اجرای مراسم نمادین شبیه ورود کاروان امام حسین(ع)،روز دوم محرم درعلقمه نوش آباد

روز دوم محرم مصادف است با ورود کاروان امام حسین(ع)به دشت کربلا و حضور لشکریان حرابن یزید ریاحی بر سرراه کاروان امام حسین(ع) ونهایتاً جلوگیری از ادامه مسیر و توقف کاروان اباعبدالله در این دشت پر بلا و وقوع حادثه تاریخی عاشورا

  

جهت تماشای تصاویر مراسم امروز می توانید در قسمت( آلبوم تصاویر)در ستون سمت چپ وبلاگ قرار دارد و با موضوع دوم محرم ٨٧نامگذاری شده است مراجعه نمایید

به همین مناسبت جهت زنده نگه داشتن این واقعه مهم تاریخی هیئت حضرت ابوالفضل(ع) نوش آباد کاشان همه ساله این حرکت نمادین را به شکل سنتی و با حضور خیل عزاداران حسینی در محلی موسوم به علقمه بر پا می کند.

برنامه از ساعت 2بعد از ظهر امروز روز دوم محرم شروع و تا ساعت 4:30دقیقه بعد از ظهر به پایان رسید.

در ابتدا کاروانی مشتمل بر تعدادزیادی شتر با محملهایی بر روی آنها که کودکان وزنان و بار و آذوغهکاروانیان را حمل می کنند ودر پی آن افرادی نمادین از72تن که بر اسبان سواراز پس قافله حرکت می کردند و دسته عزادار سینه زنان در انتها قافله را از مرکز هیئت تا محل برپایی مراسم که در ضلع جنوبی گلزار شهداء و امازاده محمد(ع)شهرقرار داردو موسم به علقمه می باشد،مشایعت نموده و پس از ورود قافله در این محل و استقرارعزاداران در اطراف جایگاه مراسم تعزیه خوانی و نوحه سرایی و شرح واقعه به صورت مداحی توسط مداح هئیت آقای محمد مسلمی زاده آغاز که پس از مدتی با ورود سواره نظامان لشکر حر ابن یزید ریاحی و محاصره کاروان امام حسین (ع)و جلوگیری از ادامه حرکت ورجز خوانی ،امام حسین(ع)دستوربرپایی چادرو خیمه ها را در محلی که به نام نینوا می باشد می دهد که در همین جا شروع حادثه تاریخی و خونین کربلا شکل می گیرد.

در پایان مراسم تدارکات هیئت,عزاداران را با حلیم گرم و سنتی خواص نوش آباد پذیرایی نمودند.

حلیمی که معروف است به آش امام حسین(ع) و با روشی کاملاً سنتی پخته و آماده می شود.

دیگهای بزرگی  که تعدادشان بالغ بر٨عدد می باشد برای پذیرایی جمعیتی بالغ بر ۵٠٠٠نفر عزادارتدارک دیده شده بود.

همین پذیرایی در روز ١٢محرم مراسمی سنتی شبیه خاکسپاری شهداءکربلابالغ بر ٢٠دیگ حلیم که همه توسط بانیان خیر که قبل از محرم هزینه آن را متقبل شده اند و برای بیش از ١٠٠٠٠عزادرانی که از اقصی نقاط ایران برای حضور دراین مجلس باشکوه عزا وارد نوش آباد می شوند تدارک و پذیرایی می شوند.

لازم به ذکر است در نوش آباد همه ساله در طول دهه محرم مراسم های نمادین و سنتی و تاریخی باشکوهی از جمله روز ٢ محرم،٨محرم،روز عاشورا,روز ١١محرم,روز دوازدهم محرم,مراسم خیل عرب, کتل,طوق برداری,زنجیر زنی و سینه زنی با شکوه هر چه تمام و با حضورخیل عظیم عزادران در سوگ سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)و علمدار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع)و٧٢تن از یاران با وفایش در شهر تاریخی و مذهبی نوش آباد برگزار می شود.

شهر نوش آباد١٢هزار نفر جمعیت و با پیشینه تاریخی ٧هزار ساله در٨کیلومتری شمال شهر کاشان واقع می باشد.

/ 3 نظر / 11 بازدید
سالار

سلام و درود به تو دوست عزیز هیچ فکر میکردی به این زودی سایتت بازدید کننده داشته باشه ولی من اومدم و دلم می خواد دوستامم بیان اگر لطف کنی لینک منو تو سایتت بزاری بهت قول میدم زود لینکتو به سایتم اضافه کنم حالا اگر لطف کنی ممنون میشم http://linkche.persianblog.ir لینک بازی حسین جان منتظرما راستی نظرتم در مورد سایت ما بگو در ضمن اگه همراه ایمیل آدرس سایتت رو هم برام بزاری ممنون میشم

احمد رضايي كا شان بزرگ

با سلام احتراما .از عكسهاي شما بزرگواران هيئتي با نام مبارك علمدار كربلاي معلي استفاده نمو دم حلال كنيد . هم چنين پيوند لينك نيز انجام شد .اميد انكه نام كا شان بزرگ را در سايت شمال نيز مشاهده نما يم .احمد رضا يي راه اهن كا شان . توكلت علي ا ل..... .