برپایی مناسبتهای مذهبی ایام محرم در نوش آباد کاشان

تا اربعین امام حسین(ع) ادامه دارد گسترده گی و وسعت زیاد برنامه ها در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه های بالایی که از طریق کمک های مردمی تامین می شود بر پا می شود.

از دیگر خصوصیات مهم این مراسم تحقیق و تفحص و استناد به روایات و مدارک مستند و معتبر تاریخی توسط روحانیون و فرهنگیان و کارشناسان به مسائل مذهبی است به گونه ای که هر برنامه به نوع خود واقیتهایی را از مصائب ال الله در چشم و دل  هر بیننده و عزاداری تداعی می بخشد.در حالی که قبل از این ما قیام عاشورا را شاید به گونه ای دیگر با توجه به سخنان مداحان و واعظین منبری و تخیلات و تراوشات ذهنی خود تصور می کردیم ولی با دیدن این گونه صحنه ها که به شبیه ورود کاروان امام حسین(ع)به کربلا ،شبیه مدینه النبی و شبیه لشکر ابن سعد و شبیه مراسم خیمه سوزانی و شبیه به خاکسپاری شهداء کربلا و دیگر حوادث مهم تاریخی دهه عاشورا که هر کدام در روز خاص و با به تصویر کشاندن شبیه واقیعات اتفافات پیش آمده در آن روزهای مهم در چند مکان مختلف در سطح شهر نوش آباد برگزار می شود تا شناخت ما را نسبت به قیام عاشورا بازتر نماید.

برنامه هایی سمبلیک و نمادین و سنتی با ریشه تاریخی چندین دهه مانند کتل و چاووش خوانی ،کشته برداری ،زنجیر زنی،طوق برداری،تعزیه خوانی و...از دیگر جاذبه های مذهبی در طول دهه محرم است که توسط هیئات مذهبی اجرا می شود.

بر ما شیعیان آل علی (ع) است که هر سال با شکوه تر و روشن تر از سالهای قبل اتفاقات و حقایق مهم تاریخ اسلام رابه جهانیان معرفی کنیم  تا جلوی بدعت و انحراف و خرافه پرستی ها گرفته شود و چشم جهانیان به رسالت قیام امام حسین (ع)که همه زندگی اش را در این راه فدا نمود آن گونه که بوده بازگو شود و اتفاقات مهم انحرافی همچون خواندن مرثیه در سوگ شهادت امام حسین(ع)برگرفته از اشعارو ترانه های موهون غربی و استفاده از آلات و موسیقی مبتذل برای جلوه گری و جلب توجه جوانان و انحراف عقاید شیعی  و به هدف کمرنگ کردن مظلومیت و ضربه زدن به حرکت انقلابی امام حسین (ع)صورت می گیرد با برنامه ریزی های دقیق و مستند به پر کردن خلع فرهنگی ایجاد شده بپردازیم.

برپایی نمایشگاههای عکس و ماکت های صحنه های عاشورا و تمثال های نمادین این واقعه مهم تاریخی که بازگو کننده شقاوت ظالمان ومظلومیت اهلبیت عصمت و طهارت(ع)است از دیگر برنامه های هیئات مذهبی نوش آباد  است که در وسعت و گستردگی زیادی برای بازدید عموم دایر می شود و مورد استقبال و توجه عزاداران قرار می گیرد.

بیش از ٢٠هزار نفر عزادار از سراسر کشور برای حضور در این مراسم های مذهبی در روزهای ٢محرم،هشتم محرم،روز عاشورا،روز ١١محرم،روز ١٢محرم و روز اربعین از دیگر موارد قابل توجه در این ایام حزن و اندوه است.

پذیرایی چندین هزار نفری در پایان این مراسم ها با حلیم معروف نوش ابادبالغ بر ٢٠دیگ بزرگ که به اسم آش امام حسین(ع) مزین گردیده و به صورت کاملا سنتی و با شیوه ای خاص تدارک دیده می شودو بین عاشقان اهل البیت(ع)توزیع میشود.

 آذین بندی خیابانها با بیرق های مشکی در جای جای شهر نوش آباد دیده می شود که جلوه خاصی به نمای شهر می بخشد.

/ 1 نظر / 8 بازدید
قبیله سبز

درود بر برادر ارجمندم آقای میرزاجانی من یکسال از نزدیک در روز عاشورای حسینی مراسم تعزیه نوش آباد را دیده ام الحق نوش آبادی ها در باز آفرینی ظهر عاشورا نابغه اند. مانند آن مراسم را در هیچ جای کشور ندیده ام . برای شما نیز در معرفی فرهنگ عاشورا و حسین(ع) آرزوی موفقیت می کنم.از خالق هستی می خواهم بهترینها را در صحف اعمالت بنگارد.[گل]