خبری از سايت بازتاب (چین کاشان را کپی کرد)

در حاشیه سخنی از مدیر وبلاگ(از هر دست که دادی از همون دست گرفتی.زمانی که تاریخ شهر ما را کاشانی ها با بی توجهیشان نادیده گرفتند.آب سیاه را به سمت ما روانه کردند.راه مدخل شهر را به رویمان بستند.هزار و یک مشکل برای ضعیف نگه داشتن ما ایجاد کردند باید منتظر چنین روزهایی باشند و منتظر بد تر از اینها)

اين قالي‌ها در سراسر جهان با عنوان«قالي كاشان» عرضه مي‌شوند، بي‌آنكه خريداران بدانند منظور كاشان جديد واقع در چين است، نه كاشان ايران.

۴ تير ۱۳۸۶ - بعد از ظهر ۱۴:۳۶تعداد بازديد: 123كد خبر: ۶۹۹۸۲

با احداث شهري به نام كاشان در چين و بافت و صادرات فرش‌هايي با مشخصات و ويژگي فرش كاشان ايران تهديد تازه‌اي براي ميراث معنوي ايران شكل گرفته است.

به نوشته همشهری آن‌لاین،«كاشان چين» شهري است ويژه بافت، فروش و عرضه قالي‌هايي با طرح هاي ايراني.

اين قالي‌ها در سراسر جهان با عنوان«قالي كاشان» عرضه مي‌شوند، بي‌آنكه خريداران بدانند منظور كاشان جديد واقع در چين است، نه كاشان ايران.

چيني‌ها همچنين قصد دارند شهرهايي با عنوان اصفهان، يزد، تبريز و كرمان نيز تأسيس كنند. هدف آنها در اين باره تسخير كامل بازار فرش جهان است.

رئيس موزه فرش ايران در اين باره افزود: كشور چين با استفاده از موتيف‌هاي فرش كاشان و حتي ديگر شهرهاي ايران هم‌اكنون توانسته است سهم زيادي از بازار فرش جهان را به خود اختصاص دهد و تهديدي جدي براي ميراث معنوي ايران به وجود آورد.

پرويز اسكندر خرمي‌با اشاره به اينكه در اين مسير تنها كشور چين نيست بلكه كشورهايي چون بنگلادش، پاكستان و حتي هند هم با بهره‌گيري از امكانات تكنولوژيك به رقيبان جدي فرش ايراني تبديل شده‌اند،‌ گفت: بافت اين فرش‌ها به اندازه‌اي دقيق و نزديك به فرش‌هاي ايراني است كه بر اساس نظر بسياري از كارشناسان نوع گره اين فرش‌ها به گره ايراني نزديك است.

وي بر ثبت ميراث معنوي ايران در سازمان‌هاي معتبر جهاني تاكيد كرد و اظهار داشت: مسئولان بايد با جديت اين موضوع را دنبال كنند وگرنه با اقدام كشورهايي مانند چين كه شهري با نام شهر كاشان و به منظور موفقيت در عرصه اقتصادي احداث مي‌كند در آينده جايي براي صنايع دستي ايراني وجود نخواهد داشت.

اسكندرپور خرمي در پايان با اشاره به اينكه ايرانيان هيچگاه وارد اين روند اقتصادي كه محصولات باكيفيت نامطلوب ارائه دهند نشده‌اندگفت: با وجود آنكه فرش ايراني جايگاه خود را در عرصه جهاني حفظ كرده است اما روند نزولي صادرات اين محصول در آينده محسوس تر خواهد بود.

اين در حالي است كه با انتشار آمار رسمي‌بازرگاني دولت از سوي گمرك جمهوري اسلامي، حجم صادرات غيرنفتي با كاهش 26 درصدي روبه‌رو شده و تراز بازرگاني كشور رشد منفي41 درصدي داشته است.

فرش ايراني نيز به عنوان يكي از كالاهاي ارزشمند در صادرات روندي نزولي داشته و با كاهش تقاضاي جهاني در پي توليدات چيني اين محصول رو به رشد بوده است.

متاسفانه فرش ايران هنوز متولي مشخصي ندارد و با وجود آنكه فرشهاي توليدي چين و هند و بنگلادش سال‌هاست فرش‌هاي ايراني را تهديد مي‌كند اما اقدام خاصي از سوي سازمان‌هاي ذيربط صورت نگرفته است و تا هنگامي‌كه فرش‌هاي ايراني در سازمان بين‌المللي حقوق مالكيت معنوي جهاني به ثبت نرسد متاسفانه رقيبان كم توان اما پر هياهو عرصه را بر فرش ايراني تنگ خواهند كرد.

/ 2 نظر / 4 بازدید
مدير سايت نوش آباد

سيد جان ممنون که به ما سر ميزنی و با نظرات سازنده ات ما را تنها نمی گذاری

سيد اميرحسين

تکذيب خبر تاسيس شهر کاشان در چين را در اين لينک بخوانيد: http://www.chtn.ir/newsShow.aspx?ID=15418