سفری به چهار محال و بختیاری

با در اختیار گذاشتن خودرو و راننده ٢روز را برای تصویر برداری و مستند نگاری از کوچ، مراسم شب یلدا و زندگی عشایر و جاذبه های طبیعی در دامنه های زیبای زرد کوه بختیاری سپری نمودیم که خاطرات زیبایی را برایمان به همراه داشت.

روز دوشنبه صبح ساعت۵:۳۰از کاشان به سمت شهر کرد حرکت کردیم که ساعت ١٠:٣٠وارد شهر کرد شدیم.ساعت ١٢:٣٠وارد شهر فارسان و جهت استقرار وارد مهمانسرای اداره میراث فرهنگی فارسان شدیم .

پس از صرف ناهار برای بازدید از محل فیلم برداری با بچه های مستند ساز موسسه فیلم سازی و مستند نگاری جلوه های ماندگار به سمت روستای شهریاری و شب را به محل استقرار و مهمانسرا برگشتیم.در طول مسیر از حرکت کوچ عشایر که با دام های خود به سمت خوزستان و در حال کوچ پائیزه بودند گزارشی تهیه نمودیم.

عشایر چهار محال بختیاری از اوایل پاییز تا اواخر آبان ماه شروع به کوچ نموده و تا اردیبهشت ماه سال آینده در استان خوزستان و مسجد سلمان مستقر می شوند.

مدت کوچ پاییزه از کوهرنگ تا خوزستان١٧روز پیاده و مسیر برگشت به خاطر سرسبزی دامنه ها و چرای دامها در طول مسیر مدت ١ماه طول می کشد.

در هر دره ای که بنگری رودی با آب زلال که از کوهها و یخچالهای زرد کوه بختیاری سرازیر است چشم انداز زیبایی را به دشت و کوه و صحرا می اندازد که در کنار این رودهای خروشان سرسبزی و درختان سر به فلک کشیده ای قامت بر افراشته اند.

لبنیات خوراک اصلی و بومی این مردمان سخت کوش می باشد.در هر سیاه چادری سه پایه ای که مشک بر ةن آویزان است و در کنار آن زن عشایری مشغول مشک زدن می باشد.

فنون شکار و تیر اندازی و اسب سواری را بزرگتر های ایل به جوانان آموزش می دهند تا در مواقع خطر بتوانند از خود دفاع کنند.

عشایر؛گوسفندان و احشام خود را با مهر آهنین داغی میزنند و نام صاحب مال بر گردن یا صورت یک یک احشام به صورت داغی حک می شود.

  

  

  

  

/ 1 نظر / 7 بازدید
حسین.بیدگلی

سلام از مطا لب شما استفاده کردم بید گلی[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][چشمک]