خانه نقلی و موزه مس کاشان دو حرکت عظیم فرهنگی

خانه نقلی در بافت قدیم و در حاشیه مسجد آقا بزرگ کاشان که با همت دوست عزیزم آقای مهندس اکبر رضوانیان و خانواده اش با طراحی سنتی و بومی راه اندازی و مخصوص اسکان و پذیرایی از مهمانانی است که برای رهایی از زندگی مدرن شهری خسته و به این منزل کوچک ولی آرام بخش پناه آورده و شبی را در این مکان با زندگی سنتی و غذاهای بومی به صبح می رسانند.

و دیگر حرکتی که توسط جناب اقای مسعودی از اعضای جمعیت سبز کویر حاصل ١٠سال پیگیری و جمع آوری وسایل و ظروف مسی که تبدیل به یک موزه پربار و در خانه تاریخی علوی کاشان بر پا گردیده چشم هر بیننده ای را متحیر می کند.

(شناساندن هنر مس و صنعت مسگری به نسل جوان ، حفاظت از تمدن اصیل ، یادآوری زندگی ساده و سالم در قدیم الایام از مهمترین اهدافی بود تا برای اولین بار در شهرستان کاشان نمایشگاه مس  با عنوان "روزی روزگاری " با تلاش سید اصغر مسعودی علوی در خانه تاریخی عباسیان این شهرستان برپا شود .
در این نمایشگاه که تاپایان خردادماه ( فصل گل و گلاب) ادامه خواهد داشت بیش از یکصد قطعه اختصاصا" از جنس مس و بعضا" برنج و چدن مربوط به دوره صفویه ، قاجاریه و پهلوی شامل ، آفتابه ، لگن ، پی سوز ، روغن سوز ، کاسه و بشقاب ، مجمعه ، سینی های بزرگ ، گرمافون ، سماورزغالی ، تاس ، مشربه ، رادیو ، اتو و ... در معرض دید علاقمندان قرارگرفته است)برگرفته از سایت پورتال خبری کاشان 

/ 0 نظر / 76 بازدید