حضور خبرنگاران در کویر نوش آباد

واگذاری زمینهایی که در بین ٣رشته قنات باستانی نوش آباد و در مجاور قلعه زیبای فخر آباد در قلب کویر نوش آباد توسط فرمانداری شهرستان صورت گرفته و هیچ استعلامی از سازمان میراث فرهنگی و محیط زیست صورت نپذیرفته آینده این کویر بکر و زیبا را به مخاطره انداخته است.

در قراردادی که انجام شده متقاضیان باید به راه اندازی کارگاههای صنعتی و اتوماتیک اقدام می کردند ولی متاسفانه با ساخت کوره هایی به شیوه سنتی و سالنی که دوگانه سوز با سوخت نفت کوره و گاز کار می کند می تواند آلاینده های آن برای گیاهان و حیوانان کویر خطرناک و هوای پاک کویر را آلوده نماید.

واگذاری ها هم در حد ۵هکتار بوده که متقاضیان اقدام به تصرف زمینهایی بالغ بر ٣٠هکتار نموده اند و هیچ نظارتی در این کار نیست.

حتی ساخت اولین سوله کارگاه تولید آجر به شعاع ١٠٠٠متری قلعه فخر آباد منظر هوایی قلعه را شکسته و دیگر متقاضیان تا محدوده حریم درجه یک قلعه و  آسیاب این مجموعه را اقدام به مرز بندی و خاکریزی نموده اند.

گودبرداری در عمق زیاد در حاشیه رشته قناتها از دیگر آسیبهایی است که به رشته قناتهای باستانی این منطقه وارد نموده است.

از سفالهای موجود در سطح زمین اطراف که برای احداث کوره ها اختصاص داده شده احتمال زیاد محوطه های باستانی ناشناخته ای در اطراف قلعه وجود دارد که خود می تواند فاجعه دیگری باشدکه شایسته است سازمان میراث فرهنگی با اعزام کارشناسانی به گمانه زنی و شناسایی و نجات این محوطه ها اقدام و برای جلوگیری از تخریب بیش از حد این منطقه وارد عمل شود .

ناگفته نماید در حاشیه جاده فیض آباد نیز در گذشته منابع طبیعی وجهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل اقدام به واگذاری اراضی ملی حاشیه جاده برای ساخت مرغداری نموده که یکی از این مرغداری ها روبروی قلعه زیبای شجاع آباد می باشد که هم مشکل زیست محیطی را در بر دارد هم منظر هوایی و حریم این بنا را مخدوش نموده است.

 واگذاری زمین در محدوده قلعه تاریخی فخر آباد برای احداث کارگاههای تولید آجر و جانمایی کوره های آجرپزی جاده قدیم آران و بیدگل صورت پذیرفته منظر هوایی قلعه فخر آباد را تهدید و برداشت خاک در عمق زیاد در اطراف قناتها منجر به نابودی آنها گردیده و آلاینده های زیست محیطی حاصل از سوخت نفت کوره در سالنهای این کوره ها و تولید گازهای سمی و خطرناک هوای پاک کویر و گیاهان و جانوران نادر کوریری را در معرض خطر جدی قرار داده است.

لازم به ذکر است که صورتجلسه ای که فی مابین فرمانداری و متقاضی تنظیم گردیده شد به این نکته اشاره شده که متقاضیان باید کارگاههای صنعتی احداث کنند ولی عکس این کار اتفاق افتاده است.

سوله ای با ارتفاع بیش از١٠متر در اطراف قلعه فخر آباد منظر هوایی این قلعه که یکی از زیباترین کاروانسراهای منطقه می باشد را از بین برده و در حریم قلعه هم فرمانداری شهرستان به تحویل زمین جهت احداث سوله تولید آجر به صورت اجاره در اختیار متقاضیان گذاشته است.

هر گونه اقدامی با این شرایط مستلزم کاری کارشناسی و اولویت اول در منطقه توسعه گردشگری و حفظ تاریخ کهن این شهر کهن می باشد.

انجمن فعالان توسعه گردشگری شهر نوش آباد و انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهر با مکاتبه به مراجع ذیصلاح خواستار توقف ادامه روند ساخت و ساز این صنعت خطرناک در کویر بکر نوش آباد شده اند.                                                                                       شایان ذکر است که در دور سفرهای استانی رئیس جمهور منطقه نوش آباد شامل بناهای تاریخی در سطح شهر و قلعه ها و محوطه ها و سایتهای تاریخی و باستانی وجاذبه های طبیعی وگردشگری را شامل می شود را به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام و جزءمصوبات این سفر می باشد.

به محض انتشار خبر خبرنگاران اعزامی در منطقه در این خصوص عین خبر در این وبلاگ منتشر خواهد شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید