رونق گردشگری بومی برگ برنده‌ی گردشگری ایران است

منبع خبر: وب سایت آقای آرش نور آقایی شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۸

ایجاد شبکه‌ی گردشگری بومی ایران، ابتکار برخی از علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران است که به آرامی و بدون جنجال در پی آن هستند که ایده‌ی بزرگ خود را عملی کنند.
گردشگری بومی یکی از ویژ‌گی‌های گردشگری ایران است که نه تنها گاهی از اوقات خصوصیات گردشگری روستایی و حتی عشایری را در خود دارد، بلکه ابعاد مختلف فرهنگ ایرانی را در دل خانه‌های ایرانی به نمایش می‌گذارد.
تصور کنید که چند گردشگر خارجی به همراه بسیاری از گردشگران ایرانی، در حیاط خانه‌ای در دل کویر، در وقت شب و زیر آسمان پرستاره نشسته‌اند و به گپ و گفت مشغولند و عرق بیدمشک می‌نوشند و کشک بادمجان می‌خورند. تصور کنید که گردشگران در شب‌های زمستان در اتاقی زیر کرسی جمع می‌شوند و تنقلاتشان را میل می‌کنند و با هم گفتگو می‌کنند….
این اتفاق و اتفاقاتی نظیر آن اصلا دور از ذهن نیستند. در واقع چندی است که در برخی از نقاط کشورمان به همت برخی از علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران، شبکه‌ای از گردشگری بومی رونق گرفته است. این افراد در اندیشه‌ی گونه‌ای از گردشگری هستند که نه تنها با گردشگری پایدار همسو است بلکه هدفشان این است که گردشگران را با عمق فرهنگ ایرانی آشنا سازند.
هدف نهایی در شبکه‌ی گردشگری بومی این است که، اقامت در مکان‌هایی صورت گیرد که معماری‌اش با محیط سازگار است، نوشیدنی‌ها و خوردنی‌ها، سنتی و محلی باشند، صنایع دستی همان مکان‌ها معرفی ‌شوند و به فروش برسند، بازدید‌ها به طریق بومی (شتر سواری، دوچرخه سواری، خر سواری، پیاده‌روی …) صورت گیرند و حتی بازی‌های محلی و سنتی با حضور گردشگران اجرا ‌شوند.
در زیر به معرفی برخی از مکان‌هایی که جزو شبکه گردشگری بومی ایران هستند، می‌پردازیم: مهمانسرای آتشونی در روستای گرمه استان اصفهان، خونه‌ی نقلی در بافت تاریخی شهر کاشان، خونه‌ی گلی در روستای چلاسر تنکابن، خانه‌ی دست‌کند در روستای میمند کرمان، خونه‌ی تاج‌زاد و قلعه‌ی خیرآباد در روستای قهی استان اصفهان، کلبه‌ی بی‌ستاره در قاسم آباد رامسر، خانه‌ی محلی در روستای اسلامیه استان یزد، چادر عشایری در سمیرم اصفهان.
البته به غیر از این‌ مکان‌هایی که ذکر شد، در برخی دیگر از نقاط ایران همچون جزیره هنگام، روستای اورامان تخت و روستای هجیج در منطقه اورامانات و برخی از نقاط استان یزد،‌ فعالیت‌هایی به چشم می‌خورد که حاکی از رونق گردشگری بومی است.
در ضمن، برخی از اصناف نیز به منظور رونق گردشگری بومی فعالیت می‌کنند. آن‌ها با تولید پوشاک سنتی، پخت نان محلی، فروش داروهای گیاهی و … در فکر رونق بیش‌تر گردشگری بومی هستند.

آرش نورآقایی

/ 0 نظر / 27 بازدید