ناگفته ای از شهر زیر زمینی

هر چه از حضور ما و ادامه فعالیت در این مجموعه می گذرد و به فضاهای جدیدتری دسترسی پیدا می کنیم اسرار و ناگفته هایی از این شهر پر رمز و راز سر از خاک بیرون می آید.

نوش آباد درحاشیه کویر مرکزی ایران با تابستانی بسیار گرم و خشک که دمای هوا تا بالای50درجه در تابستان شدت می یابد ولی در داخل این معماری دست کن زیر زمینی دما از 18درجه بالاتر نمی رود و هوایی بسیار خنک و نسیمی ملایم و سرد می وزد که هر بازدیدکننده ای را به تحیر وا می دارد گویی که اصلاً در کویر حضور ندارد.

12زیر زمین این شهر باستانی حرفهای ناگفته ای دارد که با توسعه و آزادسازی این فضاها در آینده ای نه چندان دور ناگفته هایی را از زندگی مردمان دوران باستان برای آیندگان بازگو خواهد نمود.

این پناهگاه به صورت طبقاتی و از طریق چاهکها و کانالها به هم مرتبط و آنقدر وسیع و گسترده است که تمام جمعیت آن روزگار را در خود جای می داده و سیل برزکی در50سال پیش که نوش آباد را در نوردید این شهر زیر زمینی تمام رسوبات و لایه های سیل را در خود بلعیده.دخیل پیرمرد نابینای نوش آبادی تعریف می کند که 60سال پیش یکی ازراههای ورودی این شهر وارد شدم و بیش از6ساعت را داخل آن گشت زدم و به انتهایش نرسیدم و ساعت 4بعد از ظهر آن روز از آن خارج شدم.ایشان با لمس فضاها به تعریف از آن چه که حس کرده بود برایم بازگو کرد که الان قسمتی از آن را ما شاهد آن هستیم.

بنده که بیش از 7سال است به طور مستمر در این فضاها رفت و آمد می کنم هنوز بعد از گذشت اینهمه زمان برایم تازگی و نشان از هوش و نبوغ مردمان آن روزگاران دارد.

به سقف یکی از اتاقها دقت کردم حفره ها و منفذهایی را دیدم که به صورت ریز و پراکنده در لایه های خاک مشاهده می شود که بعضی مواقع در زمان بارندگی آب از انها به داخل می چکد ولی هیچ ریزش و تهدیدی را برای فضاها ندارد آن هم به لحاظ ترکیب و ناخالصی خاک منطقه از گوگرد و سیلس که محکمی و استحکام زیادی به خاک بخشیده همین منفذها  خود که به سطح زمین راه دارند دریچه های مناسبی برای تامین هوای داخل اتاقها می باشد که با توجه به تو در تو بودن فضاها و نبود راه مستقیم برای انتقال اکسیژن در هیچ نقطه ای احساس کمبود هوا و مشکل تنفسی برای بازدیدکنندگان احساس نمی شود.

/ 3 نظر / 13 بازدید
یوسف پور

با حضورتون سر افرازم کردید.از خوندن این مطلب اخیرتون لذت بردم اما یه چیزش کمه.ای کاش عکسی از این بنا تو وب میذاشتید.

مجید

خیلی زیبا بود. واجب شد یه سر بیایم نوش آباد.[لبخند]. البته عکس ها رو از لینکی که داده بودید دیدم. http://www.pbase.com/k_amj/noushabad

یانیک

سلام، با آرزوی بهترین ها برای شما[گل]