مساجد عربي و ستون هاي خشتي بسيار ضخيم و طبقه دوم با معماري مساجد 4 ايواني ايراني است و چند شبستان سرپوشيده تابستاني و زمستاني دارد. و به دوران ايلخاني مي‌رسد.

3- امامزاده هادي بناي عصر صفوي است و در دوره هاي بعد تعميرات و اصلاحات انجام شده از زيبايي نما کم کرده است اما نقاشي هاي ديواري در تزئينات داخلي همچنان جالب و ديدني است.

(مسجد نقشینه و سایت ویگل و غیره که از اطلاعات نویسنده خارج بوده)

نوش آباد
در چهار (اصلاحیه:۳کیلومتری)کيلومتري شمال غربي(اصلاحیه:غرب) آران(اصلاحیه:شهر آران و بیدگل) قرار دارد. در کتاب تاريخ قم آمده که اين مکان اقامتگاه انوشيروان پادشاه ساساني بوده و در اصل انوشاباد نام داشته است. باستان شناسان معتقدند که اين محل از جمله مراکز عمده مسکوني فلات ايران بوده است.

با اين حال به دليل موقعيت نامساعد جغرافيايي و مجاورت در کنار کوير مرکزي و در معرض توفان هاي شن روان از يک سو و از سوي ديگر سيلاب هاي مخروب رودهاي دامنه بالا دست، آثار زيادي بر جاي نمانده است.

1- مسجد جامع نوش آباد که ميراث فرهنگي استان اصفهان (اصلاحیه:کل اعتبارات چند سال گذشته که بالغ بر بیش از ۴۰ میلیون تومان بود از سازمان میراث فرهنگی کشور تامین شد)مبلغي را جهت بازسازي آن اختصاص داده است.

2- قلعه سي زان که ضخامت ديوار آن نزديک به ده(اصلاحیه:۶متر) متر است و از جمله استحکامات دفاعي شهر به حساب مي آمده است. اين قلعه 9 (اصلاحیه:۸برج)برج ديده باني دارد و در آثار ملي کشور به ثبت رسيده است. با اين حال از آن جا که اين قلعه 10 هزار مترمربع(اصلاحیه:۱۱۸۵۵مترمربع) مساحت دارد امروزه به عنوان زمين فوتبال از آن استفاده مي کنند.

از ديگر ديدني‌هاي شهر:
3- قلعه خشتي فرزين(اصلاحیه:فرزین نه سی زان) 
4- پل تاريخي اسحاق آباد
5- خانه تاريخي شترخان 1500 مترمربع مساحت و 400 مترمربع زيربنا دارد و به دوره قاجاريه مي‌رسد.
6- بقعه رقيه بانو و شاهزاده ابراهيم(رقیه خاتون)

7- آب انبار چاله سي

8- زيارتگاه فيض آباد در دشت کوير شامل بقعه ايوان و صحن و رواق هاي زيبا و در پس آن اتاق‌هايي مخصوص زائران است و به ثبت آثار ملي رسيده است. اين بنا توسط آقاصدرا از خاندان بنايي ساخته شده و بسياري از بناهاي موجود در نوش آباد توسط اين خاندان ساخته و يا با دقت و مهارت بسيار بازسازي شده است.

9- قنات هاي نوش آباد به طوري که در حدود 15 کيلومتري شمال نوش آباد حدود 20 رشته قنات(اصلاحیه:۳۳رشته قنات) به موازات هم به پيش مي روند که صحنه بي نظيري را به وجود مي آورد.

10- شهر زيرزمين اوئي(اصلاحیه:شهر زیر زمینی)
اين شهر زيرزميني در سال 1383(اصلاحیه:سال ۱۳۸۱) در پي فعاليت هاي عمراني يکي از سکنه نوش آباد کشف شد. به طوري که سکنه به دنبال حفاري چاه فاضلاب به دالان هايي برخوردند(اصلاحیه:سال ۶۰در چاه منزلمان ثیدا شد سال۸۱ آماده بازدید نمودم) که به طور دقيق شناسايي نشده بود به اين دليل مردم و شهرداري نوش آباد با پيگيري از مسئولان ميراث فرهنگي خواستند تا کاووش هاي را در اين دالان ها آغاز کنند.
به دنبال اين مسئله اهالي شروع به حفاري در زير خانه هاي خود کردند با اعتقاد به اين که چون در ملک شخصي خودشان اين کار صورت مي گيرد لذا منع قانوني ندارد و به اين ترتيب خساراتي را به اين شهر وارد کردند از طرف ديگر فاضلاب نوش آباد در طي سال ها به درون چاه هاي اين شهر زيرزميني راه پيدا و قسمت هايي از آن را تخريب و هواي شهر را مسموم ساخت که مسئولان ميراث فرهنگي با جديت با هر دو مورد برخورد کردند.(شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه)  
شهر زيرزميني نوش آباد شهري 3 طبقه است و کاملا دست ساز که طبقه اول آن در عمق 3 متري و طبقه سوم در عمق 16 متري از سطح زمين ساخته شده است و ارتفاع هر طبقه حدود 180 سانتي متر است. حدس باستان شناسان بر اين است که اين شهر تا 15 هزار متر مربع وسعت داشته باشد. در اين شهر زيرزميني اتاق هايي با ابعاد مختلف ساخته شده که بعضي داراي سکو هم هستند و راهروهايي باريک آنها را به هم وصل مي کند. راه ارتباطي طبقات چاه هاي عميقي است که علاوه بر آن تهويه هوا را هم انجام مي دهد. اما بعضي چاه هاي ارتباطي انحرافي است و راه به جايي ندارد.

اتاق‌ها داراي سرويس بهداشتي(21.gifمثل جکوزی سونا توالت فرنگی) است و هر اطاق پايه شمع و مشعل در کنار ديوار دارد.
به نظر مي رسد اين شهر  در دوران حمله مغول بسيار مورد استفاده قرار مي گرفته است و حتي تا اواخر دوره قاجار هم ادامه يافته است.

در اين دوران مردم نوش آباد از دست راهزاني به نام نايب حسين مدت ها در اين شهر زندگي مي‌کردند و گاهي هم از گرسنگي در همان جا مي‌مردند.

نايب حسين بعد از کشتارهاي فراواني که در نوش آباد انجام داد با نيرنگ دربار قاجار به تهران فراخوانده مي شود و پس از دستگيري در يکي از ميادين تهران به دار آويخته مي گردد. مرگ وي سبب مي شود تا مردم نوش آباد به تدريج شهر زيرزميني را فراموش کنند.

/ 2 نظر / 4 بازدید

با تشکر از ياد آوری به موقعتان سيد معلوم ميشه که همه مطالب را به دقت مطالعه می کنی باز هم ممنون از لطفتان