خاطرات تلخ یک روز برفی

تاخیر زیاد مواجه شده خانواده را با خودروی عبوری و آژانس به سمت اصفهان منتقل می کند.

خود در سرمای شدید و زیر بارش برف کنار خودروی واژگون شده چند ساعتی منتظر امداد جاده ای و راه و ترابری می ماند.تماسهای زیادی به امدادرسانان می گیرد ولی هیچ تاثیری نمی گذارد.به ١١٠تماس می گیرد که وسیله ام در دره؛ خودم هم زیر بارش برف قرار دارم جانم را دریابم و از مالم بگذرم یا برای نجات و حفظ مالم جانم را از دست بدهم.اعلام می کنند راهها بسته و هیچ کمکی دست ما نیست.پلیس راه هم برای تهیه کروکی خود را وارد جاده نمی کند.نیرو های انتظامی و کلانتری جوشقان و قهرود هم حاضر به سر صحنه نمی شوند.راه وترابری هم به ایشان اعلام می کند منتظر باشد تا کمک بفرستند.

انتظار نتیجه نمی دهد وبعد از ظهر خود را به روستای قهرود می رساند و در منزل یکی از ساکنین مهمانواز قهرود پناه داده می شود.

راننده خودرو که نا امید شده بود با تماسی به یکی از بستگان بنده وضعیتش را اعلام و در خواست کمک می کند ساعت ٣بعد از ظهر هیچ جرثقیلی حاضر نمی شود وارد گردنه های خطرناک قهرود شود.

به راه و ترابری تماس گرفتم با ٢خطی که ١١٨ به بنده داد هیچ کدام جوابگو نبود.

به ١١٠کاشان تماس گرفتم گفتند راه بسته است.به فرماندار کاشان تماس گرفته و موضوع را به ایشان در میان گذاشته و آقای حاجی هم از این همه کم کاری و بی توجهی ناراحت و شخصا موضوع را پیگیری کرد.

راه و ترابری به راننده قول داد چون الان ساعت۴بعد از ظهر است و کار به شب میرسدفردا (امروز)تا ساعت ١١صبح خودرو را از دره بیرون آورده ولی تا الان که ساعت ٣بعد از ظهر است و بیش از ٢۴ساعت از زمان واژگونی خودرو می گذرد هیچ اقدامی صورت نگرفته و خودرو به خاطر ادامه بارشهای برف دیشب زیر خروارها برف مدفون گردیده.

بخشدار کاشان اداره راه و ترابری را  ملزم کرده بود موضوع را پیگیری کند وقتی راننده خودرو دلیل تاخیر را می پرسد به ایشان می گویند جرثقیل خراب بود و ما خبر نداشتیمشیطاننهایتا بخشدار با حضور در سر صحنه حادثه به راه و ترابری میمه تماس می گیرد آنها هم از آمدن سر باز می زنند و بخشدار به راننده گرفتار می گوید وسایل و امکانات نداریم.

راننده نگون بخت هم پس از یک روز و نیم معطلی خودرو را رها کرده و به اصفهان باز می گردد تا بلکه هوا مساعد شود برای حمل خودروش اقدام کند حال چه به سر اموال این راننده می آید؟؟؟خدا می داند.

مسیر برف گیر و کوهستانی جاده قهرود از دیروز که مسدود شده بود امروز ساعت١٢ظهر باز  شد.

سال گذشته در همین مسیر برف گیر راننده ا ی برای تعوض لاستیک پیاده می شود و در مقابل چشمان همسرش گرگ ها تکه پاره اش می کنند.

 چند نکته برایم جالب بود:

جای این سوال اینجا باقی است چرا پلیس راه و راهداری مسیر را از ابتدای جاده مسدود نمی کنند و به رانندگان هشدار نمی دهند تا کسی گرفتار اینگونه مشکلات شود

اعتباراتی هر سال برای شرایط خاص و بحرانی در اختیار وزارت خانه های مرتبط با اینگونه حوادث قرار می دهد.کارگروههای مختلفی برای پیشگیری حوادث جاده ای تشکیل می شود.برنامه هایی را راه و ترابری ،فرمانداری،پلیس راه و هلال احمر برای چنین مواقعی تدارک می بینند.ایستگاه هایی را در جاده های کوهستانی احداث و در این کمپینگ ها وسایل راهداری مجهزی را مستقر می کنند از جمله گریدر بولدوزر،لودر,برف روب،جرثقیل،آمبولانس و...الان و در این شرایط نتوانند کاری بکنند کی پس می خواهند وارد عمل شوند.

این همه اعتبار و هزینه کجا می رود.امداد جاده و راهداری و راه و ترابری با اینهمه به قول خوشان امکانات کجا هستند.

مگر غیر از این است که همه دستگاههای مسئول به هدف کمک و رفاه حال هموطنان قرار گیرند مگر از جان و مال مردم چگونه می خواهند مراقبت کنند.

حال اگر در این مدت که راه بسته بود افراد روستاهای در محدوده  این مسیر نیاز به کمک و تردد اضطراری داشتند و امکان دسترسی به شهر ندشته باشند و جان افرادی از قبیل مریض وضع حمل و عمل جراحی و غیره نیاز فوری به کمک داشته باشند در طول ٣٠ساعت چه بلایی به سرش می آید؟

حقوق شهروندان و هموطنان که قانون اساسی به آن پرداخته چه می شود.

این شهروند در زمان ابتدای وقوع حادثه تا آخر توسط همنوعان و مردم نجات پیدا می کند پس نقش دستگاههای امداد رسان اینجا چه می شود.

باز هم ملت فدا کار هیچ وقت همدیگر را در مشکلات تنها نمی گذارند و در هر کجا به کمک هم می آیند.

بنده شرمنده این خانواده شدم که با همه تلاشی که کردند باز دست خالی و به قول خوشان وعده های بی نتیجه مسئولین به شهرشان برگشتند.

 

/ 2 نظر / 6 بازدید
اميرحسين

پيشنهاد مي كنم با يك ماشين راه بيفتيم و در فرمانداري و اداره راه و ترابري و امداد و پليس كاشان را گل بگيريم!